Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik jednofazowy - sterowanie POMOCY

01 Mar 2006 23:37 2564 3
 • Poziom 2  
  Witam robie referat z automatyki na temat silnikow jednofazowych i liniowych. Potrzebuje sie dowiedziec jak steruje sie predkoscia oraz zmiana kierunkow obrotu w silniku jednofazowym. Prosze o pomoc!!!:cry:

  Nie używaj dużych liter w tytule i pogrubienia tekstu. [h]
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Przeniosłem z: Schematu/instrukcji...
 • Poziom 29  
  [quote="skord"]Witam robie referat z automatyki na temat silnikow jednofazowych i liniowych. Potrzebuje sie dowiedziec jak steruje sie predkoscia oraz zmiana kierunkow obrotu w silniku jednofazowym. Prosze o pomoc!!!:cry:

  To temat rzeka...
  Najczęściej występującym silnikiem 1-fazowym jest asynchroniczny bezszczotkowiec z klatkowym zwartym wirnikiem posiadający uzwojenie robocze i rozruchowe. Równolegle do uzwojenia roboczego podpięte jest przez kondensator uzwojenie rozruchowe. Jeśli uzwojenie rozruchowe podłączysz do roboczego odwrotnie, zmieni się kierunek wirowania wirnika. Sterowanie prędkością obrotową można zrealizować na trzy sposoby. Sterowanie fazowe triakiem (podobnie jak w ściemniaczu oświetlenia), napięciowo (transformator z odczepami) lub zmianą częstotliwości napięcia zasilania (falownik).
  To tak w skrócie tyle.
  Jeśli chodzi o silnik liniowy to silnik z tzw. rozwiniętym stojanem - ale to już inna bajka.
 • Poziom 17  
  Moim zdaniem najleprzym rozwiązaniem będzie skorzystanie z podręcznika do Maszyn Elektrycznych.