Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

termometr na nietypowym czujniku PT-100 pod komputer pomocy

levy_21 07 Mar 2006 13:18 4644 6
    levy_21
    Level 17  
    witam posiadam czójnik temperatury PT-100 teraz potrzebuje stworzyć aplikacje pod port com i jakis program .Zwracam sie z prośbą o pomoc. Z tego co wyczytałem czojnik jest bardzo dokładny w necie jest pełno pedefow z charakterystyką.
  • Helpful post
    Inkwizycja
    Level 28  
    Nie. Pt 100 (500 lub 1000) to termistory. Układ do pomiaru temperatury z czujnikiem Pt wygląda następująco : Pt + przetwornik ( "zamiana" omów na bardziej użyteczny sygnał np 4-20mA) + wskaźnik ( np. miliamperomierz wyskalowany w stopniach C). Układ do pomiaru za pomocą PC musiał by wyglądać następująco: Pt + przetwornik (zamiana omów na sygnał 0-5V(zakres najpopularniejszych przetworników A/C)) + przetwornik A/C + komputer z programem. Przetwornik do Pt można zrobić na zasadzie dzielnika napięcia (dodać stabilizator napięcia na zasilaniu żeby pomiar "nie pływał").

W sumie prosta sprawa można się pobawić ( jestem cwaniak bo mam już gotowy przetwornik A/C na LPT).
    levy_21
    Level 17  
    No tak tylko jestem ciekaw schematu i programów którymi mogłbym otrzymać odczyty. Jezeli kolega Inkwizycja ma gotowy projekt to jezeli moglbym prosić o podzielenie sie schematem i doświadczeniam to było by miło jezeli ktoś ma jeszcze inne pomysły to prosze o pomoc .Pozdrawiam

Przy temperaturze 0 stopni C opór czojnika wynosi 100ohm
  • Helpful post
    ficek
    Level 11  
    Bezpośrednio nie da się podłączyć PT100 do portu komputera PC. Potrzeba zbudować źródło prądu stałego (stabilne) do zasilania PT100 o wydajności ok. 5mA (nie więcej niż 10mA). Następnie napięcie odczytane z czujnika trzeba wzmocnić (zmiana temperatury o 1°C to zmiana rezystancji PT100 o ok. 0,4Ω) żeby móc odczytywać temperaturę z dużą dokładnością, dalej przetwornik A/C i najlepiej jakiś mikrokontroler któy będzie sterował przetwornikiem A/C i interpretował dane z niego otrzymane. No i teraz można to wszystko podłączyć do np RS232 i obrabiać na komputerze. Dodam tylko że budowa takiego układu jeżeli chce się osiągność dużą dokładność pomiaru (a po to stosuje się czujniki PT100) nie jest jest sprawą prostą. A jeżeli nie jest wymagana jakaś wielka dokładność to prościej zastosować jakiś czujnik z wyjściem cyfrowym np DSxxxxx.

Pozdrawiam
  • Helpful post
    agaudio
    Level 21  
    Zalezy w jakm zakresie temeratur to ma mierzyć bo jak do 150°C to sprawa prosta ale jak wyżej trzeba w przetworniku zastosować linelaryzację bo w wyższych temperaturach do 800° czujnik PT-100 nie jest liniowy. Do 100° C faktycznie jak pisał kolega wcześniej i jeszcze do pracy z komputerem tylko Dallas z Pt 100 sporo kłopotu.