Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mój zestaw nagłaśniający. Co dać do satelitek, a co do subwooferów?

zyzio16 24 Feb 2006 10:11 2024 23
    zyzio16
    Level 17  
    Chce zbudowac zestaw do nieduzej dyskoteki no bardziej przypominajacej Bar. Moja konstrukcje chce oprzec na 4 satelitach i 2 subwooferach.
    Calosc chce zbudowac na glosnikach Beyma zarowno czesc nisko jak i wysokotonowa.
    Jezeli ktos juz cos tekiego robil to moze mi doradzic co do satelitek wrzucic a co do subwooferow. O satelitkach myslalem o SM115/K a do tego gwizdek dobry rowniez z Beymy. Na razie nie orientuje sie jaki.Calosc w tych ssatelitach chce odciac na 1,5k.
    Co do subwooferow to moze wy cos doradzicie.Potrzebuje cos co bedzie mialo duzo basu. Czy takie subwoofery odcina sie wylacznie tylko filtrem dolnoprzepustowym i na jakiej zwykle czestotliwosci.
    Mysle ze kazda z tych konstrukcji chcialbym wykonac w obudowie B-R.

Jezeli macie jakies ciakawe swoje pomysly to chetnie ich poslucham.

Dodano po 10 [minuty]:

Mam jeszcze takie pytanie do fachowcow. Moglibyscie mi wytlumaczyc takie pojecia jak odwrotka i nadstawka. Przejrzalem tyle ksiazek o glosnikach i obudowach ale tam nic nie znalazlem.
    aca
    Level 30  
    Hi,
    napisz jak duza jest ta dyskoteka ( parkiet ), dla ilu ludzi to planujesz, jaka muzyka, czym to chcesz zasilac, czy masz pojecie o budowaniu tego typu zeczy, jak z teoria i najwazniejsze ile masz pieniedzy na to przedsiewziecie. Na topy ( po dziwnym spolszczeniu "nadstawki" ! ) czyli zestawy pelnopasmowe ( u Ciebie satelity ) wystarcza glosniki 12" jako bas. " Odwrotki " (to tez dziwne spolszczenie) to suby w obudowie tubowej. Bedziesz potrzebowal przynajmniej dwie koncowki mocy plus crossover zeby ciac to aktywnie ( suby od topow ) ok. 120-150 Hz. Dlaczego 4 topy i dwa suby , a nie na odwrot ?
    Pozdrowienia.
    zyzio16
    Level 17  
    Pojecie takowe o budowaniu kolumn mam. Sala jest nieduza nie znam dokladnie wymiarow. Jest tam kilka filarow itp. Ludzi zwykle wchodzi na parkiet ok 200 max.Tak wiec nie jest to nic specjalnego.Muzyka to glownie trance,techno,club house czyli dyskotekowe klimaty.Kasy na to moge wydac do 10tys zl. Nie chce nic kupowac bo chce zrobic sam. Oczywiscie tylk konce mocy kupie i crossover'a.
    aca
    Level 30  
    Hi,
    te 10 tys.zl to tylko na glosniki czy tez na wzmacniacze ,cross itp. Masz jakiegos znajomego stolarza,ktory Ci obudowy zrobi ?
    Pozdrowienia.
    toadi
    Level 36  
    Ja urzylbym kombinacji w satelitach 12MI100 plus driver spokojnie wystarczy maly i tani SMC280 plus tubka podzial jakies 1600Hz seria MI100 to wladnie glosniki zaprojektowane do satelit i nadstawek.

Subow na taka salke to urzylbym zwyklych BR jak glosnik z beymy to moze 18G550 chyba najlepszy basowiec beymy
    zyzio16
    Level 17  
    Tak te 10tys, bedzie przeznaczone wylacznie na budowe kolumn czyli 2 subow i 4 satelitek.
    Toadi czy satelitki moga byc w obudowie B-R. Co myslisz o tych 115/N lub 112/N

Dodano po 32 [minuty]:

A co do tego driver SM280 jaka bys tube do niego polecil.Jesli jestesmy juz przy Beymach to najlepiej cos z nich

Dodano po 5 [minuty]:

Jeszcze takie pytanie dotyczace tego 12MI100. Sprawdzilem jego dane katalogowe i to jest glosnik sredniotnowy. Czy to satelitek nie wrzuca sie niskotonowych. Czy to nie bedzie lepsze rozwiazanie. Chyba ze jak ssa suby to mozna spokojnie stosowac sredniotonowe.
    igod
    Level 24  
    To nie głośnik średniotonowy tylko nisko-średniotonowy. Takie głośniki z reguły grają od 70-100Hz. Od basu będą suby.
    zyzio16
    Level 17  
    Czy zarowno satelitki jak i suby wrzucic do B-R. Uwazam ze to bedzie najlepsze rozwiazanie. Czy moze sie myle.
    Calosc umieszcze w obudowach ze sklejki ze wzgledu na gestosc materialu.
    Hefajstos
    Level 35  
    Satelity na 12MI100 będą spoko. Jako drivery można jeszcze dać SMC 1030 i podział zrobić na 2,5kHz.

Basy ja bym zrobił na czymś innym niż Beymy, no chyba, że wybór wynika z dostępności w zniżkowych cenach. Dobrym wyborem były by 2 lub nawet 4szt głośników B&C 18TBX100 (lub 15TBX100 jak mają być 4szt). Albo 18Sound 18LW1300 albo 1400.

Jeżeli to ma być sprzęt instalacyjny, to można użyć MDFu, szczególnie do basów. Jest on raczej lepszy niż płyta wiórowa i prawdopodobnie lepszy niż sklejka. Niełatwo znaleźć sklejkę odpowiednią na kolumny basowe, a z MDFu robi się przecież najlepsze kolumny domowe. Wadą jest oczywiście masa, ale w kolumnach używanych na stałe w lokalu, robi się z niej zaleta.

--
    pozdrawiam
    Hefi
    zyzio16
    Level 17  
    Hefajstos jak juz jestesmy przy plytach to nie uwazasz ze HDF jest duzo lepszy od MDF'a.
    Jak mozesz to podaj mi linka gdzie moge znalesc cos o tych glosnikach BC co pisales.
    toadi
    Level 36  
    Obudowy do satelit moga byc Br ale o zmniejszonym litrazu tj na 12" glosnik spokojnie wystarczy 45L bo i tak sie utnie je przy ok 120Hz.

12MI100 to glosniczek typowy do nadstawek moze okreslenie sredniotonowy nie jest trafne ale tak zakwalifikowane sa prze elmuza :D.
    Tubke jakas o rozproszeniu 90x40 stopnie i wymiarze jaki sie podoba np T235 jest nieduza zgrabna i dobrej jakosci.

Zwrotnice jesli mialbys problem z wykonaniem mozna zamowic w elmuzie.

Co do subow nie wiem na co bym postawil ale szuknalbym jakies BC albo RCF da duzo masywnego basu
    zyzio16
    Level 17  
    A tak przy okazji co myslicie o glosnikach 18SOUND. Czy sa one lepsze od Beymy. JEsli tak to ktore mi polecicie do satelitek a ktore do subow.Ewentualnie tez jakie drivery.
    Z tego co widzialem to POL-AUDIO robi swoje kolumny na tych glosnikach
    toadi
    Level 36  
    18 SOUND sa lepsze od beymy (ale dokladnie to trzeba by porownywac konkretne modele )
    zyzio16
    Level 17  
    Toadi rozumiem ze w satelitkach te 120 Hz to chcesz ciac od dolu, bo ten glosnik przenosi od 70Hz. A nad gora jak najepiej ciac. Ja myslalem w okolicach ok. 2.5k

Dodano po 1 [minuty]:

Toadi to podaj mi jakies naprawde dobre modele zarowno do satelitek i do subow, zktorych bede naprawde zadowolony. I drivery jakie tez moge do tego wrzucic. Na ile cialbys te satelitki,
    zyzio16
    Level 17  
    A ktore wedlug was glosniki z 18SOund nadaja sie do satelitek. Bo jezeli jest tam jakis model ktory jest lepszy od tej Beymy 12MI100 to chetnie wrzuce jakiegos 18SOunda.
    Na stronie Pol-Audio sa zarowno niskotonowe jak i sredniotonowe. Ztego co widzialem to sredniotonowe graja juz od 60 Hz wiec to one beda do satelit.

Dodano po 4 [minuty]:

Zastanawialem sie jeszcze nad Eminence ale one raczej odpadaja. Posymulowalem sobie troche w programie i te glosniki maja slaba skutecznosc przy niskich czestotliwosciach

Tak wiec w tej chwili ograniczmy sie do Beymy, 18Sound a byc moze do B & C ale tych nigdzie nie moge znalezc w necie w Polsce.
    aca
    Level 30  
    Hi,
    jesli masz tyle pieniedzy, to moze zainwestuj w cos naprawde porzadnego.
    np: http://www.bcspeakers.com/ szukaj pod "suggested design" lub http://www.18-sound.de/ szukaj pod "Gehäusevorschläge" . Masz tu topy i basy. Jesli grasz techno i trance to lepsze bylyby suby na 2x15". Nie schodza tak nisko jak 18", ale maja lepszy "kick".
    Pozdrowienia.
    zyzio16
    Level 17  
    Ale czy od tych B&C nie sa lepsze Beymy. Przeciez te Beymy ktore podal TOADI to sa jedne z najlepszych glosnikow. Jezeli juz konkretnie rozmawiamy to podaj mi jakies modele i ewentualne ich ceny za granica.
    aca
    Level 30  
    Hi,
    nie lepsze napewno nie sa. Beymy sa dobre, ale inne sa (o wiele) lepsze.
    Tu masz ceny orientacyjne glosnikow http://www.lautsprechershop.de/pa/ .Na srodku strony masz firmy. Kliknij na B&C i inne i wejdziesz na strone z cenami.
    Pozdrowienia.
    oldboy
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Temat został pozbawiony częsci postów które miały znamiona kryptoreklamy. Proszę w swoich wywodach czy poradach unikać bezpośrednich odwołań do producentów wraz z sugestiami zakupu.
    zyzio16
    Level 17  
    A tak wogole ma ktos moze z was baze glosnikow 18SOund do proramu WinIsd Pro, bo nie chce mi sie tego wszystkiego wprowadzac
    igod
    Level 24  
    oldboy - dobrze się czujesz?

Ja mu niby mamy doradzić? Nie pij tyle.
    toadi
    Level 36  
    igod wrote:
    oldboy - dobrze się czujesz?

Ja mu niby mamy doradzić? Nie pij tyle.

Zgadzam sie tutaj ciezko cos doradzic nie rzucajac konkretnymi markami i modelami, tutaj jest tak znaczny rozrzut jakosci i zastosowan ze w zasadzie wchodzi w gre kilka podanych firm produjacych glosniki czesto nie sa one szeroko znane bo zasosowanie tez nie jest takie szerokie to nie marmolada
    Hefajstos
    Level 35  
    Nie no, ok, trzeba często wymianiać marki, ale powinni to robić osoby niezależne (tak samo jak z pisaniem recenzji). Inaczej będziemy mieli coś a la kłotnie Silversounda i Eqt, które były na prawdę niezłe (fajnie się czytało - wysoki poziom merytoryczny), ale zmierzały do "kupcie u mnie, a nie u niego".

Poza tym co innego mówić o głośnikach i nawet je oferować, a co innego mówićź o całych systemach, włącznie (być może) z montażem i utrzymaniem.

--
    pozdrawiam
    Hefi