logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Regulacja napięcia w układzie kontrolującym wiatraki - potencjometr

navy4 19 Kwi 2006 19:08 1463 10
  • #1 2544682
    navy4
    Poziom 12  
    Posty: 101
    Ocena: 5
    witam skonstruowalem uklad na podstawie zdjecia nizej

    ale nie wiem czemu przekrecenie poencjometrem do 1/3 daje juz maxymalne napiecie potem roznica jest niewielka
    czy wie kos co z tym zrobic, zmienic rezystor?
    Załączniki:
    • Regulacja napięcia w układzie kontrolującym wiatraki - potencjometr coolerdrv_jpg.JPG (6.35 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #2 2544728
    conQeror
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 724
    Pomógł: 51
    Ocena: 4
    Witam

    Mógłbyś napisać jeszcze raz wartości R1 i R2 bo na rysunku jest to bardzo słabo widoczne
  • #3 2544781
    navy4
    Poziom 12  
    Posty: 101
    Ocena: 5
    r1 - 270 ohm
    r2- 2,2 k ohm
  • #4 2546516
    Lzep
    Poziom 39  
    Posty: 4187
    Pomógł: 486
    Ocena: 133
    To "skonstruowalem" to chyba trochę przesada ? - są to dość typowe wartości elementów ze schematów aplikacyjnych układu !
    A że masz już po 1/3 zakresu max napięcie to zapewne wina typu potencjometru - powinien być liniowy, typ A - a masz raczej logarytmiczny typu B.
    Do sterowania wentylatorem tak dobrane elementy nie bardzo pasuja, bo masz zakres regulacji 1.25V - 11.4V, a wentylatory startują zwykle od ok. 5-6V, więc radziłbym pewne zmiany:
    R1 = 510 ohm, R2 = 2.2K ohm typ A, szeregowo z R2 dodać potencjometr montażowy Rx=2.2K ohm i ustawić nim początkowe napięcie (dla R2=0). Przykładowo dla Rx=1.8K -> 5.66 - 11.05V.
    Wzór na obliczenie napięcia wyjściowego :
    Uwy= 1.25*[1+(Rx +R2)/R1] ( może się przyda ? )
    Pozdr. :D
  • #5 2546551
    navy4
    Poziom 12  
    Posty: 101
    Ocena: 5
    potencjometr mam wlasnie montazowy 2.2 k a napiecie chce takie niskie zeby na poczatku sie nie krecil a dopiero pozniej po przekrceniu dalej sie wlaczal ale teraz to jest ze rusze galka i juz jest 8 v a zaraz 12 a potem krecenie nic nie daje

    edit:
    taki mam potencjometr tylko liczby na nim sa 203
    Załączniki:
    • Regulacja napięcia w układzie kontrolującym wiatraki - potencjometr 98614487.jpg (24.72 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #6 2546582
    Lzep
    Poziom 39  
    Posty: 4187
    Pomógł: 486
    Ocena: 133
    Nie bardzo rozumiem - montażowy ?, z gałką ?. Montażowy nie do tego służy, na nim ustawia się, tak jak pisałem punkt startowy a do płynnej regulacji trzeba kupić normalny potecjometr liniowy 0.5/1W.
    Niedawno robiłem taki układ z elementami :
    R1=240 ohm, Rx= 1K, R2=1K/A i wszystko chodzi elegancko !
    Pozdr. :D
  • #7 2546611
    navy4
    Poziom 12  
    Posty: 101
    Ocena: 5
    mam rowniez liniowe 1 k ale tam napiecie regulowane jest od 7-12 V a ja chce od 1.3-12 i taki napiecie daje potencjometr 2.2 k a wracajac galke dalem wlasnie od liniowego, wsadzilem tam ten 2.2 do oprawki od liniowego 1k, troche sie nameczyklem ale dziala i galka mozna sterowac
  • #8 2546757
    Lzep
    Poziom 39  
    Posty: 4187
    Pomógł: 486
    Ocena: 133
    Trochę przekombinowałeś - montażowe nie nadaja się do ciągłego kręcenia i mają zbyt mały kąt obrotu. Kup sobie normalny pot. 2.2K /A i będzie po problemie ( ja kupowałem ostatnio po 3.50 zł ).
    I nie zapomnij o radiatorze na LM-a !!!
    Pozdr. :D
  • #9 2546790
    navy4
    Poziom 12  
    Posty: 101
    Ocena: 5
    juz stracilem kase na 4 potencjometry 1 k (16 zl poszlo sie....) i znowu niby tyle mam wydac .... omg czemu taki nie moze byc
  • Pomocny post
    #10 2546864
    Lzep
    Poziom 39  
    Posty: 4187
    Pomógł: 486
    Ocena: 133
    Na 1K też możesz zrobić --> R1=120 ohm i masz zakres 1.25 - 11.66V
    Podałem Ci wzór - tak trudno popodstawiać różne dane i dobrać co trzeba ?
    Pozdr. :D
  • #11 2559074
    navy4
    Poziom 12  
    Posty: 101
    Ocena: 5
    dzienki wielkie wszystko dziala. Takim sposobem zaoszczedzilem 16 zl thx :]

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy problemu z regulacją napięcia w układzie sterującym wentylatorami za pomocą potencjometru. Autor zauważył, że przekręcenie potencjometru do 1/3 zakresu powoduje osiągnięcie maksymalnego napięcia, a dalsza regulacja jest nieskuteczna. Przyczyną jest najprawdopodobniej użycie potencjometru logarytmicznego (typ B) zamiast liniowego (typ A). Zalecane jest stosowanie potencjometru liniowego 2,2 kΩ typu A oraz odpowiednia zmiana rezystorów R1 i R2, np. R1=510 Ω, R2=2,2 kΩ, z możliwością dodania potencjometru montażowego Rx do ustawienia napięcia startowego. Wzór na napięcie wyjściowe to Uwy = 1,25 * [1 + (Rx + R2)/R1]. Potencjometry montażowe nie nadają się do ciągłej regulacji ze względu na ograniczony kąt obrotu. W praktyce zastosowano potencjometr liniowy 2,2 kΩ, co pozwoliło na płynną regulację napięcia od około 1,3 V do 12 V. Dodatkowo przypomniano o konieczności stosowania radiatora do układu scalonego LM. Ostatecznie autor potwierdził poprawne działanie układu po zastosowaniu wskazówek i zaoszczędzenie kosztów na potencjometrach.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA