Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem ze stabilizacja napięcia

corkalom 18 Mar 2006 22:42 1211 3
  • #1 18 Mar 2006 22:42
    corkalom
    Poziom 9  

Witam, mam pewien głupi problem.
    Otóż podłączałem efekt do gitary przez taki niespecjalny tani chiński zasilacz i we wzmacniaczu słychać brum sieciowy. Wymyśliłem sobie więc że dorzucę pare kondensatorów i stabilizator i może to cos pomoże. W środku był tylko mostek Graetza i jeden elektrolit 1000uF. Więc dorzuciłem jeszcze 2 kondensatory i stabilizator. Wyszło z tego cos takiego jak na schemacie w załączniku.
    Tyle ze coś pominąłem, coś jest z tym bardzo źle, mianowicie objawia się to tym ze na wyjściu zasilacza napięcie "pływa", od 8V do ok. 7,6V tak sobie powoli zmienia się. A po podłączeniu do efektu i udezeniu w struny dźwięk jest i cichnie, zgłaśnia się itd. mniej więcej tak płynnie jak te zmiany napięcia. Brzmi to oczywiście paskudnie. I teraz pytanie, czego tam brakuje?
    Napiecia w tym zasilaczu (na wszelki wypadek podaje) to 9,5V z trafa, 12V na wejściu stabilizatora i 7,6-8V na wyjściu.
    No ale przynajmniej teraz nic nie brumi, nie wiem tylko czy to zasługa stabilizatora (nie działającego do końca :) ) czy tej dodatkowej filtracji.
    Z góry dzięki za wszelką pomoc
    Pozdrawiam

0 3
  • #3 19 Mar 2006 13:10
    Czesiek
    Poziom 28  

Nie "brumi" bo dałeś elektrolity ale nie stabilizuje bo zastosowałeś LM317 w aplikacji 78XX. Zmień stabilizator na 7808 lub 7809 (nie wiem jakie ma być napięcie na wyjściu) lub popraw aplikację LM317. Brakuje rezystora ok. 200om pomiędzy wyjściem a Adj. oraz rezystora ustalającego napięcie wyjściowe pomiędzy Adj. a masą. Jeśli dodasz ten pierwszy rezystor, a Adj pozostawisz na masie - na wyjściu będzie 1,25V.
    Wzory do obliczeń pod adresem podanym przez poprzednika.
    Powodzenia :)

Jeszcze jedna uwaga: Duża pojemność powinna być przed stabilizatorem. Na wyjściu może być pojemność 10x mniejsza.

0
  • #4 23 Mar 2006 17:55
    sklepa
    Poziom 12  

najlepiej kup sobie stabilizator 7809 kosztuje ok 1,50zl za mostek daj elektrolit 1000uF za nim stabilizator i tyle ewentualnie mozesz walnoc jakis elektrolit 470uF i tyle. Koszt - ok.5zl razem z mostkiem.

0