Witam
Skladalem ostatnio wzmacniacz mocy opisywany juz na forum tutaj:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic73995.html
Zlozylem dwa identyczne kanaly. Jako zasilanie wsadzilem transformator 200VA - 2*24V, ktory daje na wyjsciu ukladu zasilajacego okolo 36V.
Wzmacniacz zrobilem na tranzystorach IRF540 i IRF9540.
Do chlodzenia uzylem:
1. Do IRF`ow radiatora (2IRF`y na jedym radiatorze) przedstawionego tu: http://www.nikomp.com.pl/opisy/RAA00/RAA0787A.htm
2. Do BD139 i BD140 radiatorow (kazdy na osobnym radiatorze) przedstawionych tu:
http://www.nikomp.com.pl/opisy/RAA00/RAA0453A.htm
Do tego wszystkiego podlaczylem do wejscia karte dzwiekowa, przez potencjometr 47k a do wyjscia (kazdego kanalu osobno) 2 kolumny z wiezy sharp (5.6 ohma, 30W w/g napisu).
Efekt byl taki: Przez dluzszy czas wzmacniacz gral. Dosc cicho, bo balem sie zglasniac. Jednak w koncu podglosnilem i ujrzalem piekne efekty wizualne. Kolumny zaczely dymic (obydwie). Rezystory R13 obu kanalow zaczely sie palic (normalny ogien), zanim zdarzylem dobiec spalily sie bezpieczniki (3.15A) na wyjsciu zasilania.
Po calej akcji odkrylem, ze: Kolumny sa spalone i mozna je zjesc, IRF`y sa spalone i mozna z nich zrobic kolczyki dla narzeczonej, R13 wiadomo.
Wymienilem IRF`y, R13, kupilem nowe glosniki, na ktorych wyczytalem 8ohm i 50W. Poskladalem, gralo... ale znowu w momencie podglosnienia do poziomu "troszke wiecej niz sie slucha radia przy kawie" ogladalem efekty wizualne.
Dodam jeszcze, ze ustawilem za drugim razem prad spoczynkowy na mala wartosc, okolo 10 mA (audiofilem nie jestem i roznicy nie slyszalem zadnej).
Czy ktos ma jakas idee co sie dzieje? O glosnikach mam wiedze na poziomie podstawowki. Czy jest mozliwe, ze ten wzmacniacz daje mi wiecej niz 50W? Zaznaczam, ze w momencie spalenia potencjometr na wejsciu byl na okolo 1/4 wartosci nominalnej. A moze glupoty wypisuja na glosnikach i maja one po 5 W tak naprawde?
Prosze o krotka lekcje jakie glosniki moge podpiac do czego i czy duzo mocniejsze albo slabsze sa zle
Skladalem ostatnio wzmacniacz mocy opisywany juz na forum tutaj:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic73995.html
Zlozylem dwa identyczne kanaly. Jako zasilanie wsadzilem transformator 200VA - 2*24V, ktory daje na wyjsciu ukladu zasilajacego okolo 36V.
Wzmacniacz zrobilem na tranzystorach IRF540 i IRF9540.
Do chlodzenia uzylem:
1. Do IRF`ow radiatora (2IRF`y na jedym radiatorze) przedstawionego tu: http://www.nikomp.com.pl/opisy/RAA00/RAA0787A.htm
2. Do BD139 i BD140 radiatorow (kazdy na osobnym radiatorze) przedstawionych tu:
http://www.nikomp.com.pl/opisy/RAA00/RAA0453A.htm
Do tego wszystkiego podlaczylem do wejscia karte dzwiekowa, przez potencjometr 47k a do wyjscia (kazdego kanalu osobno) 2 kolumny z wiezy sharp (5.6 ohma, 30W w/g napisu).
Efekt byl taki: Przez dluzszy czas wzmacniacz gral. Dosc cicho, bo balem sie zglasniac. Jednak w koncu podglosnilem i ujrzalem piekne efekty wizualne. Kolumny zaczely dymic (obydwie). Rezystory R13 obu kanalow zaczely sie palic (normalny ogien), zanim zdarzylem dobiec spalily sie bezpieczniki (3.15A) na wyjsciu zasilania.
Po calej akcji odkrylem, ze: Kolumny sa spalone i mozna je zjesc, IRF`y sa spalone i mozna z nich zrobic kolczyki dla narzeczonej, R13 wiadomo.
Wymienilem IRF`y, R13, kupilem nowe glosniki, na ktorych wyczytalem 8ohm i 50W. Poskladalem, gralo... ale znowu w momencie podglosnienia do poziomu "troszke wiecej niz sie slucha radia przy kawie" ogladalem efekty wizualne.
Dodam jeszcze, ze ustawilem za drugim razem prad spoczynkowy na mala wartosc, okolo 10 mA (audiofilem nie jestem i roznicy nie slyszalem zadnej).
Czy ktos ma jakas idee co sie dzieje? O glosnikach mam wiedze na poziomie podstawowki. Czy jest mozliwe, ze ten wzmacniacz daje mi wiecej niz 50W? Zaznaczam, ze w momencie spalenia potencjometr na wejsciu byl na okolo 1/4 wartosci nominalnej. A moze glupoty wypisuja na glosnikach i maja one po 5 W tak naprawde?
Prosze o krotka lekcje jakie glosniki moge podpiac do czego i czy duzo mocniejsze albo slabsze sa zle