Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw na imprezki do 600 metrów

06 Lut 2006 13:46 4572 48
  • Poziom 16  
    Witam
    Temat dotyczy nie tylk mnie ... ale wszystkich posiadaczy malych i średnich zestawów estradowych z zastosowaniem na male i średnie imprezki na powietrzu lub na sali do 600 metrów².
    Osobiście mi zalezy żeby zobaczyć wasze zestawy bo sam chce cos poskladać więc chce się czegoś nauczyć.
    Wrzucajcie zdjęcia, dokladne opisy kolumn-wymiary, zwrotnice,.
    Wszystko moze sie przydać :-)
    Pozdrawiam i zapraszam wszystkich do pokazania swoich zestawów:-)
  • Poziom 18  
    Stary! 600 metrow kwadratowych??!!??
    LOL...
    To ja wymiekam...
    Chyba ze chcesz sprzet kolo 5 kW, ale to nieliczni maja taki raczej... :D
    Pozdro!
  • Spec od akustyki
    Tak zalezy jak to sie chce naglasniac bo na zrobienie porzadnego huku potrzeba z 2x6kW sprawnych kolumn mowie tu o naglosnieniu ktory da sredni poziom z 110dB na calej powierzchni.
    Ja dysponuje zestawem 4 kolumn 2 mniejsze 300W na gl eminence gamma 15 2 wieksze w ukladzie 2x15"+1" na glosnikach solton-craaft + beyma paka o mocy 400W i wypuszczam sie z tym na sale 200-300m2 ale juz brakuje kopa
  • Poziom 35  
    Jak chcesz budować sprzęt na taką salę, to będziesz potrzebował sporo kasy i w miarę możliwości trochę doświadczenia. Na oko przydało by się ze 3kW na stronę (skoro Toadi ma prawię 1kW i brakuje mu mocy). Sporo zależy od tego czy sprzęt ma tam być na stałe, no i jaka ma naim grać muzyka. Tak na szybko, mogę zaproponować coś mniej więcej takiego:
    -bas 2*Eminence Sigma 18Pro (300...320l, strojone na 40...45Hz); takich paczek powiedzmy po 2 na stronę - razem 8głośników po 750zł
    -górki Eminence Sigma 15 + PSD 2002 (podział 2kHz); tego po 2 na stronę (na zasadzie słupków) - 4 głośniki po 500zł, 4 po 400, 4 zwrotnice po ok. 100zł
    -wzmacniacz DAP P-2000 do górek (ok. 1500zł)
    -wzmacniacz DAP Extreme do basów (ok. 3000zł)
    -crossover (ok. 300...500zł) na allegro

Razem wychodzi... no właśnie. A zaraz znajdą się tacy, co powiedzą, że Sigma nie schodzi wystarczająco nisko (RCF za 1300 schodzi na pewno niżej), że Kappa jest skuteczna (100dB), ale krzykliwa, że PSD to jazgot (można dać Beyme albo Obertona, albo BMS za 700zł). Tak czy inaczej taki zestaw, to kupa kasy, na tyle duża, że obudowy możesz spokojnie zamówić u stolarza (nie będziesz chyba bawił się w samodzielną budowę z wiórówki?)

Jeżeli uważasz, że się nie wyrobisz z budżetem, to pozostaje pogodzić się z mniejszą mocą... Wszystko zależy jakie są wymagania odbiorców (i ile bierzesz za imprezę, jeżeli zarabiasz na DJowaniu i nagłaśnianiu).

--
    pozdrawiam
    Hefi

PS: Lepiej kup coś używanego, sprzęt z takiego przedziału strasznie traci na wartości, więc zamiat tracić, lepiej wykorzystać ten fakt dla siebie:D
    Np. to:
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=85140952
    PS2: Tu masz fajne wzmacniacze:
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=84887452
  • Poziom 43  
    600 metrow to 20x30metrów. Hmm jak będize mało osób to zapewne koszta wystarczą mniejsze - będzie po prostu słychać... Byłem parę razy w Mega w Katowicach sala jest mniej więcej taka, ale żeby aż 5kW ktoś tam miał to tacy dobrzy nie byli, góra 1000

Załózmy zę pokupujesz coś najtańszego powiedzmy jakieś Beta 300 powiedzmy za 220 zeta lub powiedzmy jakieś delta 15 w promocyjnej cenie (i ze to wytrzymie tyle co napisane na glosniczku)... do tego tuby tonsila.. 100 zeta Zalożmy ze to zejdzie nisko, samemu ponawijasz ceweczki, znajdziesz pół lasu drewna i tartak po znajomości. To potrzebujesz 16 takich kolumnien... to w 11 000 się może zamkniesz.
  • Poziom 43  
    Tremolo chodzi Ci o Mega Club w Katowicach? Jeśli tak to sala do tańczenia napewno nie ma 600m kw. góra 150... Sprzetu na oko mają tak jak pisałeś ok 1kW.
    Wg mnie na 600m kw to już kawał sprzętu za kawał kasy, trzeba.
  • Poziom 35  
    Dzisiaj w nocy śniły mi się Meyery MSL-4. Serio.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 30  
    Hi,
    ladny sen. Ale moze kolega DJ Eliot napisze jaka gotowka dysponuje by takie " male imprezki !!!! " obsluzyc. Jednak lepiej zejdz na ziemie i zrob najpierw porzadny ( porzadny !!! ) sprzet dla 50 - 70 osob ( 80 m kw ), a potem bedziemy sie dalej zastanawiali.
    Pozdrowienia.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    ALLEE ŻEM NAMIESZAL...:/
    Sorki wszystkim ale chyba za bardzo zaszalalem z wielkością sali.
    Sala ma ok 15x8m i jakies 4-5m wysokości.
    Dodatkowo jeszcze scena jakies 4m czyli razem 19x8x5m.
    I glównie będą to dyskoteki (techno) i jakies imprezki dla doroslych(disco polo i dance).
    I oto pierwsza kwestia: Subbasy- napewno na STX 38-300-x AE ale jaka obódowa, BP czy BR i czy najlepiej zrobić dwie kolumny po 2x38...
    czy kupic wiecej kabla i plyty wiórowej i zrobić cztery kolumny po jednym i rozstawić po rogach sali????(droższa opca:()
    I co do nadstawek to nie chcę wychodzić poza 1100 zl/2szt.
    i moja wizja to 2x12"+driver (cięcie 3khz), lub druga opcja : 3D (cięcie 500/5000). Ogólnie moc taka zeby wystarczylo na taką sale i na jakies 100 ludzi.
    Co z zasilaniem to jeszcze nie wiem
    ale na góry to raczej będzie Sharp SX8800(2x200wrms/8ohm) a na doly to jeszcze nie wiem ale niestety estrada musi być a kasy malo;(
    Więc bardzo was zachęcam do zamieszczania swoich zestawów( pochwalicie sie a ja sie moze czegos naucze:-))
  • Poziom 35  
    zrób 4 subbasy na stx ..........łatwiejsze w transporcie jak bedzie mało ludu możesz zabrać tylko 2 i mniej targania .........

ja mam kloca 95 l 40 hz 1xgdn 38-300-4AE i już go ledwo nosze :/(35 kg waży) .....

pozatym możliwośc lepszego rozstawienia........nie kombinuj z BP br wystarczy ....praktyka pokazuje że jest najlepszą obudową :D
  • Poziom 35  
    "NIE WOLNO, stawiać razem do grania tub i BR czy innych!!!"
    Niektórzy uważają, że tak jest właśnie najlepiej.

Co do nagłośnienia, to jeżeli masz wzmacniacz 2*200W na 8 omach i on tyle rzeczywiście daje, to możesz zrobić sobie satelity na Beymach CM-12 albo Truvoxach 1225 - oba są chwalone na forum. Przy okazji - za 1000zł kupisz na allegro coś fajnego, np. ostatnio za tyle poszły Ohmy 12" + średni + góra. Gwizdek może być GDWT, albo jak masz więcej kasy, to jakiś tani driver (smc, selenium). Przy gdwt upraszcza się zwrotnica i jest naprawdę tanio.
    Bas do tego musi mieć razem nie więcej niż kilowat. Mogą być dwa STXy w jednej obudowie, wzmacniacz np. ulepszony mosfet 400W z carton audio (z tych tranzystorów można wyciągnąć więcej niż 400, a tamten carton ma 5 par i 700W przy trafie 2*60V - w sam raz na 2 stxy).

--
    pozdrawiam
    Hefi

PS: Pomyśl o lepszej końcówce na górki, dasz wtedy 4 satelity (w przyszłości). Basu zawsze można dołożyć kiedyś. W ten sposób z czasem podwoisz moc.
  • Poziom 16  
    No to juz wiem ze Bass reflex odpada:) (nawet lepiej bo ostatnio gralem tam celestionem 18" wlasnie w BP i bylo okropnie;( wszystko drgalo a basu nie bylo;()
    Wiec chyba najlepiej bedzie zrobić cztery skrzynki BR strojone na 40-50 hz. Wtedy je fajnie po rogach sali rozstawie i powinno grac fajnie:D
    A co do górek to cos w okolicach 1000zl i wlasnie sie zastanawiam na jakimis urzywanymi kolumnami w tych graicach cenowych.
    Piszcie dalej :)
  • Poziom 24  
    300m2 ma Mega, ale cały. Parkiet jest oczywiście mniejszy. Według mnie jest tam znacznie więcej niż 1kW, to może zależy od imprezy.

Natomiast nagłaśnianie sali 20x9m głośnikami STX, wzmacniaczem Sharp i jakimiś "rzeźbami" to chyba jakiś żart :-)

Jeśli mają tam być sensowne imprezy techno to potrzebujesz około 3kW w nadstawkach i 5-6kW na dole. I to konkretnej mocy, nie STX'owej. Inaczej to będą wiejskie imprezy, a nie techno. Naprawdę.
  • Poziom 17  
    Heh... Czy ktoś słyszał SAT 215 coax2" od Polanowskiego ?
    Dwie sztuki zainstalowali w dyskotece Relaks w Lesznie, i jest taki wykop dźwięku na tej sali że przy głośno nagranych kawałkach nie da się wytrzymać...

Ale co do STX'a - Te głośniki nadają się na małe kolumny estradowe (a raczej osiemnastkowe), dla początkujących DJ'ów, którzy chcą tanio i dobrze złożyć paczki.

Sullivan
    www.estrada.jedyna.com
    www.estrada.jedyny.pl/forum
  • Poziom 35  
    dlaczego stx sie nie nadaja do nagłasniania dużych pomieszczeń ?? bo nie mają wyrobionej firmy ?? to naklej eminence i po problemie :D

stx z jakością gra fajnie teraz pomyślcie tak z tego co wiem ,,dobry'' głosnik niskotonowy 15'' eminence delta 15LF oscyluje w okolicach 300-400 zł (tak mi sie wydaje kappa też chyba podobnie)za tą cene mamy 2xstx które zmiażdzą ten głosnik natęzeniem a moc ta sama ........

tak to jest w środowisku estrady.........choćby stx produkował 18'' za 300 zł mające 800w 98db efektywności i schodzące do 30 hz i tak nikt go nie kupi do profesjonalnego nagłóśnienia bo jest niefirmowy..........bea woleli 30x droższego precision devices czy electrovoice bo ma firme.....

zrobisz jak zechcesz ale skoro już jesteśmy to niech ktoś mi racjonalnie uzasadni czemu stx sie nie nada ??

tylko błagam na kolanach porównujmy tę samą klase cenową a nie że gdn 38 za 170 zł sie nie niada bo jest preciosion devices za 800 zł i on na 100% zgniecie 1 stxa ........

ja nie kwestionuje że firmowe głósniki są do bani no ale kurde czasem trzeba wykazać sie sprytem przecież często da sie zrobić tanio i dobrze ...........a nie że nagłasniamy dyskoteke to idziemy do eminence i nie widzimy innych firm .............a jak 15 kosztuje poniżej 300 to jest dno i nie bierzemy ........

• Spec od akustyki
    DJ ELIOT!!

Zacznijmy od początku. Powiedz ile masz funduszy. Inaczej nie ma sensu zaczynać gadki.

Bez 4STXów nie podchodż do tematu. Sala jest niemała jednak, ja bym pomy slał nad odwrotkami. Co do satelit... no cóż wydesz tu sporo kasy raczej. Dużo więcej niż w przypadku basów.
  • Poziom 24  
    karolmichalewcz - nie słyszałem. Ale na 100% są tam dodatkowe subwoofery, bo te zestawy przenoszą od około 100Hz. Natomiast słyszałem SAT115-400 i 112. Tragedia. Za dużo góry, zero średnich. Napędzane to jest ADS LX1400.

micho a - stx się nie nada, ponieważ jest za mało efektowny i nie brzmi jak prawdziwy głośnik subniskotonowy. Możesz użyć 10 STX'ów i nie uzyskasz takiego zejścia i potęgi brzmienia, jak na dobrych 4 głośnikach PD czy Eminence (Magnum). Po za tym STX nie ma głośników 18 calowych.

Dobry głośnik basowy 15' kosztuje ~800zł, ale na pewno nie jest to Delta 15LF.
    Najlepsze basowce Eminence do bass-reflexu to Magnum, a te kosztują ponad 1k.

Nie patrz tylko na waty i decybele. Przy takich instalacjach nie ma czegoś takiego jak oszczędności. Przynajmniej nie aż takie, żeby się bawić w STX'y.
    Zejdźmy na ziemię.
  • Poziom 17  
    igod napisał:
    Natomiast nagłaśnianie sali 20x9m głośnikami STX, wzmacniaczem Sharp i jakimiś "rzeźbami" to chyba jakiś żart :-)

u nas w takiej sali to na dyskotece są 2 eltrony bez basów

tak to jest w zacofanych wiochach :cry:
  • Poziom 16  
    Hej strit
    u mnie wlasnie tak jest<lol2>
    przez cale lata wszystko szlo na jednym eltronie 100U i byly to 4 kolumny 2 altusy 110 i dwa mildtony 110 wiem ze to smieszne ale najgorzej nie bylo... do czasu...
    Teraz jak juz w altusach nie ma zawieszenia przy basowcach a w mildtonach byly juz dwa razy wymieniane gwizdki ja planuje to zmienic
    Od jakiegos czasu bralem tam dwa alpierdy o których juz wcześniej wspominalem (LW15"135wrms) i bylo nie wiele lepiej bo paczki do nich są okropne i bas byl w polowie bitu <lol2> ostatnio tydzien temu zataszczylem tam celestiona 18"w BP ale skrzynka chyba zaś spieprzona bo wszystko sie częslo a basu nie bylo :/.
    Dla tego zamierzam kupic 4 STX-y zapakowac je do BR 40Hz i rozstawic po rogach sali (15x8). A na scenie (4x5) tam gdzie ja jestem i mam pod opieką prehistoryczne swiatla i eltrona to tam chce postawic 4 satelitki na średnich beymy:D 8" 40 wrms i z gwizdkami tonsila:cry: ale i tak starczą na tą sale. Na przyszlosć planuje kupic lepsze nadstawki a te sprzedać.
    A teraz to musze sprzedac dwa alpierdy i tego kolosa celestiona i kupic 4 STX-y 38-300-8AE i chce je podlaczyc równolegle i... no wlasnie i nie mam wzmaka:/.
    I teraz co proponujecie mi do tych STX-ów (moja propozycja to DAP1200)
    ale on jest dla mnie za drogi i powiedzcie czy oplaca sie kupic urzywanego DAPa??
    A co do Satelit to bede je napedzal jak narazie Sharpem SX8000(2x250wmax)900watów poboru.
    I wiem z doświadczenia ze na tą sale wystarczą:)
    A teraz co do budrzetu:
    w tej chwili mam w domku 70zl i mam dostać jeszcze :
    180zl za karte graficzną z komputera, ok.200zl odszkodowania za zlamaną rękę, i 110 zl za części z komputera czyli razem jakies 490zl
    Za sprzedaż Alpierdów licze 350zl a za sprzedaż celestiona licze(sam nie wiem ile)ale ok 500zl(kupilem za 600zl)
    więc razem wychodzi 1400zl
    więc tyle bede mial:)
    Czekam na wasze propozycje:D
  • Poziom 17  
    No za 1400 złzrobisz te basy i zostana Ci jeszcze jakos 2-3 stówki.Pozdrawiam
  • Pomocny post

Spec od akustyki
    Po pierwsze!

Basy w jedno miejsce a nie w rogi. To nie ma sensu.

Po drugie!

Satelity rozmieść po sali a nie w jedno miejsce. Tu się robi odwrotnie. Powieś je na ścianach tych dłuższych. Conajmniej po 2 na ściane, chociaż lepiej by było więcej.

Suby zrób takie jak DJ STOPA. Czyli po 2STXy w paczke. Taniej wyjdzie wykończenie. Jak się sprężysz, to zmiescisz sie nawet w 1000zł.

Na wysokie tony będziesz miał problem. Najtaniej (ale na pewno nie najlepiej) by było zrobić 8 satelit na GDS 22-120 + GDWT 8-150. Spinasz je w sposob kobinacyjny (szeregowo-równolegly) po 4 na kanal wzmacniacza. Dostajesz wtedy 4ohm wypadkowo.

No i możesz z tym iść do ludzi :D. A na basy proponuje DAP-1600.
  • Poziom 16  
    Wiesz ja raczej narazie pozostane na tych satelitach co mam:/ bo kasy nie ma:/
    A co do basów to prosilbym o link jakis do stronki z tym prjektem od DjaStopy i takie basy wykonam, ale!!!! rozstawie ja w przednich rogach sali bo mam juz doswiadczenie i wiem ze tak bedzie lepiej gralo:)
    A jako"nadstawki" będą graly te cztery kolmny tonsila:( bo w moich jeszcze nie zrobilem zwrotnic.
    A co do nadstawek to ja chcę zrobić takie dwie ale wieksze:D
    Mam juz plany: 2xSTX30-200-4AE i do tego jakiś pożądny driver Beymy bo one nisko schodzą i zrobie zwrotnice na 2500HZ 12db/okt.:D i powinno być cool.