Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wytrawianie. Temperatura roztworu, liczba płytek, proporcje kalafonii/denaturatu

XtatiC 23 Jan 2006 13:25 5647 8
    XtatiC
    Level 11  
    Witam! Chciałbym wytrawić kilka płytek i w związku z tym mam kilka pytań:
    1. Jaka musi być temperatura roztworu (B327)?
    2. Ile płytek zdołam wytrawić w 0,5l roztworu?
    3. Jakie mają być proporcje kalafonii z denaturatem (czy zamiast denaturatu może być np. spirytus salicylowy lub inny alkohol)?
    XtatiC
    Level 11  
    Powracam po otwarciu tematu :P Na 1 i 3 znalazłem już odpowiedzi :P Ale mam jescze jedno ważne pytanie. Czy rozrobiony roztwór B327 może znajdować się przy źródle ognia (piec CO) i ile czasu może leżeć między kolejnym wytrawianiem? Pozdro!
    Mefu
    Level 22  
    B327 to nadsiarczan sodu, który jest substancją silnie utleniającą. Nie jest wybuchowy, ale ja nie stawiałbym w ciepłych miejscach. Utleniacze mają to do siebie że łatwo oddają tlen do innych związków (gdy mają kontakt z substancją redukującą) lub w postaci tlenu cząsteczkowego (samorzutnie lub pod wpływem ciepła). Lepiej niech sobie stoi na chłodnym parapecie w piwnicy :)
    XtatiC
    Level 11  
    Ale właśnie w piwnicy jest kociołCO :/ A poza tym ile razy moge w nim wytrawiać? Jak to sprawdzić?
    Mefu
    Level 22  
    Jak mnie najdzie chęć i ochota, to policze ci ile gram miedzi mozna tym wytrawić.... Oczywiście tylko teoretyczne, bo im bardziej będziesz trawił tym mniejsze stężenie samego wytrawiacza będziesz miał czyli proces będzie przebiegał coraz wolniej.

Odpowiem najpóźniej w piątek.
    bartekgrucha
    Level 2  
    hm ja mam troche inne pytanie jaka jest najtansza metoda wytrawiania jaka najszybsza a jaka naj wygodniejsza i najbardziej estetyczna ?? :D
    Olo999
    Level 21  
    Na początku B327 jest przeźroczysty i płytki szybko się trawią. Stopień zużycia wytrawiacza pokazuje jego kolor im bardziej niebieski tym większe zużycie. Sam zauważysz, że płytki będą się wolniej trawiły.
    krystiankrywald
    Level 15  
    1.Optymalna temperatura robocza tzn. wytrawiania to około 40 C.
    2. Całkiem sporo można wytrawić. W zależności jaki wymiar mają płytki i ile miedzi jest na nich do trawienia. W razie spowalniania procesu trawienia radzę zastosować zwykłe napowietrzanie pompką akwariową. Znacznie przyśpiesza to trawienie.
    3. Może być dowolny alkohol ( z wyjątkiem piwa i wina ;-) ) Proporcje ustalisz sam . Po prostu dolewa do skruszonej kalafonii tak aby stała sie możliwa do rozprowadzenia pędzelkiem ..