logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak użyć wyświetlacza LED LB-603MF do wskazywania głośności we wzmacniaczu?

Jarek1988 28 Kwi 2006 20:58 2577 8
REKLAMA
  • #1 2571877
    Jarek1988
    Poziom 11  
    Posty: 47
    Pomógł: 1
    Jest to wyświetlacz z tunera satelitarnego Amstrad. Chciałbym go użyć jako jako wyswietlacz głośności w moim wcmacniaczu. Robił ktoś takie użadzenie ( dokładnia chciałym żeby jak pokręce potencjometre we wzmacniaczu to na wyświetlacze będą sie pojawiać liczy)
  • REKLAMA
  • #2 2573963
    ImPuLs
    Poziom 23  
    Posty: 568
    Pomógł: 64
    Ocena: 36
    Ogólnie możliwość wykonania takiego układu nie zależy od wyświetlacza tylko od układu regulacji głośności we wzmacniaczu.
    - Jeżeli masz konwencjonalny układ regulacji tzn. potencjometr podwójny przez który przechodzi bezpośrednio sygnał m.cz. to będzie problem z dołączeniem się do takiego układu. Trzeba by było dołączać dodatkowy potencjometr połączony mechanicznie z tym oryginalnym i od niego brać pomiar położenia suwaka.
    - Jeżeli natomiast układ regulacji głośności zbudowany jest w oparciu o układy scalone sterowane napięciowo to można by było dołączyć się do suwaka tegoż potencjometru i poprzez pomiar napięcia tam istniejącego odpowiednio dostosowaywać wartość wyświetlaną na wyświetlaczu.

    Tak czy inaczej do wyświetlacza będziesz jeszcze potrzebował sterownik który zmierzy Ci napięcie i wyświetli to w postaci liczby na wyświetlaczu.
    Można to wykonać stosując np. któryś z łatwodostępnych mikroprocesorów (51, AVR lub PIC) lub stosując kompletny moduł miliwoltomierza zbudowany np na układzie ICL7106(dla LCD), lub 7107 (dla LED).

    Robiłem kiedyś takie urządzenie tylko że wyświetlaczem była linijka 12 diod LED i w zależności od położenia potencjometru głośności zapalała się odpowiednia ilość LEDów. Jako że układ regulacji w moim przypadku był konwencjonalny (czyli taki jak opisałem jako pierwszy) to musiałem zastosować dodatkowy potencjometr sprzężony z tym od regulacji za pomocą zębatek plastykowych pozyskanych z mechanicznych przekaźników czasowych RTs60.

    Efekt był ciekawy i działało to nawet dobrze.
    (Ciekawe czy jeszcze działa, bo wzmacniacz sprzedałem kilka lat temu i nie mam kontaktu z kupującym)
  • REKLAMA
  • #3 2574342
    Jarek1988
    Poziom 11  
    Posty: 47
    Pomógł: 1
    masz może schemat jak to wszystko po podłanczać. Do obu sposobów ktore podałeś:?:
  • Pomocny post
    #4 2574452
    ImPuLs
    Poziom 23  
    Posty: 568
    Pomógł: 64
    Ocena: 36
    Ale to zależy co chcesz podłączać.

    -Czy będziesz konstruował układ wyświetlacza na mikroprocesorze?
    -Jeżeli tak to na jakim procesorze?
    -Jeżeli będziesz chciał wykorzystać wyświetlacz ten który masz to potrzeba rozpiski jego wyprowadzeń.
    -Czy wykorzystasz gotowy moduł miliwoltomierza?
    -No i oczywiście potrzebny jest schemat układu regulacji głośności wykorzystanego we wzmacniaczu celem zorientowania się jaki tam jest sygnał?

    Poprzednim postem chciałem Cię poinformować że zrobienie takiego układu nie jest takie proste jak się wydaje i trzeba się zastanowić czy wogóle jest opłacalne. Może zajść konieczność wydania kilkudziesięciu złotych, napisania programu do procesora oraz przeróbki mechanicznej wzmacniacza. A efekt .......... no i tutaj właśnie jest pytanie - czy efekt wyjściowy jest tego wart ?
  • REKLAMA
  • #5 2574950
    Jarek1988
    Poziom 11  
    Posty: 47
    Pomógł: 1
    Jeszcze jedno czy ten układ ICL7107 wystarczy żeby sterowac tym wyswietlaczem czy trzeba miec jeszcze coś i czy masz może schemat do tego układu.
  • Pomocny post
    #6 2575455
    ImPuLs
    Poziom 23  
    Posty: 568
    Pomógł: 64
    Ocena: 36
    Do układu ICL7107 potrzeba jeszcze kilku elementów dyskretnych, ale są to groszowe sprawy w porównaniu ze scalakiem. Musisz tylko rozeznać się w jaki sposób połączone są segmenty w wyświetlaczu który posiadasz gdyż układ ICL7107 ma odpowiedni układ podłączenia wyświetlaczy i może się okazać że ten Twój nie będzie pasował.

    Schematy podłączeń do ICL7107 znajdziesz w jego nocie aplikacyjnej
    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/67441/INTERSIL/ICL7107.html

    i schemat prostego miliwoltomierza
    http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2270.pdf?sess_id=9f6390a3c4151552bfe699435343f402
    lub
    http://www.electronics-lab.com/projects/test/014/index.html
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #8 2577143
    ImPuLs
    Poziom 23  
    Posty: 568
    Pomógł: 64
    Ocena: 36
    Do CON2 podpinasz zasilanie całego miernika 5V.

    CON1 to wejście do którego podłączasz napięcie które chcesz zmierzyć.
    W Twoim przypadku stosujesz potencjometr dodatkowy np. 10kom który odłączasz tak:
    - jeden konec ścieżki pot. do masy oraz do punktu złącza CON1 który idzie do wyprowadzenia LO układu ICL
    - drugi koniec ścieżki pot. do plusa zasilania czyli do 5V
    - suwak potencjometru do punktu złącza CON1 który idzie do wyprowadzenia HI układu ICL

    Potem musisz tylko połączyć mechanicznie ten potencjometr z potencjometrem głośnośći we wzmacniaczu tak aby obracanie potencjometru głośności powodowało obracanie potencjometru dodatkowego.

    Wświetlanie skalujesz Rezystorem nastawnym PR1 na płytce z ICL tak żeby przy położeniu MAX głośności na wyświetlaczu pojawiła się wartość 100. Będzie to procentowa wartość nastawy potencjometru.
    Oczywiście liniowość wskazań wartości będzie zależała od charakterystyki zastosowanego potencjometru. Jeżeli nie zależy Ci na idealnym odwzorowaniu mocy na wyświetlaczu stosujesz potencjometr o charakterystyce A.
  • #9 2578985
    Jarek1988
    Poziom 11  
    Posty: 47
    Pomógł: 1
    Wielkie dzięki za pomoc.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wykorzystania wyświetlacza LED LB-603MF z tunera satelitarnego Amstrad do wskazywania poziomu głośności we wzmacniaczu. Kluczowym problemem jest sposób pomiaru i sterowania wyświetlaczem, który nie zależy od samego wyświetlacza, lecz od układu regulacji głośności. W przypadku konwencjonalnego potencjometru analogowego bez sygnału sterującego konieczne jest zastosowanie dodatkowego potencjometru sprzężonego mechanicznie do pomiaru położenia suwaka. Przy układach regulacji napięciowej można mierzyć napięcie na suwaku potencjometru i na jego podstawie sterować wyświetlaczem. Do wyświetlacza potrzebny jest sterownik, którym może być mikroprocesor (np. 8051, AVR, PIC) lub układ ICL7107 wraz z elementami dyskretnymi. Układ ICL7107 wymaga dopasowania do specyfiki wyświetlacza LB-603MF, gdyż sposób podłączenia segmentów może się różnić. Przykładowy schemat prostego miliwoltomierza z ICL7107 został wskazany jako baza do realizacji projektu. Do pomiaru napięcia stosuje się dodatkowy potencjometr (np. 10 kΩ), mechanicznie sprzężony z potencjometrem głośności, którego suwak podłączany jest do wejścia HI układu ICL7107, a końce do masy i +5 V. Skalowanie wskazań realizuje się rezystorem nastawnym PR1, aby przy maksymalnej głośności wyświetlać wartość 100. Liniowość wskazań zależy od charakterystyki potencjometru. Całość wymaga przeróbek mechanicznych i elektronicznych oraz napisania oprogramowania, jeśli używany jest mikroprocesor.
REKLAMA