logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

wzmacniacz UNITRA WS 304S - po nagrzaniu jeden kanał pierdzi

misiek_1983 13 Maj 2003 15:31 4148 15
REKLAMA
  • #1 212048
    misiek_1983
    Poziom 15  
    Posty: 194
    Ocena: 1
    Usterka taka jak w temacie po dłuższym słuchaniu (głośnym - na full) kiedy wzmacniacz pochodzi trochu i sie troszku już nagrzeje prawy kanał coś zaczyna świrować. Zaczyna pierdzieć, głośnik basowy sie dziwnie zachowuje cofa sie albo wychyla (w tym czasie cały czas idzie muzyka ale pierdzi). Kiedy przycisze muzyke chodzi normalnie dam głośniej to przez kilka sekund chodzi dobrze a później znów pierdzi. Na początku myślałem że to kolumna ale po podłączeniu innej jest to samo. Impedancje kolumn są takie jak mają być 8 ohm czyli zgodne z impedancja wzmacniacza. Ktos wie co to może być za pomoc z góry dziękuje.
  • REKLAMA
  • #2 212519
    Hrabol
    Poziom 25  
    Posty: 1030
    Pomógł: 6
    Ocena: 35
    Mozliwe ze to zabezpieczenia pradowe przycinaja sygnal lub ktorys z kondziolkow lub rezystorkow zmienia swoja wartosc.
  • #3 212539
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #4 212621
    H3nry
    Poziom 32  
    Posty: 1714
    Pomógł: 165
    Ocena: 288
    witka
    mam podobny problem z WS-315 old wzmacniacz z 86r tak jest na kondziorach .Chodzil ladnych pare lat :arrow: do czsu.
    Przestrrzelilo podkladke mikowa przy koncowce i zaczela sie jazda.
    Nie znalazlem schematu ale sadze ,ze na podstawie ws-318 cos poprawie.
    chodzi glownie o zanik mocy po paru minutach grania oraz wyraznie slyszalne "gotowanie " - szumy i trzaski w glosniku.
    Stawiam na pojemnosci -te elektrolityczne a zaczne od wymiany 2*4700-biedny zbrzekl ze starosci.
    Nie wiem czy driwery moga powodowac ta przedziwna usterke a moze przedwzmacniacz na miernocie z czasow Gomulki :D
  • REKLAMA
  • #5 213302
    misiek_1983
    Poziom 15  
    Posty: 194
    Ocena: 1
    Juz znam chyba problem przyjrzalem sie kondensatorom jeden z tych 2*4700 mikro jest wysadzony i chyba wszystko jasne :) lece do sklepu dziękuweczka za informacje
  • REKLAMA
  • #6 235075
    misiek_1983
    Poziom 15  
    Posty: 194
    Ocena: 1
    Jest problem niewielki ale dla mnie tak :). ten kondzior 2*4700 mikro ma 3 wyprowadzenia czy moge go zastąpić dwoma osobnym 4700 mikro bo nie moge dostać takiego samego. Jeśli tak to jak je podłączyć bo nie chce zrąbać sobie tego wzmacniacza jeśli coś źle podłącze. Na tym co wyciągnąłem ze wzmacniacza (2*4700) pisze że jedno wyprowadzenie jest minus drugie plus a na obudowie jest zero. Jakbym kupił 2 sztuki 4700 mikro to jak je podłączyć wtedy mamy tylko + i -. Pomoże ktoś?
  • REKLAMA
  • #7 235103
    ufol
    Poziom 23  
    Posty: 567
    Pomógł: 33
    Ocena: 13
    Nic prostrzego... Dwa zakupione kondensatory łączysz szeregowo (plus jednego z minusem drugiego). Końcówka wspólna to Twoje "zero", a pozostałe masz już odpowiednio onaczone.
    Pozdrawiam
  • #8 235104
    igod
    Poziom 24  
    Posty: 783
    Pomógł: 18
    Ocena: 16
    Musisz połączyć je szeregowo, w miejscu połączenia masz zero.
  • #9 235164
    misiek_1983
    Poziom 15  
    Posty: 194
    Ocena: 1
    oki dzięki za informacje
  • #10 235751
    misiek_1983
    Poziom 15  
    Posty: 194
    Ocena: 1
    yeah już wszystko lux działa :)
  • #11 236243
    misiek_1983
    Poziom 15  
    Posty: 194
    Ocena: 1
    No to sie nacieszyłem :( jakoś pograło jeden dzień (nie wiem czemu bez zarzutu) a teraz znowu sie zaczęło dalej to ustrojstwo pierdzi wymieniłem ten wysadzony kondzior i dalej to samo ja już nie wiem co to może być :( może to jakaś klątwa moich sąsiadów którym meble podskakiwały eeeh :(
  • #12 236248
    ufol
    Poziom 23  
    Posty: 567
    Pomógł: 33
    Ocena: 13
    Przeczytaj jeszcze raz post picia... chodzi o zimne luty i o prąd spoczynkowy... (sprawdzić nie zaszkodzi)
    Pozdrawiam
  • #13 236515
    h jaworski
    Specjalista AGD
    Posty: 4786
    Pomógł: 466
    Ocena: 716
    przerywają ci poprostu tranzystory mocy musisz znaleśc które to są tranzystory na radiatorze i wymienić je w ciemno pewnie tam chodzą bdp285i6 albo bdp395i6 załuż bd911i912 i będzie chulało bez problemu czasami przerywają tranzystory sterujące bd139i140 ale to naprawdę rzadko
  • #14 236694
    marian-48
    Poziom 21  
    Posty: 574
    Pomógł: 4
    Ocena: 31
    Bezwładne wychylanie się membrany gł. niskotonowego to typowy objaw uszkodzenia wzmacniacza różnicowego. Kol. "misiek_1983" UWAŻAJ na kol. możesz ją uszkodzić. Jeżeli na wyjściu pojawia się składowa stała to radzę Tobie wymień tranzystory w stopniu różnicowym . Są to tranzystory na wej. sygnału m. cz. Ja dysponuję schematem WS-354 i są to T702, T710 drugi kanał T701 T709 wszystkie BC 414.
    =============================================== pozdrawiam marian-48
  • #15 237137
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #16 447924
    montere
    Poziom 2  
    Posty: 4
    zmień tranzystory mocy w tym kanale na zamienniki BD911 i BD 912. Ustaw prąd spoczynkowy i powymieniaj jeszcze elektrolity w końcówce

Podsumowanie tematu

✨ Wzmacniacz UNITRA WS 304S po dłuższym nagrzewaniu się i pracy na wysokiej głośności generuje zakłócenia w prawym kanale, objawiające się trzaskami i nieprawidłowym zachowaniem membrany głośnika basowego. Problem nie leży w kolumnach głośnikowych, które mają prawidłową impedancję 8 Ω. Przyczyną mogą być uszkodzone kondensatory elektrolityczne, zwłaszcza podkładka mikowa lub kondensatory 2x4700 µF, które po wymianie częściowo poprawiają działanie. Zaleca się sprawdzenie i regulację prądu spoczynkowego oraz kontrolę zimnych lutów. Wskazane jest także wymienienie tranzystorów końcówek mocy (np. na zamienniki BD911 i BD912) oraz tranzystorów w stopniu różnicowym (np. BC414), które mogą powodować pojawianie się składowej stałej na wyjściu i nieprawidłowe wychylanie membrany. Dodatkowo warto wymienić elektrolity w końcówce mocy i sprawdzić jakość połączeń na płytce. Wzmacniacz może wymagać wymiany tranzystorów niskoszumowych w przedwzmacniaczu (np. BC41) dla poprawy jakości sygnału.
REKLAMA