logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

UT-70B vs UT-60: Który miernik lepszy do logowania danych na PC?

rekin316 01 Mar 2006 23:52 10312 30
  • #1 2364069
    rekin316
    Poziom 12  
    Posty: 76
    Ocena: 6
    Zakładam kupno takowego miernika/ ew. Ut-60 , koniecznie z podłączeniem pod PC. Głównie chodzi mi o soft dostarczany wraz z miernikiem. Chce na bieżaco logowac pomiar ze źródła- np. napiecia, prądu, w pewnym czasie (powiedzmy 2,3min). Czy taki log można zapisać na dysku? Jak jest wogóle z poprawnością działania programu? Z góry dzięki. Pozdrawiam

    Ps. Oczywiście bedzie do użytku codziennego , lecz teraz o tą kwestie najbardziej mi chodzi.
  • #2 2369309
    luki55
    Poziom 20  
    Posty: 520
    Pomógł: 15
    Ocena: 38
    Witam :)
    Zamówiłem ten miernik, jak przyjdzie paczka to odpowiem na pytanie.
    Pozdrawiam
  • #3 2381482
    sp5gbw
    Poziom 17  
    Posty: 281
    Pomógł: 11
    Ocena: 17
    Tak, możesz rejestrować wyniki pomiarów a nawet rysować wykres, ale tylko w programie miernika.
  • #4 2386426
    SIEKIERA_666
    Poziom 22  
    Posty: 505
    Pomógł: 22
    Ocena: 79
    sp5gbw napisał:
    Tak, możesz rejestrować wyniki pomiarów a nwet rysować wykres., ale tylko w programie miernika.


    Wyniki zarejestrowane w programie zapisywane są do pliku *.XLS - a więc możesz tworzyć dowolne wykresy w Excel'u. Przynajmniej tak jest w UT-60G.

    Pozdrawiam SIEKIER'A
    :twisted:
  • #5 2411702
    czarownica
    Poziom 18  
    Posty: 338
    Pomógł: 9
    Ocena: 5
    Witam.
    Mam cały komplet tego, właściwie to w "B" wykorzystuje się pomiar indukcyjności dlawików przy naprawach geometrii w TV a w wersji "A" pada dioda Zenera 6,8 V dużej mocy i jest problem z naprawą jednego i drugiego .

    Dodano po 6 [minuty]:

    Korzystam zawsze tylko z "A".
  • #6 2414958
    btomko
    Poziom 34  
    Posty: 2882
    Pomógł: 174
    Ocena: 404
    MIERNIK UNI-T UT70B AUTO RS232
    [UT70B]

    Napięcie DC: 0.4-1000V,
    Napięcie AC: 4-750V,
    Prąd DC: 400uA-10A,
    Prąd AC: 400uA-10A,
    Rezystancja: 400-40M ohm,
    Pojemność: 4nF-40mF ,
    Częstotliwość: 4kHz-400MHz
    Temperatura: -40 C - 1000 C (40 F- 1832 F),
    Podświetlanie LCD
    RS 232 - komunikacja z komputerem
    Pomiar względny
    Pomiar: max/min
    Testowanie diod
    Akustyczny tester ciągłości obwodu,
    Wyświetlanie ikon
    Pomiar temperatury w skali Celsiusa i Fahrenheita
    Automatyczne wyłączanie
    Automatyczna zmiana zakresów
    Bargraf

    Gdzie tu jest indukcyjnosc?
  • #7 2418349
    luki55
    Poziom 20  
    Posty: 520
    Pomógł: 15
    Ocena: 38
    Kolega czarownica chyba nie mówi o mierniku :/ Przy okazji mam pytanie do czego służy funkcja RPM i jak ją wykorzystać?
  • #8 2419064
    czarownica
    Poziom 18  
    Posty: 338
    Pomógł: 9
    Ocena: 5
    Mam właśnie UT70 B, ten drugi napiszę jaki jest jak oddda kolega (z indukcyjnością)

    Dodano po 1 [minuty]:

    Właśnie w tym UT 70 B pada dioda Zenera 6.8V.
  • #9 2419173
    btomko
    Poziom 34  
    Posty: 2882
    Pomógł: 174
    Ocena: 404
    MIERNIK UNI-T UT70A
    [UT70A]

    Zestaw zawiera:
    Multimetr
    Przewody pomiarowe
    Czujnik temp.
    Instrukcje
    Bateria 9V

    DC Voltage 200mV/2V/20V/200V/1000V
    AC Voltage 200mV/2V/20V/200V/750V
    DC Current 20mA/2mA/200mA/10A
    AC Current 20mA/2mA/200mA/10A
    Rezystancja 200ohm/2k/20k/200k/2M/20M/2000Mohm
    Tranzystory TAK
    Diody TAK
    Tester Buzer TAK
    Wyświetlanie ikon TAK
    Auto off TAK
    Słaba bateria TAK
    Input Impedance for Voltage Measurement 10MW
    Zasilanie 9V (6F22)
    Max. Display 1999
    LCD Size 53x62mm
    Special Functions
    Fused 10A Range TAK
    Capacitance 20nF/200nF/ 2uF/100uF
    Pomiar Indukcyjności 2mH/20mH/200mH/20H
    Pomiar Częstotliwości 2kHz -10MHz
    Temp. (oC) -40oC~1000oC
    Temp. (oF) -40oF~1832oF
    Data Hold TAK
    Auto Ranging frequency
    Peak Hold TAK
    Logic TAK
    Display Backlight TAK

    Ten zawiera indukcyjnosc.


    Posiadam UT70 B juz będzie około 2 lat jeszcze nigdy nie padła mi ta dioda.Ma kilka wad (ale nic nie jest doskonałe) ale jak na razie dosc dobrze się sprawuje.
  • #10 2419373
    czarownica
    Poziom 18  
    Posty: 338
    Pomógł: 9
    Ocena: 5
    Problem w tym koledzy, że takiej diody o TAKIEJ MOCY nie ma! Używam miernik bez tej diody od roku! Problem mam również z serwisem, tego w warszawie nikt nie wie gdzie jest ?
  • #11 2421507
    luki55
    Poziom 20  
    Posty: 520
    Pomógł: 15
    Ocena: 38
    O jakiej ty mówisz diodzie? Możesz mi to troszkę przyblizyć?
  • #12 2425646
    czarownica
    Poziom 18  
    Posty: 338
    Pomógł: 9
    Ocena: 5
    na wejściu miernlka jest dioda około 8W 6.8 V zener w tym nierniku co kupiłeś !

    Dodano po 1 [minuty]:

    druk się pali a mało miejsca na inną diodę
  • #13 2432258
    Masster
    Poziom 32  
    Posty: 1908
    Pomógł: 156
    Ocena: 46
    Ja mam pytanie do użytkowników UT-70B.
    Czy po włączeniu na woltomierzu bez podłączonych sond pomiarowych pokazuje Wam napięcie rzędu 5-200mV?
    U mnie tak jest i nie wiem czy dostałem uszkodzony egzemplarz czy po prostu ten typ tak ma. Dodam jeszcze, że napięcie zeruje się po zwarciu ze sobą sond.

    I jeszcze jedno czy da się wyłączyć dźwięk?
    To piszczenie przy każdym przełączeniu jest trochę drażniące.
  • #14 2432347
    czarownica
    Poziom 18  
    Posty: 338
    Pomógł: 9
    Ocena: 5
    tak jest nic się nie da zależy też ile go masz może spalona jest
  • #15 2432359
    Masster
    Poziom 32  
    Posty: 1908
    Pomógł: 156
    Ocena: 46
    czarownica napisał:
    tak jest nic się nie da zależy też ile go masz może spalona jest


    Wybacz ale od samego początku mam trudności ze zrozumieniem co masz na myśli. Napisz to proszę jaśniej.

    Dodam, że miernik jest nowy, wczoraj go dostałem i mam gwarancję w razie czego.
  • #16 2432362
    luki55
    Poziom 20  
    Posty: 520
    Pomógł: 15
    Ocena: 38
    nie masz żadnej diody spalonej....u mnie też tak jest , i przy pomiarze pojemności tez mi sie wyświetlają liczby wielkości 0,200 nF...
    Pozdrawiam

    Dodano po 5 [minuty]:

    ja też nie weim o co chodzi z tą diodą użytkownik czarownica twierdzi , że wszystkie mierniki serii UT-70B mają ta diode uwaloną czy co ...przeciez to jest nie możliwe mam ten mienik od poczatku i od zawsze tak było że jakies wartości się pokazywały na wyświetlaczu....mam pytanie jeszcze , czy ten miernik dobrze mierzy wam częstotliwość w gniazdku jest te 50Hz czy tam 51Hz ,czy bardzo odbiega wskazanie miernika od tej wartości ???
  • #17 2434340
    czarownica
    Poziom 18  
    Posty: 338
    Pomógł: 9
    Ocena: 5
    wymontowaną mam !!!!! i nie twierdzę że wszystkie są uwalone tylko padają i jest problem z zakupem tej diody i serwisem nie wkręcajcie mnie
  • #18 2434588
    Masster
    Poziom 32  
    Posty: 1908
    Pomógł: 156
    Ocena: 46
    Mi pokazuje 50 Hz w gniazdku.
  • #19 2434907
    czarownica
    Poziom 18  
    Posty: 338
    Pomógł: 9
    Ocena: 5
    ja tak właśnie spróbowałem i padła wtedy dioda popsułem miernik żonie ....ale była wściekła :D i nie można jej kupić nigdzie właśniue się spakowała wyjeżdza na szkolenie uffffffffffffffffff jaki będzie spokój !:D
  • #20 2436523
    sp5gbw
    Poziom 17  
    Posty: 281
    Pomógł: 11
    Ocena: 17
    Przy normalnej eksploatacji żadna dioda nie wysiada.Na zakresie mV szczególnie AC miernik odbiera fale elektromagnetyczne i jest to normalne.
  • #21 2437120
    luki55
    Poziom 20  
    Posty: 520
    Pomógł: 15
    Ocena: 38
    Dokładnie sp5gbw potwierdzam...pozdro
  • #22 2924452
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 23620
    Pomógł: 1923
    Ocena: 3620
    Ogrzewam trochę temat. To w końcu warto zainwestować w tego UT 70 B, czy raczej szukać czegoś innego? I jeszcze pytanie do użytkowników tego miernika. To automat. Z jaka prędkością działa w nim buzzer w czasie pomiarów ciągłości obwodu? Od razu informuje o przejściu/zwarciu, czy trzeba czekać? Bo w moim metexie (boże mierników świeć nad jego duszą ;) ) trzeba było czekać około 3 sekundy. A to cała wieczność jak się komuś spieszy.
  • #23 2928472
    Masster
    Poziom 32  
    Posty: 1908
    Pomógł: 156
    Ocena: 46
    Ja z mojego jestem ogólnie zadowolony, autozakresy się nieco ślimaczą ale buzzer działa błyskawicznie.
  • #24 3020089
    ali-g
    Poziom 15  
    Posty: 225
    Pomógł: 5
    Ocena: 12
    mam pytanie dotyczace ut-70b, mianowicie ma bardzo duzy zakres pomiarowy, czy u was poprawnie mierzy czestotliwosc powiedzmy 26m ?
    Ps. test ciaglosci obwodu (buzzer) niby w miare szybki, ale taki jakis... sam nie wiem, wole uzywac starego uni-t kupionego za 20zl na targu...
  • #25 4031936
    szatz
    Poziom 25  
    Posty: 1059
    Pomógł: 8
    Ocena: 50
    Ja jestem uzytkownikiem UT-70 i byłem z niego właściwie zadowolony . Brakowało mi tylko pomiaru większej pojemności . Miał tę zaletę że mierzył pojemność bez wylutowywania z płyty ( w większości przypadków ). Niestety pozwalałem z niego korzystać innym i chyba zmierzyli pojemność na nierozładowanym kondensatorze - przestały działać : pomiar indukcyjności i pojemnośći . Zastanawiam się czy kupić ten sam model czy ten z literką B ? Czy ten z literką B mierzy pojemności w układzie i jak długo czeka się na pomiar pojemności powyżej 1000µF ?
  • #26 4032545
    Masster
    Poziom 32  
    Posty: 1908
    Pomógł: 156
    Ocena: 46
    Mierzyć, mierzy ale taki pomiar nie jest pewny bo mierzy sumę wszystkich pojemności na tych liniach także taki pomiar nie jest miarodajny. Nie wiem czy zauważyłeś, że UT-70B nie ma pomiaru indukcyjności.
  • #27 4032987
    szatz
    Poziom 25  
    Posty: 1059
    Pomógł: 8
    Ocena: 50
    Zauważyłem. Elektrolity i tak mają bardzo dużą tolerancję nawet +/- 20% . Przy mierniku UT 70 podawały praktycznie dokładne wartości . W przypadku gdy pokazywało inaczej - wiadomo trzeba sprawdzić wylutowując lub upewnić się czy nie pracują równolegle .
    Chciałbym sie dowiedzieć czy wersja UT 70B tez pozwalała na taki pomiar pojemności . Przez moje rece przeszło bardzo wiele mierników ale jak do tej pory UT 70 miał jak dla mnie najwięcej zalet. Wiadomo ma też i minusy ale za tą cene ?
  • #28 4033079
    Masster
    Poziom 32  
    Posty: 1908
    Pomógł: 156
    Ocena: 46
    Mierzy też w układzie, robiłem tak.
  • #29 5394572
    lukaszend
    Poziom 12  
    Posty: 78
    Ocena: 7
    UT-70B.
    Czy wyniki pomiaru przesłane do komputera za pomoca RS232 przedstawiane są z wiekszą dokładnością (ilość miejsc po przecinku) niż na wyświetlaczu miernika ?
  • #30 5394799
    Masster
    Poziom 32  
    Posty: 1908
    Pomógł: 156
    Ocena: 46
    Dawno nie używałem tej funkcji i po zainstalowaniu na nowo programu do obsługi miernika okazało się, że przestał działać, wywala błąd. To pewnie przez SP3, poprzednio na Windowsie XP SP2 działał a teraz nie uruchamia się nawet w trybie zgodności z windows 95. Ale z tego co pamiętam to dokładność była taka sama jak na wyświetlaczu (mogę się mylić, nie mam na czym sprawdzić).

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy porównania mierników UT-70B i UT-60 pod kątem możliwości logowania danych pomiarowych na PC oraz jakości oprogramowania dołączonego do urządzeń. UT-60G umożliwia rejestrację wyników pomiarów i eksport do plików *.XLS, co pozwala na tworzenie wykresów w Excelu. UT-70B posiada szeroki zakres pomiarowy (napięcie DC/AC, prąd DC/AC, rezystancja, pojemność, częstotliwość, temperatura) oraz komunikację RS232 do PC, jednak nie oferuje pomiaru indukcyjności, który jest dostępny w UT-60. Użytkownicy zgłaszają, że oprogramowanie do UT-70B działa, ale mogą występować problemy z kompatybilnością na nowszych systemach Windows. W kwestii dokładności pomiarów przesyłanych do komputera, jest ona porównywalna z wyświetlaczem miernika. Wskazano również na problem z diodą Zenera 6,8 V w UT-70B, która może ulegać uszkodzeniu i jest trudna do zdobycia w serwisie. Miernik UT-70B wykazuje pewne zakłócenia na zakresie mV (np. napięcie rzędu 5-200 mV bez podłączonych sond), co jest normalne ze względu na odbiór fal elektromagnetycznych. Buzzer w UT-70B działa szybko i informuje natychmiast o zwarciu. Pomiar pojemności w UT-70B jest możliwy w układzie, ale nie jest w pełni miarodajny ze względu na sumowanie pojemności równoległych elementów. UT-70B nie posiada pomiaru indukcyjności, co jest istotną różnicą względem UT-60. Ogólnie użytkownicy są zadowoleni z UT-70B, choć wskazują na pewne wady i ograniczenia, zwłaszcza w kontekście oprogramowania i serwisu.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA