Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Charakterystyki napięciowo-prądowe dwójników pasywnych

kaspi25 24 Jan 2006 15:49 3861 3
 • #1
  kaspi25
  Level 10  
  mam pytka:) oto one:
  1 dlaczego charakterystyki napięciowo-prądowe dławika i kondesatora wyznaczane przy pomocy testera podzespołów maja kształt elips??
  2. które z podanych dwójników mogą być wykożystywane do stabilizacji napięcia: bezpiecznik, termistor PTC 240Ω, dioda germanowa ostrzowa, dioda germanowa złaczona, dioda krzemowa, dioda schpttkyego, dioda led czerwona, dioda led zielona, dioda led niebieska, dioda led biała, dioda zenera 3,6V, dioda zenera 6,8V, dioda zabezpieczająca 2 kierunkowa, stabilizator prądu, rezystory 240Ω i 3,3kΩ, dławik, kondesator???
  za odpowiedz serdecznie dziękuje
  Kaspi
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  #2
  Mariopi
  Level 35  
  Na małego pytka są inne skuteczne rad sposoby :)
  1. Dlatego, ponieważ kondensator i dławik przesuwa prąd względem napięcia w fazie o 90 stopni - tutaj uruchom Swoje IQ, który element o +90 stopni, a który o -90 stopni - a te elipsy to nic innego jak figury Lisajous (Lisażu). Taki na przykład rezystor nie przesuwa prądu względem napięcia i jego charakterystyka na charakterografie jest linią prostą nachyloną pod kątem 45 stopni.

  Wynika to z tego że pojemność i indukcyjność przedstawiają sobą reaktancję - czyli ogólnie mówiąc nie zachowują się liniowo jak czysta rezystancja (oporność) wobec napięć zmiennych czy przemiennych. Dla uproszczenia bedziemy mówić tylko o przebiegach przemiennych okresowo - czyli sinusoidalnych.
  Wynika to z dwojakiego a zarazem odwrotnego charakteru gromadzenia energii przez te elementy - a rezystancja nie gromadzi tej energii. Na rezystancji energia może się tylko wydzielać w postaci ciepla.
  Najprościej rzecz ujmując typowo z praw fizyki:
  - przy podaniu napięcia narastającego kondensator będzie jego narastanie opóźniał z uwagi na jego pojemność elektryczną (proces nazywany ładowaniem, w sumie polega to na magazynowaniu energii pola elektrycznego), ale prąd płynie normalnie bez zmian (jeżeli przyjmniemy to za podstawę czasu).

  - przy podaniu narastającego prądu na dławik , będzie on się przeciwstawiał temu zjawisku (stąd nazwa "dławik" bo dławi prąd) magazynując energię w polu magnetycznym (ma to związek z indukcją magnetyczną). Napięcie jednak jest bez zmian (jeżeli przyjmniemy to za podstawę czasu). Przy okazji tu można wspomnieć skąd się biorą tzw. przepięcia - otóż po bardzo szybkim zaniku prądu dzięki indukcji magnetycznej dławik oddaje energię w postaci napięcia - czasami wielokrotnie przewyższającego napięcie pobudzające - stąd określenie przepięcie.

  Wniosek z tego jest taki :
  - kondensator opóźnia napięcie względem prądu o 90 st.
  - dławik opóźnia prąd względem napięcia o 90 st.

  Przyjmując prąd jako jednolitą podstawę czasu dla obydu elementów można wywnioskować:
  - napięcie na kondensatorze jest opóźnione w fazie o -90 st. względem prądu
  - napięcie na dławiku jest przyspieszone w fazie o +90 st. względem prądu (skoro prąd jest opóźnony o 90 st. - przypomnienie)

  Morał końcowy z tego taki - cały czas mówiliśmy o napięciach okresowo zmiennych prawidłowo tzn. o kształcie sinusoidalnym. Więc skoro prąd i napięcie są przesunięte względem siebie o 90 st. to tak jakby przyjąć że np. prąd płynie w sinusie a napięcie jest w cosinusie (lub na odwrót - nie ma to tutaj w tym rozważaniu znaczenia). Przyjmując wtedy że osią wspólną X jest czas t można by powiedzieć że zsumowanie tych przebiegów powinno dać okrąg. I tu dochodzimy do pytania - a dlaczego jest elipsa >?? Odpowiedź jest prosta - jeżeli amplitudy napięcia i prądu były by równe co do wartości - byłby okrąg, niestety tak w rzeczywistości nie jest więc powstaje elipsa.

  Naprawdę w miarę proste wytłumaczenie tego zjawiska bez "zahaczenia" o liczby zespolone (moduł, część rzeczywista, część urojona) jest dość ciężkie i jeszcze raz podkreślam - cały czas mówiliśmy o przebiegach sinusoidalnych - w przypadku przebiegów odkształconych (aperiodycznych) sprawa naprawdę się nieźle komplikuje (matematyka naprawdę wyższych lotów).

  2. Z tego zestawu co podajesz to jeszcze brakuje do kompletu diody tunelowej Esaki i diody Gunna ... Sądzę jednak, że stabilizatorami napięcia jako takie są jednak dalej w większości diody Zenera - pod warunkiem, że dwójnik składa się tylko z jednego z wymienionych elementów, a stabilizowane napięcie jest stałe.


  Uff , ale żeś mnie chłopie wymęczył :) ale dzięki - pozdrowienia dla wszystkich ATR-owców !!!
 • #3
  haito
  Level 13  
  Witam.
  Wybaczcie że powróciełem do starego postu, ale chyba lepiej niż mam nowego zakładać i o to samo pytac...

  Do rzeczy...
  Ostatnio robiłem sprawozdanie na ćwiczenia, i posłużyłem sie odpowiedziami zawartymi w tym poście. Jednak pytanie drugie dla mojego wykładowcy było niepełne. Kazał mi sie zastanowić jakie jeszcze elementy służą do stabilizacji, oprócz diody Zenera.
  Co myślicie ? Bo co do diody Zenera to wieidzałem, ale innych jakie jeszcze ? Nie wiem.

  pozdro i z gory dzieki za odp
 • #4
  haito
  Level 13  
  A może innego rodzaju diody ??
  Troche szperam i nie moge znaleźć :/