Witam,
Ktoś wie lub może podać linka do jakiegoś scheamtu przedstawiającego
w jaki sposób generować za pomocą procesora AVR (np. ATMega) tony
DTMF by można było wybrać numer telefoniczny (symulacja telefonu
tonowego)? Chodzi mi o schemat ideowy takiego podłączenia razem ze
schematem podpięcia do linii telefonicznej.
No bo mój sposób podłączenia nie działa...
Mam taką procedurkę do wybierania numeru telefonu przez DTMF:
For A = 1 To B
Readeeprom C , A
Dtmfout C , 200
Locate 2 , Pos_lcd
Lcd C
Incr Pos_lcd
Waitms 800
Next A
Cyfry są wybierane poprawnie, gdyż od razu wyświetlam tę cyfrę na
LCD.
W słuchawce równolegle podłączonego telefonu słyszę, że numer jest
wybierany ale zaraz po 4 cyfrze słyszę "Wybrany numer jest za
krótki", a numer jest wybierany dalej aż wszystkie cyfry zostaną
wybrane. Numer jest formatu 050XXXXXXX - komórka w POP'ie.
Ekperymentowałem z różnymi wartościami długości tonu i odstępami,
niestety nic to nie dało :/
Dzisiaj wykonałem kolejny test - w programie jako numer
zaprogramowałem tylko "0". Porównałem też sygnał na linii przy
wybieraniu 0 z telefonu i z mojego ukladu - z mojego telefonu jest
kompletnie ignorowane, ale na linii go slychać - tyle, że jest
znacznie cichsze niż to z telefonu.
Procedura z Bascoma jest na pewno dobra, na różnych forach pisali
ludzie że nie mają z nią żadnego problemu i że generuje poprawne
tony. Nie wiem więc czym to może być spowodowane. W załączniku na
wszelki wypadek załączam również schemat podłączenia procesora do
linii telefonicznej (gniazdko u dołu PDF'a) - może coś w reszcie
podłączenia jest źle? W sumie nie powinno być źle, bo sygnał
wybierania numeru słyszę przy podniesionej słuchawce, jednak jest on
trochę inny od wybieranego z telefonu...
Ponadto uważam że połączenie elektryczne układu z linią jest dobre z
tego powodu, że jak podczas alarmu równolegle podniosę słuchawkę i
zadzwonię pod numer jakiś i wtedy z tego numeru steruję alarmem, to
faktyczNie sterowanie przez telefon działa. Czyli w chwili obecnej muszę
"symulować" dzwonienie równolegle podłączonym telefonem (w tym czasie
co wpoinien dzownić alarm), a nastepnie odbieram np. komórkę i za pomocą
komórki steruję alarmem - wszystko jest ok. Czyli samo podłączenie do linii
telefonicznej układu MT8870PI (dekodera DTMF) jest prawidłowe - oraz ogólnie
sam schemat w znacznej części też jest prawidłowy - nie wiem tylko czy
prawidłowe jest podłączenie procesora do linii telefonicznej (bo to
właśnie procesor generuje numer za pomocą wewnętrznego timera i wyrzuca go
na linię telefoniczną za pomocą pinu OC1A (jak widać to na załączonym schemacie).
Po podpięciu procka do linii oczywiście mamy prawidłowe napięcie w chwili
podniesienia słuchawki (12V) - stabilizowane przez diodę Zenera.
Co więc może być powodem złego wybierania numeru? Za mała amplituda tonu?
Ktoś może ma schemat jak powinno się generować tony DTMF za pomocą procka
i wysyłać na linię telefoniczną?
I czy ktoś może potwierdzić, że mój schemat jest dobry lub zły (a jeżeli zły
to dlaczego)?
Schemat znajduje się pod adresem :
http://www.orinoco.host.sk/plyta.pdf
Dziękuję za informacje.
Aha - nie klikajcie tego linka ze schematem bo bedzie "404 Forbidden!", tylko skopiujcie i wklejcie do paska nawigacji przeglądarki.
Ktoś wie lub może podać linka do jakiegoś scheamtu przedstawiającego
w jaki sposób generować za pomocą procesora AVR (np. ATMega) tony
DTMF by można było wybrać numer telefoniczny (symulacja telefonu
tonowego)? Chodzi mi o schemat ideowy takiego podłączenia razem ze
schematem podpięcia do linii telefonicznej.
No bo mój sposób podłączenia nie działa...
Mam taką procedurkę do wybierania numeru telefonu przez DTMF:
For A = 1 To B
Readeeprom C , A
Dtmfout C , 200
Locate 2 , Pos_lcd
Lcd C
Incr Pos_lcd
Waitms 800
Next A
Cyfry są wybierane poprawnie, gdyż od razu wyświetlam tę cyfrę na
LCD.
W słuchawce równolegle podłączonego telefonu słyszę, że numer jest
wybierany ale zaraz po 4 cyfrze słyszę "Wybrany numer jest za
krótki", a numer jest wybierany dalej aż wszystkie cyfry zostaną
wybrane. Numer jest formatu 050XXXXXXX - komórka w POP'ie.
Ekperymentowałem z różnymi wartościami długości tonu i odstępami,
niestety nic to nie dało :/
Dzisiaj wykonałem kolejny test - w programie jako numer
zaprogramowałem tylko "0". Porównałem też sygnał na linii przy
wybieraniu 0 z telefonu i z mojego ukladu - z mojego telefonu jest
kompletnie ignorowane, ale na linii go slychać - tyle, że jest
znacznie cichsze niż to z telefonu.
Procedura z Bascoma jest na pewno dobra, na różnych forach pisali
ludzie że nie mają z nią żadnego problemu i że generuje poprawne
tony. Nie wiem więc czym to może być spowodowane. W załączniku na
wszelki wypadek załączam również schemat podłączenia procesora do
linii telefonicznej (gniazdko u dołu PDF'a) - może coś w reszcie
podłączenia jest źle? W sumie nie powinno być źle, bo sygnał
wybierania numeru słyszę przy podniesionej słuchawce, jednak jest on
trochę inny od wybieranego z telefonu...
Ponadto uważam że połączenie elektryczne układu z linią jest dobre z
tego powodu, że jak podczas alarmu równolegle podniosę słuchawkę i
zadzwonię pod numer jakiś i wtedy z tego numeru steruję alarmem, to
faktyczNie sterowanie przez telefon działa. Czyli w chwili obecnej muszę
"symulować" dzwonienie równolegle podłączonym telefonem (w tym czasie
co wpoinien dzownić alarm), a nastepnie odbieram np. komórkę i za pomocą
komórki steruję alarmem - wszystko jest ok. Czyli samo podłączenie do linii
telefonicznej układu MT8870PI (dekodera DTMF) jest prawidłowe - oraz ogólnie
sam schemat w znacznej części też jest prawidłowy - nie wiem tylko czy
prawidłowe jest podłączenie procesora do linii telefonicznej (bo to
właśnie procesor generuje numer za pomocą wewnętrznego timera i wyrzuca go
na linię telefoniczną za pomocą pinu OC1A (jak widać to na załączonym schemacie).
Po podpięciu procka do linii oczywiście mamy prawidłowe napięcie w chwili
podniesienia słuchawki (12V) - stabilizowane przez diodę Zenera.
Co więc może być powodem złego wybierania numeru? Za mała amplituda tonu?
Ktoś może ma schemat jak powinno się generować tony DTMF za pomocą procka
i wysyłać na linię telefoniczną?
I czy ktoś może potwierdzić, że mój schemat jest dobry lub zły (a jeżeli zły
to dlaczego)?
Schemat znajduje się pod adresem :
http://www.orinoco.host.sk/plyta.pdf
Dziękuję za informacje.
Aha - nie klikajcie tego linka ze schematem bo bedzie "404 Forbidden!", tylko skopiujcie i wklejcie do paska nawigacji przeglądarki.