Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMega16 i karta MMC. Programowanie w Bascomie. Jaki¶ kod Ľródłowy?

28 Kwi 2006 10:05 2021 5
  • Poziom 18  
    Witam,

Czy próbował kto¶ z Was oprogramować kartę mmc na ATMega16 w Bascomie? Szukałem w necie przykładowych programów ale wszystkie jakie znalazłem napisane s± na "duże" procki (M128, M103 itp.) lub s± to przykłady w C. Mam już prawie gotowy projekt na M16, zostało mi tylko zrobić zapis i odczyt z karty i tak się zastanawiam czy ten procesor wystarczy. Wolnej pamięci programu zostało około 60%. Czy możecie co¶ doradzić? Oczywi¶cie kod Ľródłowy mile widziany ;-).

Pozdrawiam
    Piotrek
  • Poziom 21  
    Co prawda dla C, ale chyba daje jakie¶ pojęcie o tym, ile potrzeba wstukać kodu..

http://www.roland-riegel.de/sd-reader/

To też zależy - zapis/odczyt ale czego? Czy samych bloków po 512B (mało kodu), czy chcesz mieć kartę z FAT16/32 (dużo kodu)?

Nie napisałe¶ też, przy użyciu którego protokołu SD_BUS, czy SPI_BUS? To zapewne też ma wpływ ;-)

pozdro,
    --
    migod
  • Poziom 32  
    Jak chcesz w pelni korzystac z kart mmc/sd to minimum co chodzi w obie strony zapis/odczyt to atmega32 chodzi o system plikow fat32 atmega 16 ma za maly ram
    chociaz w poscie wyzej-link zrobili to tez na malym mozliwe ze tylko obsluga karty to wystarczy ja obslugi karty i przetwornikow ac na i2c nie zmiescilem.
  • Poziom 18  
    My¶lę że zapis blokami po 512 bajtów w zupełno¶ci mi wystarczy. Zabawa w systemy plików FAT w tym projekcie byłaby przerostem formy nad tre¶ci±. Komunikacja z kart± będzie po SPI. Da radę w ten sposób? Mam ¶ci±gnięty z netu jaki¶ prog pod M128, może spróbuje go jako¶ dostosować do moich potrzeb, ale jak by kto¶ z Was miał jakie¶ przykłady i mógł się podzielić to bedę bardzo wdzięczny :-).

Pozdrawiam
    Piotrek
  • Poziom 21  
    W tym przykładzie (podesłanym dwa posty wyżej), masz implementację na SPI. Przeportuj to na bascom (raczej nietrudne), wybierz co Ci potrzebne, na koniec zoptymalizuj (zyskałem w ten sposób 600B :D) i zobaczysz ile z tego Ci wyjdzie. Albo szukaj dalej na sieci ;-)

Sam kod zależny od sprzętu zajmuje tak ok. 10-15 linijek. Więc jak po kompilacji okaże się, że Twój procek jest za mały, to Ľródła przeniesiesz małym kosztem na cokolwiek większego. Płytka wtedy pewnie do zrobienia na nowo..

pozdro,
    --
    migod
  • Poziom 18  
    Wymiana procka na ATMega32 rozwi±zała problem. Dobrze że jest pinowo zgodna z ATMega16, więc nie było wiele roboty.

Dziękuję wszystkim i zamykam temat.

Pozdrawiam
    Piotrek