Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerzutnik Schmitta - budowa i działanie. Prosze o pomoc..

31 Mar 2006 19:07 10936 5
  • Poziom 10  
    To mój pierwszy post wiec witam wszystkich ! :)

Zwracam się do was z prośbą...
    mam na niedziele napisać prace kontrolną o przerzutniku astabilnym i schmitta. O astabilnym juz napisalem ale o schmitta nie mogę nic znaleźć :(
    Bardzo was proszę o pomoc.. jeśli ktoś posiada cokolwiek o nim, albo ma jakiegoś linka to bardzo prosze podajcie... (mam opisać budowę i działanie).

Będę bardzo wdzięczny!!

Jeśli pomyliłem działy to bardzo przepraszam..

pozdrawiam
  • Poziom 10  
    tylko oto chodzi ze nie moge tam nic znalezc .. sa tylko badania, chyba ze szukac nie umiem.. :/
  • Pomocny dla użytkowników
    Przerzutnik Schmitta został skonstruowany (wynaleziony) w 1938 roku przez biofizyka Otto Herberta Schmitta (1913-1998).

Przerzutnik Schmitta jest elementem dwustanowym o ruchomym progu przełączania. Oznacza to, że przełączanie wyjścia w stany przeciwne zachodzi przy różnych napięciach wejściowych. Realizowane jest to przez dodatnie sprzężenie zwrotne w układzie przerzutnika.
    Histerezą nazywamy własność układu, która powoduje, że stan wyjścia zmienia się w różnych sposób zależnie od kierunku zmian czynnika pobudzającego (napięcia wejściowego).
    Różnicę napięć przełączania nazywamy napięciem histerezy przerzutnika.
    Przerzutnika takiego używamy do przekształcania napięć wolno zmiennych lub/i zakłóconych w przebiegi prostokątne. Napięcie histerezy przerzutnika musi być większe niż maksymalna przewidywana amplituda zakłóceń. Używa też się go w generatorach przebiegów jako układu nadzorującego ładowanie i rozładowanie kondensatora.

Jeżeli przerzutnik jest w stanie niskim to zmiana na wysoki nastąpi gdy:

Uwe>Uh

Jeżeli przerzutnik jest w stanie wysokim to zmiana na niski wystąpi gdy:

Uwe<Ul

i spełnione jest:

Ul<Uh

oraz

Uhisterezy=Uh-Ul

gdzie

Uh - górne napięcie przełączania
    Ul - dolne napięcie przełączania.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Przerzutnik_Schmitta (mniej)
    http://en.wikipedia.org/wiki/Schmitt_trigger (więcej)
  • Poziom 10  
    dziekuje bardzo wszystkim.. polaczylem to jakos i troche wyszlo. jeszcze raz wielkie dzieki!
    pozdrawiam