Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pilne,jaka lutownice kupic do elektroniki

reds66 30 Mar 2006 12:08 3660 13
    reds66
    Level 10  
    Cena do 200zl,prosze o jakies konketne propozycje,lutowanie czesci,kabli.Od 100 do 200 zl? Dzieki za rady,konkretne typy.

Dodano po 1 [minuty]:

I jeszcze gdzie najlepiej kupic w Warszawie.
    knmp
    Level 26  
    Zobacz na allegro, znajdziesz tam mase sprzętu lutowniczego produkcji chinskiej... kolbowe i hotair
    Wpisz na allegro "stacja lutownicza" przejzyj, moze cos cię zainteresuje

pozdr KN
    amryk
    Level 15  
    Cześć. Kupowanie lutownicy w tej chwili to kiepski pomysł. Od czerwca wchodzi do produkcji i serwisu cyna bezołowiowa. Jest na to specjalna ustawa. Nie czytałem jej co prawda ale od znajomego dowiedziałem się, że są spore kary za stosowanie starej, "ołowiowej" cyny. Jeśli chciałbyś lutownicy którą kupisz używać również potem, musisz wybrać jakąś lutownicę z bardzo dużym zakresem regulacji temperatury w górę, ponieważ te nowe stopy mają prawie o 50*C wyższą temperaturę topnienia. Jeśli kupisz jakąś z niską temperaturą grota to nie będziesz w stanie jej dogrzać. Natomiast te które w tej chwili są sprzedawane i mają odpowiednią temperaturę do lutowania nowymi cynami, będą pracować na fula. A to oznacza, że raczej długo nie popracują. Zastanów się, czy nie zaczekać trochę do pojawienia się lutownic przystosowanych już do tej nowości.
    knmp
    Level 26  
    Obecnie dostępne stacje lutownicze radza sobie już z lutowiem bezołowiowym, np chińska stacja PT 803 kolba + hotair ma zakres grzania do 480stC czyli wystarczy, PT852 sama kolba tez.
    Zgadza się amryk że nowy standard lutowania pociąga za sobą zmianę stacji, jednakże kolega planuje wydanie do 200zł czyli raczej nic markowego do bezołowiówki nie dostanie... a te stacje będą długo po 1 czerwca sprzedawane :)
    Radzę również zrobić zapas lutowia LC60

pozdr KN
    olgierg
    Level 11  
    Ja mam AOYUE 936 i nie nażekam do amatorszczyszny i "litle Biznes " :D jest ok. kosztowala 100zł . normalny przedział cen dla tego modelu jest do 120 zł drożej nie bierz (oczywiscie jak kolega wyzej pisal
    www.allegro.pl ) są jeszcze modele AOYUE 937 ( obecnie 135-145 zł ) ale nie napalaj sie na wyświetlacz cyfrowy przy tej klasie sprzętu to bajer nie zdający egzaminu w 936 masz pokętło i pr. kalibracji i to wystarczy.
    grtotów jest mnustwo typów do niej ( orginalnie przeważnie są cienkie cos jak do SMD) kosztują pare zł do kilkunastu za sztuke . zlozylem troche ukladów nią SMD i zwykłych i...... nawet działają :D .

[/img]
    Kawęczyński
    Level 11  
    Sprawdź na Wolumenie sklepach
    reds66
    Level 10  
    Dzieki za porady,tez uslyszlem ze maja byc luty robione tylko cyna z domieszka srebra.Ze stacja sie wstrzymam,ceny ok 270zl.Pytanie dodatkowe,gdzie i w jakich cenach sa dostepne cyny z domieszka srebra? Chodzi o tuning okablowania w kolumnach,lutowanie interkonectow itp,z gory dzieki pozdrawiam.
    knmp
    Level 26  
    e tam, nie wierzę że taka cyna poprawi dzwięk aż na tyle by audiofil powiedział " O te głośnika to grają lepiej, a te gorzej bo cyna z srebrem to jest to, hooah !!! " W tych lutowiach to głownie chodzi o to że nie zawierają Pb, i są gorsze do lutowania w nizszych temperaturach, wymagają wyższego grzania, zawierają topniki które poprawiają zwilżanie powierzchni rożnych typów i troszkę zabezpieczają powierzchnię (ale to dzięki topnikom a nie samej cynie) w audio nic to nie poprawi niestety, takie jest moje zdanie. Już lepsze były by złacza zaciskane z miedzi beztlenowej na kable z tego samego materiału bez lutowania...

I temat nam zjechał z lutownicy na lutowie...

pozdr KN
    Andiv
    Level 32  
    O no prosze, widze że mamy opowiedź prawdziwego audiofila ;)
    Czym sie różni miedź beztlenowa od zykłej miedzi (tlnowej?) :?: A może lepiej złoto, wkońcu ma znacznie lepsze parametry od srebra ;) a w szczególności to 24-karatowe ;)
    _______________________________________________________________________________________
    Ech niektórzy to nie mają normalnie gdzie wydawać kasy...
    knmp
    Level 26  
    Andiv rozumiem, że to aluzja do mojej wypowiedzi:)
    Miedz beztlenowa powstaje w wyniku procesu rafinacji mającej na celu pozbycie się wszelkich zanieczyszceń typu fosfor glin itp oraz tlenu ! Wszelkie te dodatki przyczynają się do wzrostu rezystancji własciwej przewodnika. Miedz beztlenowa jest lepszym przewodnikiem oraz wolniej ulega utlenieniu (nie koroduje tak szybko na zielono -ważne bo prąd płynie też pomiędzy nitkami kabla)!!! Kable z miedzi beztlenowej są bardzo popularne, widziałes zapewne w sklepach elektrycznych np kable w przezroczystej koszukce (głosnikowe i nie tylko)... to są włąsnie kable z miedzi beztlenowej stosowane do głosników ogólnie audio. Przyznam się, że często korzytsam z tych przewodów w obwodach wysokpradowych głosnikach też... i wcale nie jestem maniakiem audiofilskim. Przy dużych prądach i długich kablach czystość miedzi staje się bardziej istotna... bardziej niz sobie wyobrażasz. Przy 5m kabla zwykłego miedzianego srednicy 0,5 mm przy prądzie 5 A i 12 V miałem spadek napięcia ok 2,5 V... zmieniajac kabel na miedz beztlenową tej samej srednicy miałem już spadek 0,8 V !!! Czyli działa, mniej sie kabel grzeje i napięcie jest wyższe czyli mam namacalnie, że jest lepiej to czemu nie zastosowąć jak koszty niewiele wyższe. Przy zasilaniu głosników niskotonowych ma to szczególne znaczenie, gdyż wzrost rezystancji szeregowej głosnika przyczynia się do wzrostu dobroci układu i zmiany charakterystyki częstotliwościowej kolumny... a nie muszę dodawać że przy subwooferach prądy są potężne więć wpływ zanieczyszczeń na efektywność będzie wysoki... i dalej nie uważam się za audiofila... czasem sprawdzam coś na własnej skórze i jak widze że jest lepiej niż było to stosuje :)

pozdr KN
    Sokol_09334
    Level 15  
    Mój ojciec stosuje stop cyny i sreebra do lutowania instalacji gazowych a jedna 40 cm laseczka tej cyny o średnicy 3 mm kosztuje w okolicy 1 zł.
    Pozdro Sokol_09334
    Andiv
    Level 32  
    Stop cyny ze srebrem za 1 zł 40x 0,03 fi :?: Ja za zwykłą cyne daje węcej :!: To niemożliwe. A poza tym po co do instalcji grzewczej stop cyny ze srebrem :?: Tjuning instalacji grzewczej ;) :?:
    Nierealne

Dodano po 38 [sekundy]:
    reds66
    Level 10  
    W końcu pożyczyłem :D , jak będę miał na konkret to wtedy kupię , szkoda kupić coś i nie być do końca zadowolonym.Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za cenne rady.