Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zegar cyfrowy

zurs 25 Sty 2006 13:40 2407 5
  • #1 25 Sty 2006 13:40
    zurs
    Poziom 18  

witam poszukuje schematu jakiegoś fajnego zegara cyfrowego którego wyświetlaczem są wyświetlacze diodowe 7-segmentowe szukałem na elektrodzie ale nieznalazłem nic ciekawego, najlepiej jakby był do tego opis i wzór płytki, jestem początkujący i sam schemat niebardzo mie ratuje. Pozdrawiam

0 5
  • #2 25 Sty 2006 20:05
    azibik
    Poziom 32  

zestawy nord elektronik

0
  • #3 25 Sty 2006 20:48
    zurs
    Poziom 18  

hmm wolałbym sam wykonać płytke bo wychodzi taniej np. termometr cyfrowy z opisu z elektrody ktory jest kitem nord elektronik wyniósł mnie niecałe 40 zł a ten kit kosztuje (przynajmniej w mielcu w sklepie) 70zł

0
  • #5 25 Sty 2006 22:04
    zurs
    Poziom 18  

dzięki za link bardzo fajny projekt tylko niewiem czy sobie z nim poradze, niema tam listy części i opisu

0
  • #6 25 Sty 2006 22:52
    oj
    Poziom 42  

Ten schemat jest w miarę opisany, ale słabo czytelny dla początkującego.

Można go trochę przystosować do dzisiejszych elementów elektroniczych.

Jako stabilizatory zastosować scalony stabilizator LM78L09 do zasilania zegara oraz dodatkowy obowiązkowo zasilacz (stabilizator) do zasilania wyświetlacza np LM7809. Transformator może być z jednym wyjściem wtórnym na ok. 12VAC. Można usunąć regulacje jasności wyświetlacza w zależności od oświetlenia. Zamiast przełączników typu isostat, 4 chwilowe + jeden stabilny, w zależności czy wykorzystuje się jedną z funkcji zegara - blokowanie budzika na czas nieokreślony.

Przekażnik PK tez można usunąć, jeżeli nie będzie wykorzystywało się funkcji włączania odbiorników na 230V.

Podtrzymanie awaryjne zasilania zegara jest tam źle zaprojektowane, nie wiem czy warto stosować, sam układ MC1206 jest dość prądożerny w porównaniu do dzisiejszych zegarów

0