Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem opel omega 2.0, 16V

omegusia 24 Kwi 2006 12:09 2885 10
  • #1 24 Kwi 2006 12:09
    omegusia
    Poziom 10  

Witam wszystkich. Szukam osoby, która pomoże rozwiązać problem jaki mam w omedze 2.0 16V z 97 roku. Otóż nie ma pierwszego trybu pracy wentylatora. Wentylator załącza się dopiero po osiągnięciu powyzej 95 stopni, jest drugi tryb pracy wentylatora. Wtedy płyn chłodzący się prawie gotuje. Sprawdziłem przekaźnik odpowiedzialny za załaczanie pierwszego trybu oraz bezpieczniki - wszystko jest ok. Wentylator też został sprawdzony, jest ok. Czy może mi ktoś pomóc i doradzić co jeszcze powinienem sprawdzić, albo miał już kiedyś podobny problem. Bedę bardzo wdzięczny za każdą pomoc.:|

0 10
  • #2 24 Kwi 2006 13:47
    hippis
    Poziom 14  

Witam - a sprawdzałeś termowłacznik na chłodnicy? to on reguluje czy właczyc pierwszy czy drugi bieg. wyciągnij wtyczke i zewrzyj przewody czy przekazniki załaczaja dwa biegi!

0
  • #3 24 Kwi 2006 14:03
    omegusia
    Poziom 10  

tak, termowłącznik przy chłodnicy był odczepiany i przewodem na krótko zwierany. Przy zwarciu drugiego trybu wentylator uruchamiał się, natomiast przy zwarciu pierwszego trybu odzywał się tylko przekaźnik zaś wentylator się nie uruchamiał.

0
  • #4 24 Kwi 2006 16:53
    jjanusz
    Poziom 17  

WITAM
    to sprawdz wentylator na kródko
    jeśli chodzi to wymień przekażnik

0
  • #5 26 Kwi 2006 11:02
    omegusia
    Poziom 10  

Sprzwdziałem jeszcze raz wentylator na krótko oraz przekaźnik odpowiedzialny za załączanie pierwszego trybu i wszystko jest ok. Do wentylatora dochodzą dwa przewody. Może jest jeszcze jakiś sterownik regulujący pracę pierwszego biegu wentylatora? Jak dotąd sprawdziłem wentylator, przekaźnik oraz termowłącznik - wszystkie te rzeczy pracują prawidłowo. Proszę o pmoc w rozwiązaniu problemu. W samochodzie po zgaszeniu silnika zanim jeszcze załączy się drugi tryb słychać gotowanie się płynu chłodniczego. Taka systuacja nie powinna mieć miejsca. Pomocy!

0
  • #6 26 Kwi 2006 11:45
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 26 Kwi 2006 11:51
    omegusia
    Poziom 10  

klimatyzacja jest zwykła, manualna i działa ok.

0
  • #8 26 Kwi 2006 11:55
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 26 Kwi 2006 12:38
    omegusia
    Poziom 10  

Rzeczywiście są dwa termowłączniki. Do tego u góry dochodzą dwa kable i po osiągnięciu ok 94 stopni załącza się chłodzenie komputera (załącza się jakiś wiatrak z prawej strony patrząc z przodu-nie widać go) - więc chyba jest ten termowłącznik dobry? Natomiast do drugiego termowłącznika (poniżej) dochodzą trzy przewody. Zwierając na krótko załacza się jedynie drugi tryb wentylatora, natomiast przy zwarciu na krótko pierwszego trybu wentylator się nie włącza, słychać tylko załączanie się przekaźnika. Wnioskuje zatem że i ten termowłącznik jest ok, ponieważ drugi tryb chodzi poprawnie zaś przy pierwszym załącza przekaźnik tylko wentylator nie chodzi.

0
  • #10 28 Kwi 2006 08:33
    leinadzs
    Poziom 27  

Drugi stopień załącza sie po osiągnięciu 105 st.

1
  • #11 16 Sie 2006 12:41
    omegusia
    Poziom 10  

Problem niestety nie został jeszcze rozwiązany. Szkoda mi pieniędzy na dobrego elektryka. Na razie ratuje się jeżdżąc na włączonej klimatyzacji, gdzie wiatrak uruchamia się bardzo często, przez co silnik nie grzeje się tak bardzo. Nie jest to jednak rozwiąznanie problemu ale lepsze to niż przegrzewanie silnika.
    pozdrawiam

0