Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CB dragon. Czy do nasłuchu potrzebny jet mikrofon? Antena - czy jest dobra?

Venom007 26 Apr 2006 14:03 2669 7
    Venom007
    Level 27  
    Siemka wszedłem w posiadanie radyjka Dragon CB-240N nie wiem czy one wogóle działa wiem ze swieci i ze widac pokazują sie cyferki z kanałów ale jeszcze nie słyszałem zeby ktoś coś gadał przez nie:( moje pierwsze pytanie to: czy zeby tylko nasłuchiwac trzeba mieć mikrofon?? chodzi mi o tą całą słuchawke na kablu:)
    2. czy ta antena która jest na zdjęciu jest odpowiednia do tego radia?? tam nic nie pisze oprócz typu:( 30821/1
    3. czy moge podłączyc do tego CB antene która jest na dachu:) jestem na pierwszym pietrze a antena na dachu budynek 4 piętrowy antena kiedys była z telewizora taka zwykła antena Tv z góry dzięi za odpowiedzi i pozdrawiam!!
  • Helpful post
    Cyrus
    Level 15  
    No nie wiem jak to dokładnie z tymi mikrofonami jest, ale raczej trzeba, u mnie bez mikrofonu tez nic nie słychać.
    A co do anteny to kumpel miał zwykłą antene i było słychać nawet (Tylko wtedy lepiej nie nadawać, bo szkoda stopnia końcowego mocy, jedynie do nasłuchu!) :D
  • Helpful post
    SITO79
    Level 27  
    witam.
    masz tu obrazek wyprowadzeń gniazda mikrofonowego.
    jeśli chcesz słuchać musisz koniecznie zewrzeć piny masa i odbiór ,uważaj bo ze środkowego pina wychodzi napięcie 12V.nie zrób zwarcia bo sie zadymi i będzie po zabawie :| .
    radio ma 6 "czterdziestek" a podstawowa to C. a więc kan.19 w AM i banda C,powinieneś usłyszeć kierowców .antena na fotce jest produkcji RADMORA i jeśli jest z pasma 30-40 MHz to prawie się nadaje(mozna by było ja prawdopodobnie dostroić wydłuzając promiennik) ale na jakiej częstotliwości pracuje nie wiem bo nie znam tego modelu(może google ci coś pomogą).
    jak masz ochote to wykonaj sobie antene sam za kilka złotych(było o tym ostatnio na forum więc przeglądnij kilka stron do tyłu).
    na antenie telewizyjnej raczej niewiele usłyszysz,ale odbiór moze się poprawić jeśli w gniazdo antenowe radia będzie włozony tylko "gorąca"częsć wtyczki antenowej.
    UWAGA ! nadawanie na takim drucie(antenie) jest mocno niewskazane!

PS.sprawdziłem na stronie radmora tą 30821.jest na pasmo 450MHz więc do CB (27MHz) to się kompletnie nie nadaje.
    Venom007
    Level 27  
    a jeszcze tylko jedno pytanie czy moge to CBpodłączyć do zasilacza komputerowego?? ale tak zeby sie z kompem nic nie stało:) i jak moge przerobić ta antena aby była idealna do tego radia?? czytałem jak zrobic samemu taką antene alr to moze bedzie łatwiej przerobic tą co mam??

i jeszcze jedno czy jest jakis sposub dostrojenia radią bądź krótkofalówki funky aby działay przynajmniej na jednej tej samej czestotliwosci?? krtót. posiada 8 kanałów
    -446.......

i co oznaczaja przyciski NB?? i ANL?? z góry dzieki za odp :)

już są pierwsze testy:( i lipa nic nie słychac tylko same szmery dałem na scan i raz są większe szmery raz gorsze:( a na AM jest bardzo Cicho i prawie nic nie słychać dlaczego??:(

wszedłem w posiadanie jeszcze jednego CB "ONWA" ale niestety nie jestem wstanie tak jak myślałem sprawdzić czemu nic nie słychac czy jest moze ktoś z Katowic kto by żucił na to fachowym okiem?? za rozsądną cene:0
  • Helpful post
    switaniec
    Level 20  
    Witam!!Jezeli mozna to chcialem sprostowac podana tu wiadomosc o antenie z fotki.Ta antena to w zadnym wypadku nie jest antena typu RADMOR 30821.Jest to antena /a raczej jej fragmenty/typu RADMOR 3082/1.Antena 3082 produkowana byla na zakres :wyk 1 ..146-157 MHz i wyk2..156-174 MHz.Wykonania roznily sie cewka,dlugoscia i parametrami "puszki dopasowujaco-kompensacyjnej.Generalnie; antena to 5/8 L dl mech ok130 cm,zwarta do masy,dostrajanie precyzyjne ;cieciem preta,zysk prawdziwy ok 1,5 dBd.Ze wzgledu na mala trwalosc i sztywnosc oraz degradacje mechaniczna "puszki" niechetnie stosowana i wyparta calkowicie przez anteny 3089 i 30810, oczywiscie jezeli mowimy o Radmorze i pasmie VHF.Na pierwszy rzut oka antena 3082/1 niczym sie nie rozni od anteny typu 3081 / pasmo 31-46 MHz w wielu podwykonaniach /.Natomiast antena 30821 oczywiscie jest na zakres od 300 do 460 MHz /w wielu podwykonaniach/.Co do mozliwosci przerobek na zakres 27 MHz ,pozostawiam wyobrazni chetnych.........Adam....p.s na pasmo CB pasowalaby ewentualnie po modyfikacji np 3081/1 ew 2, a bezposrednio 30826/1 zakres 26,7 - 28 MHz.
    Venom007
    Level 27  
    "switaniec" do anteny posiadam także ten pręt:) ma on długość|: 125cm:)
    switaniec
    Level 20  
    Ok. To raczej wskazuje na antene 3082/1 lub /2 bo prety przy antenie 3081 byly dluzsze /ok150 cm/.Chociaz niewykluczone ,ze podczas wieloletniej eksploatacji mogly zajsc zmiany,podmiany etc... vy 73!
    Venom007
    Level 27  
    więc jest jakiś sposub przerubki tej anteny??