Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sterowanie roletami

04 Feb 2006 21:12 20181 18
  • Level 10  
    Poszukuję schematu ideowego urządzenia do sterowania silnikami rolet okiennych. Najlepiej jesli sterowanie bedzie sie odbywało za pomocą trzech przycisków monostabilnych (góra, dół, stop)
  • Computer ControlsComputer Controls

• VIP Meritorious for electroda.pl
    A ja szukam takich na 2 wyłącznikach włącz (sam się wyłącza po dojściu do końca) i wyłącz (po pełnym powrocie) :P
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Przeniosłem z: Schematu/instrukcji...
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 10  
    Znalazlem taki schemacik, ale nie wiem jak mam to przerobic na sterowanie monostabilnymi przyciskami i ogranicznikami krancowymi (np. kontaktrony). Podobno mozna zastosowac uklad 7474 do sterowania, ale nie wiem jak to sprzezyc w calosc.

Fajnie, tylko on działa tylko w momencie przyciskania :cry: , mi by podpasował, przyciskam a on sam dociera do końca (wyłączniki krańcowe) i się wyłącza, ponowne włączenie, obroty w przeciwną stronę i ciągnie do końca i wyłącz i tak w kółko :P
  • Level 27  
    proponuję poszukanie schematów sterowania bramami.
    powinny dać się zaadoptować.

staszeks wrote:

O patrz, o tym nie pomyślałem, najciemniej pod latarnią, dzięki :P
  • Level 15  
    nawet ten schemat tez sie nada dodajesz tylko przekazniki i uzywasz stykow pomocniczych to raz a znalesc wykscie w ukladdzie ktore sie zmienia przy po kazdym przelaczeniu przyciusku.
  • Level 27  
    _PREDATOR_ wrote:
    staszeks wrote:

O patrz, o tym nie pomyślałem, najciemniej pod latarnią, dzięki :P

nie wierzę ci. :lol:
  • Level 10  
    jak chcecie sobie pogadac chlopaki to na gg najlepiej. Odpalilem ten post z mysla, ze przyniesie to jakies normalne skutki w postaci schematu sterowania.
  • Level 37  
    Witam.
    Kolego matteck wszystko zależy od tego czy już jest instalacja położona czy będziesz dopiero ją zakładać. Czy przewidujesz założenie centralki, czy tylko sterowanie przełącznikami umieszczonymi w pobliżu rolety. Proponuje zastosować oryginalne przełączniki do sterowania roletami. Podaj więcej informacji to prześlę schemat dowolnej konfiguracji sterowania roletami. Zakładam że są to rolety wyposażone fabrycznie w układ napędowy.
    Pozdrawiam.
  • Level 10  
    O nareszcie jakis fachowiec... Tych rolet jeszcze nie ma, wiec nawet nie wiem jak beda wygladaly. Zakladam, ze z jednej strony przy osi rolety zamontuje kola zebate i pewnie przekladnie slomakowa na silniku. Napiecie silnika 5-12V (mysle, ze styknie). Sterowanie zamontuje w parapecie, bo jest tam troche miejsca. Chcialem uzyc mikrostyków monostabilnych, zeby bylo to malowidoczne (oryginalne przelaczniki sa zbyt wielkie). Najlepiej jak po nacisnieciu UP sama roleta calkowicie sie zwinie i zatrzyma na koncu. W czasie podnoszenia, czy opuszczania po nacisnieciu STOP powinna sie zatrzymac w danym miejscu.
    Rowniez pozdrawiam.
  • Level 10  
    Mysle, ze takie sterowanie bedzie odpowiednie do calego ukladu. Nie wiem tylko jak mam zrobic uklad do zatrzymywania silnika. Zatrzymanie ma nastepowac po nacisnieciu przycisku monostabilnego STOP, a takze po otrzymaniu stalego sygnalu z ogranicznikow krancowych (kontaktronów). Ma moze ktos jakis pomysl na reszte ukladu???
  • Level 11  
    Zapraszam na stronę
    [http://www.rcs.net.pl/],
    gdzie zamieszczono szereg porad przydatnych przy projektowaniu instalacji centralnego lub grupowego sterowania.

sterowanie roletami

Podobne informacje na stronie:
    [http://www.galeria-biznesu.pl/company/128549]

sterowanie roletami

Wykonania amatorskie nie uwzględniają zazwyczaj problemów bezpieczeństwa instalacji.
    Czy wiecie przykładowo, że przez styki przekaźników wyjściowych rozładowuje się w stanie przejściowym kondensator silnika dwufazowego? Napięcie skuteczne na tym kondensatorze przekracza z zasady 300V rms.
    Czy wiecie , że podstawową przyczyną uszkodzeń systemów sterowania roletami jest wilgoć?
    To pierwsze urządzenia elektroniczne montowane zazwyczaj w nowo budowanym domu. W środku tynki, murarka, a po południu rolety w dół (żeby nie okradli budowy) i do domu. Wilgotność względna we wnętrzu dochodzi do 100% i mamy skropliny. A puszki z elektryką są w ścianach, gdzie chłodniej to i skropliny wszechobecne.
    Po oddaniu budynku większość zainstalowanych wcześniej sterowników do rolet nadaje się do wyrzucenia.
    O tym nie napisze żaden sprzedawca i producent, bo wprowadzając na rynek sterownik zabezpieczony przed wilgocią nie zarobiliby na sól do zupy. Lepiej seryjnie trzaskać zmontowane na płytkach gadżety sterowane z pilota, bo ludzie nic nie wiedząc o problemach eksploatacyjnych to kupią, a i instalator chętnie założy , bo ma mniej roboty.
    W podsumowaniu : proste funkcje, a do nich należy stertowanie dwufazowym silnikiem wykonawczym, należy również realizować w sposób prosty, ale pewny i bezpieczny i trwały, bo napędy mają przecież pracować przez długie lata.

Pozdrawiam
    Wowa52
  • Level 11  
    W dobie stale umacniającej się złotówki, koszt wytworzenia produktu (w naszym kraju) stale rośnie. Lakonicznie - towar i praca stale drożeje! Optymalnym rozwiązaniem stają się silniki do rolet zintegrowane z centralą sterującą i odbiornikiem radiowym. Oszczędzamy na kablu oraz czasie fachowca! Wystarczy doprowadzić zasilanie do silnika, zaprogramować i przy pomocy pilota lub pilotów ... do dzieła. System radiowy na pewno nie jest tak stabilny jak połączenie stałe ale za to daje zdecydowanie większe możliwości i wymaga mniejszej ingerencji przy gotowym obiekcie.
    pozdrawiam :-)
  • Level 11  
    Na rynku powinny być dostępne różne rozwiązania techniczne każdego problemu. Rynek powinien nie tylko zaspakajać potrzeby, ale też inspirować oraz uczyć.

Co do sterowań radiowych zintegrowanych z napędami, to jest to oczywiście jedyne kompromisowe rozwiązanie rozsądne w przypadku , gdy nie można poprowadzić instalacji przewodowej. Są również przypadki użytkowe, np. osoba niepełnosprawna - unieruchomiona, w których łatwiej skorzystać z pilota.
    Inaczej wygląda sprawa , gdy radiołącze steruje normalnym napędem. To zawsze jest kompromis konstrukcyjno-cenowy najmniej uwzględniający interes inwestora.
    To pewność działania i długoletnia trwałość gwarantowana prostotą rozwiązań przewodowych, jest w ocenie perspektywicznej najważniejsza.
    Nie wspomnę, że w radiówce instalacja zasilająca jest najczęściej zaimprowizowana ( do najbliższego gniazdka), co nie jest poprawne technicznie.
    Jeżeli instalację wykonuje się na nowo (porządnie), to koszt 2 dodatkowych żył w przewodach zasilających nie jest decydujący. Dochodzą oczywiście przyciski, ale to przecież część rozwiązania i alternatywa dla droższych i miej pewnych w działaniu napędów radiowych, więc....

A co do kosztów wytworzenia, to oczywiście wszystko możemy sprowadzać spoza naszej strefy gospodarczo-podatkowej, tylko co będziemy robić tu na miejscu? A może już tradycyjnie nie wierzymy w swoje umiejętności i intencje?
    Pozdrawiam
  • Level 11  
    Już wszystko rozumiem!
    po prostu kompromis:
    1) dla twadycjonalistów trwała i funkcjonalna instalacja
    2) dla gadżeciaży nowatorskie i "przebojowe" radio

niestety a może na szczęście większość architektów nie uwzględnia w projektach instalacji do rolet, natomiast elektrycy do końca nie wiedzą co z tym felerem zrobić. Dzięki temu - MY automatycy nie nudzimy się.