Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do CB. Szukam prostego schematu.

07 Mar 2006 00:27 6941 14
  • Poziom 22  
    Witam.
    Poszukuję jakiegoś prostego nie skomplikowanego schematu na zasilacz stabilizowany do CB najlepiej 15A. Dodam że zbudowałem zasilacz na układzie ua723 i chodzi beznadziejnie na odbiorze mam 17.5V a na nadawaniu mam 13.5V dodam że trafo jest 15V/12.5A
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 20  
    Stabilizator na uA723 pracuje bardzo ładnie.
    Spróbuj go "dopieścić" - kondensatory blokujące, odpowiednie tranzystory wykonawcze, itd.
    Swego czasu "popełniłem" kilkanaście zasilaczy 13V/10A właśnie na uA723 i chodziły bezbłędnie - a może jeszcze do dziś chodzą mimo upływu kilkunastu lat...
  • Poziom 22  
    aha a możesz mi przesłać na forum schemat zasilacza jakie budujesz bo wiesz ni wiem włąśnie zabardzo jakie dać wartści tych wszystkich elementów bo mi gdzies niebardzo pacuje ten układzik (ma za duże spatki napięć) a pamiętam że raz budowałem zasilacz z użyciem fabrycznej płytki z innymi wartościami elementów (niestety nie spisałem wartości) i faktycznie pracowało bardzo ładnie a z kolei kolega ma stabilizację na ua741 i terz bardzo ładnie pracuje.
    Z góry dziękuje i pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Najlepiej coś podstawowego; czyli 4×2N3055 i pare części.
  • Poziom 17  
    Witam.
    A moja propozycja jest taka: poszperaj w necie i poszukaj gotowego opisu do kitu NE100, dzieła wyśmienicie, możesz go poskładać w wersji 10A jak i 20A. poskładałem już kilka takich i nikt do tej pory nie nażekał na jakość tej konstrukcji, zobacz poniższy link.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic151348.html
  • Poziom 22  
    hmm właśnie niechece budować tak skomplikowanego układu na dużej ilości tranzystortków narazie zbudowałem taki układ jak na załaczonym obrazku ale zamiast 78L12 dałem 78M15 a więc zasilacz ma 15V na wyjściu ale to jeszce nie jest to pasowałby mi schemat kitu NE058 ale tej staszej wersji bo ta nowsza jakaś nie zabardzo.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Czy mozna zastosowac trafo z zasilacza PC ?
  • Moderator
    Cześć .

raw napisał:
    Czy mozna zastosowac trafo z zasilacza PC ?

W żadnym wypadku !

To musi być zwyczajny transformator , najlepiej na rdzeniu toroidalnym ( zwijanym ).

:arrow: raw Może zajmij się mniej skomplikowanymi konstrukcjami , bo budowa takiego zasilacza może być dla Ciebie niebezpieczna ( spore prądy ) . Bez urazy :)
  • Poziom 22  
    DonRomano napisał:
    Tu masz prosty zasilacz.
    Schemat z książki "Poradnik UKF"
    Sprawdziłem działa bez zarzutu.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic475864.html]
    Dzięki wielkie za schemat a zamiat BD255 moge użyć np. BD135 i czy nie pogorszą mi sie właściwości tego zasilacza. Sory za takie podpowiedzi ale nigdy nie robiłem zasilacza o wydajności żędu 20A max robiłem 3A :)
  • Poziom 33  
    Możesz zastosować BD 136 ponieważ potrzeba tranzystor PNP BD 135 jest NPN więc się nie nadaje, daj mu mały radiator.
  • Poziom 35  
    witam !! napisałeś że masz trafo 15 V , to trochę mało do stabilizacji 13,8 V ( na 12V też ) . myślę sobie że granicą rozsądku w tym wypadku jest 17V . 723 to bardzo dobry układ i prawidłowo wykonana stabilizacja z całą pewnością pracuje bez zarzutu . pozdrawiam !!
  • Poziom 33  
    15V*1.4=21V
    15V zmiennego daje 21V stałego, czy to za mało do stabilizacji 13.8V?
    Nie sądzę.

723 faktycznie jest niezłym układem i też powinien działać prawidłowo.
  • Poziom 35  
    witam !! układ 723 na pewno działa dobrze. myślę jednak że 15V AC to jednak za mało - ale jak kto sobie życzy . w schemacie z linku brakuje w emiterach rezystorów wyrównawczych , a raczej sa potrzebne . tak czy siak życzę powodzenia- tyle ode mnie . pozdrawiam !!
  • Poziom 40  
    DonRomano napisał:
    15V*1.4=21V
    15V zmiennego daje 21V stałego, czy to za mało do stabilizacji 13.8V?
    Nie sądzę.

723 faktycznie jest niezłym układem i też powinien działać prawidłowo.

Odejmij jeszcze to co zostaje na mostku czyli jakieś 1,4V no i czy te 15V z trafa to napięcie biegu jałowego czy po obciążeniem?

723 - nieśmiertelny układ do zasilacza liniowego - również polecam