Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria Laptopa Medion (MID 2020= MD9889)

Aloys 17 Mar 2006 19:02 4783 17
  • #1 17 Mar 2006 19:02
    Aloys
    Poziom 11  

Po okolo 8 miesiacach padla bateria , windows pokazuje 96% naladowana jednak po odlaczeniu od sieci po ok. 1 min laptop pada .
    Moje pytanie jest czy po wymianie ogniw Panasonic CGR 18650 A 3,6V 2000mAh 8 sztuk czyli 4 pary 14,8 V 4000nAh Typ bateri: 8640SC musze zresetowac elektronike czy nie ????
    Bo liczac za 1 ogniwo 20 zl daje 160 zl a nowa bateria 6000mAh kosztuje 380 zl czy ryzykowac wymiane czy odrazu zakupic nowa baterie.
    Dzieki z gory za odpowiedz!
    Pozd....

0 17
  • #2 17 Mar 2006 20:06
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Musisz zresetować elektronikę baterii. Bez tego ani rusz. Jak bateria jest na BQ2040 lub 2060 to mogę Ci wyedytować pamięć, ale musisz ją wcześniej zgrać. Potrzebny jest oryginalny wsad z baterii.
    Na dobry początek nie wymieniaj ogniw, podeślij zgraną pamięć, zresetuję ustawienia i zobaczymy czy jest trochę lepiej.

0
  • #3 18 Mar 2006 13:08
    jacokre
    Poziom 17  

Mam taki sam problem. Tylko nie wiem jak zgrać wsad pamięci ?

0
  • #4 18 Mar 2006 14:06
    Aloys
    Poziom 11  

Rozebralem baterie do konca czyli wyciaglem plytki sa 2 male i na jednej jest bq 2040 i pamiec 24C02 wylutowalem zczytalem i czekam na pomoc Speedy9 .
    Dzielki!!!
    Pozd....

0
  • #5 19 Mar 2006 12:40
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Pobawiłem się trochę i oto co stwierdziłem:
    :arrow: bateria była ładowana 142 razy
    :arrow: pojemność baterii przy ostatnim rozładowaniu to o ile pamiętam 2240 mAh, więc jeszcze nie tak źle (miałem baterię, która przy ostatnim wyładowaniu wykazała 300 mAh)
    I właśnie ten wpis mnie trochę zaniepokoił. Akumulator o takiej pojemności powinien trzymać wciąż całkiem nieźle. Zanim wymienisz ogniwa, wgraj mój wsad i sprawdź czy coś się poprawiło. Być może niektóre z ogniw padły i faktycznie trzeba je wymienić. Mogło się też zdażyć, że po przekroczeniu 140 ładowań BIOS lapka uznał akumulator za zużyty i go "wyłączył".

0
  • #6 19 Mar 2006 17:34
    Aloys
    Poziom 11  

Dzieki jutro odpisze czy lepiej!
    Podlaczylem zarowke 20W 12V do tych ogniw i co stwierdzilem ze niektore ogniwa tzn. 6 szt. z 12 mocno sie grzaly , (przeplyw pradu 1.53A) moze wlasnie te uwalone sie tak grzeja!
    Pozd....

0
  • #8 20 Mar 2006 13:17
    Aloys
    Poziom 11  

Poskladalem baterie z Twoim plikiem w EEPROM i na poczatku myslalem ze bedzie dzialac , bateria zaczla sie ladowac od 2% jednak dojechala do 41% i natym koniec tak przez 3 godz. i nic.
    Wlaczylem laptop tylko 2 razy podczas ladowania na poczatku i po ok. 3 godz. zeby sprawdzic co sie dzieje - po odlaczeniu kabla zasilacza po ok. 2 min. melduje ze bateria pusta (na displayu bylo 39% i 39 min. do konca) i wylaczyl sie laptop (Suspend) po ponownym wlaczeniu padl po 5 sek.
    Podlaczylem znowu zasilacz i przez 4 godz. ladowania pokazuje 4% i nic sie nie dzieje odniwa w srodku zimne czyli nie laduje!
    Rozebralem baterie i zwerifikowalem pliki meldunek prog. IC-Prog: Blad weryfikacji przy adresie OOOEh! ( na oko to jest wszystko na swoim miejscu).
    To narazie na tyle ,chyba bez ogniw sie nie obedzie, tylko martwi mnie to ze teraz nie chce ladowac bateri?!
    Dzieki!!
    Pozd....
    i zalaczam ten plik ktory zgralem.

0
  • #9 20 Mar 2006 13:55
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Więc tak:
    :arrow: Błąd weryfikacji przy adresie 000Eh - wszystko ok, zwiększyła się liczba cykli ładowania
    :arrow: Wydaje mi się, ze nigdzie się nie pomyliłem, a więc to, że bateria się nie ładuje może być spowodowane uszkodzeniem ogniw.

MOżesz sobie ściągnąć PDFa od BQ2040:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/posting.php?mode=reply&t=474552
    i sam porównać zawartość pamięci. Tabelka na stronach 23 -26 jest bardzo pomocna

0
  • #11 20 Mar 2006 14:35
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Nie wiem co ten program robi, ale data jego publikacji nie świadczy o nim dobrze (1996). Jak na mój gust to on nie powoduje resetu baterii (programowo jest to nie możliwe z tego co wiem). Chyba, że stan baterii jest zapisywany w zupełnie inny sposób, co wydaje się mało prawdopodobne. Bateria sama się "uczy" przy każdym cyklu rozładowania; zapisywana jest "ostatnia rozładowana pojemność".

0
  • #12 20 Mar 2006 16:38
    Aloys
    Poziom 11  

Dzieki!
    Teraz wgralem do EEPROM-a ten stary plik czyli ten co zgralem na poczatku przed experementami i tez nie laduje tzn. laptop pokazuje ze laduje ale nic sie nie zmienia ciagle 0%. Po wylaczeniu kabla zasilacza bateria utzymuje go przy zyciu ale zaraz jest meldunek ze jest rozladowana. Moze uwalilo teraz cos na plytce?
    Chyba bez nowej bateri sie nie obedzie:?:.
    Pozd.....

0
  • #13 20 Mar 2006 16:44
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Tak jak napisałem wcześniej, grzanie się ogniw przy rozładowywaniu świadczy o ich uszkodzeniu. Jeśli tak się dzieje z połową ogniw, to szanse są raczej marne, ze bateria ruszy po zwykłym zresetowaniu ustawień. Ale warto zawsze spróbować.

0
  • #14 20 Mar 2006 16:46
    Aloys
    Poziom 11  

OK Dzieki za Pomoc i Checi !!!
    Pozdrawiam!

0
  • #15 20 Mar 2006 20:09
    Jan Leśniak
    Poziom 18  

Speedy9, to, że program jest stary, 1996 r to jest rok produkcji tych laptopów. Wejdzna strone www.medion.de,, tam znajdziesz oprogramowanie do mediona9888, a MD9889 jest taki sam tylko z inną matrycą. Program Gaugeni słuzy do resetownia chipa baterii, przeczytaj opis. Jeżeli się nie da go uruchomić, tzn. że trzeba wymienić ogniwa
    Pozdrawiam

0
  • #16 30 Mar 2006 10:43
    Aloys
    Poziom 11  

Polaczylem 12 szt. Migon AA R6 1,2 Volt 2100mAh Nicel-Metallhybrid Akku zamiast tych Panasonik ogniw to jest prawie o 1/2 mniej pojemnosci od tych orginalnych(4000mAh) ale mysle ze jak na orginalnych trzymal 2 godz. to moze na tych chociaz 1 godzine to bedzie juz sukces bo za nowe Akkusy zaplacilem zaledwie 25 zl za wszystkie .
    Zaczol ladowac jest przy 12% , wieczorkiem napisze czy sie cos ruszylo i ewentualnie jak dludo trzyma.
    Pozd...
    PS. Zalaczam maly Tool do bateri laptopa moze sie komus przyda.

Moderowany przez jankolo:

program jest dostępny w Internecie:
    http://ftp.sac.sk/pub/pc/utilmisc/pwcenter.zip
    W związku z tym załącznik z forum usuwam

0
  • #17 30 Mar 2006 19:35
    przekrent
    Poziom 32  

Ja dobrze zrozumiałem?? Podłączyłeś ogniwa NIMH do sterownika LI-JON(jak podłączyłeś wejścia diagnostyczne)!! Daj znać czy wybuchło(i jak mocno)...

Nie wolno robić takich rzeczy(dlaczego - poczytaj w necie o ogniwach)! Sterownik BQ2040 jest banalnie prosty i reset elektroniki nawet dla Ciebie nie stanowił problemu. Dlaczego nie kupiłeś ogniw LI-JON????

0
  • #18 30 Mar 2006 23:06
    Aloys
    Poziom 11  

^Nic nie wybuchlo Akkusy laduja sie troche dziwnie np. z 17% po 5 minutach bylo 100% , tylko laptop chodzi na nich 15 min. i gleba chociaz pokazuje jeszcze 77% naladowania.W sobote na gieldzie w Milowicach mam zamiar kupic ogniwa !
    Pozd...

0