Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator oznaczenia i symbole

27 Mar 2006 15:52 18716 11
  • Poziom 10  
    Mam taki problem. Na schemacie mam kilka oznaczeń kondensatorów - symbol graficzny. Jak odróżnić który jest jaki - ceramiczny, tantal...
    Moim zdaniem pierwsze dwa to zwykłe kondensatory (tylko czemu autor schematu stosuje dwa oznaczenia jeśli oba oznaczają to samo - kondensator ceramiczny), trzeci obrazuje sposób polaryzacji.
  • Poziom 17  
    Kondensatory elektrolityczne i tantalowe są bipolarne czyli muszą być oznaczone "+" i " _". Co do kondensatorów ceramicznych czy foliowych (unipolarne) nie ma chyba jednoznacznie przyjętej konwecji oznaczeń, najczęściej takie coś się opisuje na schemacie w tabelkach albo legendzie.
  • Poziom 11  
    czyli jak nie jest nic napisane i nie ma oznaczonej polaryzacji to jest wtedy kondensator ceramiczny??
  • Poziom 26  
    nie, jesli nie jest nic napisane, ale symbole sa takie
    to tez oznacza ze kondensatory sa spolaryzowane (w kazdym z tych przypadkow okladka ujemna jest po prawej stronie)
    ale wazniejsze jest zwrocenie uwagi na bieguny, jesli juz ma sie kondensator elektrolityczny, bo wiekszych pojemnosci nie da sie kupic i tak ze stalym dielektrykiem :) niz zastanawianie sie czy ma byc spolaryzowany czy nie.
  • Poziom 9  

Witam.

Co oznacza ten symbol bo za nic nie mogę sobie przypomnieć go
  • Poziom 9  
    emko82 napisał:

Witam.

Co oznacza ten symbol bo za nic nie mogę sobie przypomnieć go

Kwarc/ oscylator nawet częstotliwość jest tam napisana
  • Poziom 10  
    Witam. Znalazłem ten temat i chociaż stary nie chciałem zakładać nowego.
    Mam pytanie, co to za symbol ? Ma oznaczenie 1n FT

• Poziom 10  
    ok dziękuję, ale kolejne pytanie, czym różni się podłączenie tego po lewej od tego po prawej, ten po prawej ma podłączoną masę, natomiast ten po lewej nie.
    Jak podłączony jest ten po lewej? Pomiędzy którymi punktami jest 1nF. Oba kondensatory są na napięciu stałym - zasilanie. Lewy na napięciu 12V niskoprądowe, natomiast prawy ma 48V ok 8A.
    Układ to końcówka mocy 70MHz.
  • Poziom 37  
    tatoswinka napisał:
    Jak podłączony jest ten po lewej?

Jeżeli obudowa jest metalowa to część cylindryczna (masa) jest do niej przylutowana, a na schemacie tego nie zaznaczono.
    Jest też możliwość, że to osobna obudowa, nie połączona z masą urządzenia.
    tatoswinka napisał:
    Pomiędzy którymi punktami jest 1nF.

Pomiędzy częścią cylindryczną i przelotką osiową.
  • Poziom 10  
    więc najprawdopodobniej po lewej jest błąd, bo któraś z nóżek powinna być podłączona do masy - to mnie zmyliło