Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik TV o mocy 1 kW.

newiim 30 Sty 2006 11:33 2279 8
  • #1 30 Sty 2006 11:33
    newiim
    Poziom 13  

Witam,
    Mam takie pytanko, mianowicie na jaką maksymalną odległość może wysyłać sygnał nadajnik TV o mocy 1 kW? Podejrzewam, że nie jest to imponująca odległość i żeby można było odebrać sygnał z takiego nadajnika, trzeba mieć silną antenę, która mogłaby odebrać ten sygnał...
    I tu pojawia się moje drugie pytanie, jakie parametry (budowa, wzmacniacz sygnału) musi posiadać taka antena TV, żeby mogła odebrać sygnał z nadajnika który jest oddalony o 55 km i który ma moc równą 1 kW? Czy jest to wogóle możliwe?
    Za wszelkie rady z góry dzięki bardzo... pzdr

0 8
  • #2 30 Sty 2006 11:38
    mkubol
    Poziom 24  

1 Kw jest wystarczająco dużo aby odebrać sygnał z odległości 55 km ale antena nadajnika musi być umiesczona bardzo wysoko. Jak wiadomo fale radiowe o takich częstotliwościach rozchodzą się do lini horyzontu.

0
  • #3 30 Sty 2006 11:51
    Preskaler
    Poziom 37  

Zależy to jednak od ukształtowania terenu i częstotliwości tego nadajnika a w praktyce może się okazać, że nie ma możliwości odbioru na odległość 20 km!

0
  • #4 30 Sty 2006 11:55
    newiim
    Poziom 13  

Interesuje mnie kanał 24, a dokładnie częstotliwość 495,22 Mhz (jest to częstotliwość TVN'u). Dokładnie chodzi mi o częstotliwości telewizyjne, a nie radiowe. Ten nadajnik umieszczony jest na dachu 10-cio piętrowego bloku (dokładnie chodzi o jeden z bloków w Kielcach). I teraz chodzi mi o to żeby moja antena telewizyjna mogła odebrać ten sygnał (mieszkam ok. 55km od Kielc). Moja stara antena, ze zwykłym wzmacniaczem sygnalu, nie odbiera tego sygnału. I chciałbym wiedzieć jak mam to zrobić, żebym mógł jednak go odebrać. Pewnie trzeba zastosować jakąś inną konstrukcję anteny, albo dodadkowo wzmocnić odbiór sygnału. Ale jak to zrobić...?, pomóżcie!

Na marginesie dodam, że kiedyś (może 2-lata temu), odbierałem baaardzo słaby sygnał TVN'u, z tego nadajnika. Więc wnioski są takie, że sygnał może docierać, ale jak odrobinę wzmocnić "moją" antenę, żeby odebrać, czysty przekaz?

0
  • #5 30 Sty 2006 12:15
    213996
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 30 Sty 2006 12:35
    Preskaler
    Poziom 37  

Zadanie jest na tyle trudne, że należy poszukać ionnych rozwiązań technicznych. Do odbioru TVN-u z analogowej satelity nie namawiam bo już dawno miał być wyłączony ale istnieje możliwość odbioru cyfrowego. Może jest zasięg jakiegoś nadajnika DVBT (może z Warszawy?). Może jest ktoś z Radomia i ma informacje na temat zasięgu i innych parametrów nadajnika warszawskiego? W ostateczności można wykupić pakiet startowy C+ za 24zł/mies. i odbierać Ni e tylko TVN-y przy pomocy zestawu "cyfrowej satelity". Inwestycja taka powinna zmieścić się w 400 zł za nowy sprzęt a używany odpowiednio mniej.

0
  • #7 30 Sty 2006 14:13
    newiim
    Poziom 13  

Preskaler powiedział:

Cytat:
    Inwestycja taka powinna zmieścić się w 400 zł

400 zł. to jest koszt dość spory jak dla studenta 2-go roku :D
    Mnie chodziło o to żeby jak najbardziej ograniczyć wydatki. Wiem, że najprościej byłoby kupić sobie najtańszy pakiet Cyfry, czy Wizji lub innych satelitarnych systemów, ale to też kosztuje.

Kiedy popatrzyłem na mapkę z nadajnikami TV to dostrzegłem, właśnie ten przekaźnik w Kielcach i zastanawiałem, się nad tym czy ja w domowych warunkach i amatorskimi metodami, mógłbym sprawić, aby z tego własnie przekaźnika odebrać 24-arty kanał (TVN). Szczerze mówiąc wątpiłem w to, bo nadajnik jest małej mocy i ustawiony jest dość nisko (jak na nadajniki tego typu), bo tylko na bloku 10-cio piętrowym. Pewnie umieszczono go tam tylko po to aby przekazywał sygnał do najbliższych okolic Kielc. A nie pomyśleli o dalszych abonentach... :cry:

No cóż skoro WY (fachowcy) mówicie, że to nie jest możliwe, to więcej się nie kłócę... ;)

A tak zupełnie, czysto teoretycznie: jak wysoki musiałbym zrobić maszt do anteny, żeby odebrać ten sygnał? (Wiem, że to zależy od ukształtowania terenu, więc podaje szczegóły: Moje miasteczko-Szydłowiec - 234 m.n.p.m., a Kielce są na wysokości ok. 250 - 300 m.n.p.m.) No i po drodze nie ma jakiś większych górek.

0
  • #8 30 Sty 2006 23:27
    Preskaler
    Poziom 37  

Tego nie da się tak na 100% przewidzieć teoretycznie. Trzeba sprawdzić w praktyce. Dobra antena wieloelementowa na 24 k też kosztuje do tego kawałek masztu i kabel - tak gdzieś ok. 200 zł. wyjdzie chyba a efekty będą wątpliwe.

0
  • #9 31 Sty 2006 00:14
    Kryptoman
    Poziom 19  

Ja do pewnego nadajnika zamontowanego też na 10 piętrowym wieżowcu (akurat TV4) mam ok. 40 km.
    I mimo posiadania niezłych anten nie da się tego na dłuższą metę oglądać.
    Tego typu nadajniki mają za zadanie pokryć dane miasto i niewiele więcej.
    Dlatego też bym Ci radził zainteresować się tym najtańszym pakietem Cyfry+.
    Jak masz trochę "drygu" do tych spraw to zestaw sam sobie założysz, sprzęt dostajesz w dzierżawę lub kupujesz sobie i za 24 zł miesięcznie masz idealny odbiór TVP1. TVP2, TVP3, TV4, TVN, TVN24, TVN7, TVN Meteo, TVN Turbo, PULS, jeszcze kilku polskojęzycznych i całej masy zachodnich.
    A na porządną instalację antenową naziemną wydasz niewiele mniej i efekty w postaci odbioru samego TVN przy tych odległościach mogą być mało zadawalające.

0