Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabieram się za subwoofer :)

szczupx 30 Jan 2006 21:54 1020 2
Bosch
    szczupx
    Level 19  
    Witam wszystkich

Jako że sesja już praktycznie za mną :D, postanowiłem w końcu wziąść się za rzecz która chodzi mi po głowie od dłuższego czasu. Chciałbym zbudować własnołapnie zgrabny subwoofer, domowy, do słuchania muzyki i filmów. Nie chcę, aby miał jakąś potworną moc - mam malutki pokoik, a i sąsiadom nie chcę życia uprzykrzać. Zależy mi na przyjemnym, niemęczącym, głębokim basie. Chciałbym, aby głośnik schodził najniżej jak tylko się da.
    Wstępny projekt zakłada głośnik STX GDN-22-120-4-SS lub GDN-32-150-4-SS. Ten pierwszy biorę pod uwagę, gdyż zależy mi także na nie za dużych rozmiarach całości. Czytając znalezione artykuły doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie zbudować obudowę z bass-reflexem.
    Planuję wpakowanie do środka obudowy wzmacniacza, prawdopodobnie na jakimś scalaczku niewymagającym zbyt wielu dodatkowych elementów.

Mam kilka pytań, na które chciałbym znać odpowiedzi zanim zabiorę się do wydawania kochanych pieniążków :P
    W kwestii budowania głośników od zera jestem praktycznie lama więc proszę mnie poprawiać jeśli piszę bzdury.

1) Który głośnik wybrać - ten większy czy ten mniejszy? Czy ten mniejszy da się jakoś magicznie zmusić do pracy w niskich częstotliwościach, powiedzmy ~35Hz?
    2) Czy projektowanie obudowy sprowadza się do wbicia parametrów ze strony www.stx.pl do odpowiedniego programu, naciśnięcia calculate, i dobrania takich proporcji jak mi pasują? Czy umiejscowienie tunelu bass-reflexu i głośnika (spód, bok, góra) jest obojętne?
    3) Czy płyty wiórowe ze starych mebli nadają się do budowy skrzyni?
    4) Jak estetycznie i tanio, a przy okazji prosto w wykonaniu wykończyć obudowę? Tak mi się marzy wykończenie udające jasne drewno - głośniki mają jasne membrany, i myślę, że będzie to ładnie wyglądało. Jakaś okleina? Skąd to wytrzasnąć, ile to kosztuje?

odnośnie wzmacniacza:
    1) budować na jakimś scalaczku czy na tranzystorkach? (z lutownicą jestem za pan brat, ale już w opracowywaniu własnych układów bądź kiedy się coś zaczyna psuć już jest gorzej)
    2) knuję zasilenie wszystkiego z transformatora toroidalnego od halogenów. Tak sobie myślę, że powinno udać się wycisnąć z tego na oko 30W:
    napięcie 12V
    impedancja głośnika 4 Ohm
    czyli maks prąd = 12/4 = 3A
    czyli ~moc = 3A * 12V = 36W
    Biorąc pod uwagę, że aktualnie mój pokój nagłaśnia wzmacniacz 2x10W na jakimś TDA, i jest aż za głośno (tylko basu trochę brak...) myślę, że te 30W wystarczy.
    Jeśli się mylę - proszę poprawcie mnie. Nie bez znaczenia jest dla mnie fakt, że taki transformator mam w szufladzie (akurat ma 60VA) więc odpada koszt zakupu :)
    Zasilanie 12V ma dla mnie też tą zaletę, że będę mógł bezboleśnie i bez dodatkowych wydatków zaimplantować suba w samochodzie (jeśli postanowię zostać dresem :D)

Dzięki za dotrwanie do końca posta, każda uwaga będzie cenna. :)
  • Bosch
    luke666
    Level 33  
    1. GDN-32 zejdzie znacznie niżej, pozatym jest znacznie większą efektywność. Ja bym się nie zastanawiał. Lepiej zrobić raz a porządnie. Tych 35Hz niewiele jest w muzyce, dopiero od 40Hz zaczyna się "łubu-dubu" jakie zazwyczaj słyszy się w muzyce (nie mam na myśli Bass Teest'ów)
    2. Tak się właśnie zaczyna. Dla GDN-22 objętość 25-30L, dla GDN-32 objętość 45-60L. Strojenie w granicach 40Hz.
    3. Nadają się, pod warunkiem, że nie są zawilgotniałe, nie rozwartswiają się. Pamiętaj o usztywnieniu obudowy listwami wewnątrz, wiążąc ze sobą przeciwległe ściany.
    4. Na początek okleina, jednak będziesz musiał wyszpachlować obudową i dokładnie ją wyrównać papierem ściernym. Możesz popróbować z fornirem, jednak z opinii innych nakładanie forniu nie zawsze przebiega po naszej myśli.

Co do wzmacniacza, nawet te 30W "nie pociągnie" tych STX'ów, aby wycisnąć z nich pełny potencjał potrzeba im dostarczyć mocy RMS bliskiej ich znamionowej.
    Na początek może być TDA, najlepiej w mostku. Możesz składać kity, lub u użytkownika Irek2 kupić gotowy moduł wzmacniacza, wraz z filtrem dolnoprzepustowym aktywnym, filtrem subsonicznym, przełącznikiem fazy, regulacją wzmocnienia, trafem czuwania itp. Na płytce znajduje się mostek prostowniczy i kondensatory. Koszt to ok. 120zł ale podłączasz trafo 200VA 2x24V i masz gotowy wzmacniacz do subwoofera. Przy mostku proponuję jednak głośniki o impedancji 8om, będzie bezpieczniej dla wzmacniacza.