Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

duże kolumny TONSIL 5-cio głośnikowe pomoc w modernizacji

Pioro33 29 Kwi 2006 15:05 2569 25
  • #1 29 Kwi 2006 15:05
    Pioro33
    Poziom 19  

Witam!
    Posiadam duże kolumny bardzo solidnie wykonane oparte na głośnikach TONSILA w jednej kolumnie jest 5 głośników wymiary kolumny to 120cm wysokości, 36cm szerokości i 40cm głębokości. Niestety głośniki basowe zdegradowały się i nie ma ich.
    Kolumna zbudowana jest z głosników:
    - 2 wysokotonowe na samej górze
    - 1 wysoko-średnio tonowy
    - 1 średniotonowy (w oddzielnej komorze)
    - 1 niskotonowy
    - i oczywiście zwrotnice
    Chciałbym zmodernizować te kolumny gdyż naprawdę bardzo mi się podobają i chciałbym prosić o pomoc doświadczonych już słuchaczy i ludzi wiedzących o co chodzi w temacie. Najpierw chciałbym wsadzić głośnik niskotonowy chętnie wybrałbym coś z STX-a bo to musi być wymiar większy jak 30cm i mam na myśli 32cm STX-a lecz nie wiem za bardzo który głośnik wybrać: (wolałbym żeby membrana była czarna a nie żółta)
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=60&vItemDB=itemdb
    bądź też:
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=360&vItemDB=itemdb
    pojawił sie też pomysł żeby przerobić kolumny na dwa głośniki 32cm podobno dużo lepiej zagrały by w tych kolumnach bo jeden może niedomagać proszę o pomoc czy ma to sens czy nie tak samo jesli chodzi o wybór głośnika który by był lepszy bo niektórzy mówią że to prawie to samo dlatego proszę o wyjaśnienie wątpliwości. Chciałbym też spytać jaki powinien być bass-reflex do tych głosnikach gdyż teraz w tych kolumnach siedzą 3 otwory po 5cm średnicy i 4cm głębokości to odrazu prosiłbym o napisanie jaki do danego głośnika powinienen wsadzić bass-reflex.
    Kolejną sprawą jest zwrotnica czy (ja posiadam taką zwykłą zwrotnice nic rewelacyjnego) czy ktoś miałby jakiś pomysł lub projekt jakie zwrotnice by najlepiej tu się zachowywały wystarczył by sam schemat z wartościami gdyż mam sam możlwość wykonania zwrotnic. Jeśli ktoś ma jeszcze inne jakieś pomysły co do modernizacji przeróbki tych kolumn proszę je tu prezentować, będę wdzięczny za każdą pomoc i pomysł przedstawiony tutaj, poniżej zdjęcia kolumn (proszę rozjaśnić monitory będzie dużo lepiej widoczne)

0 25
  • #2 29 Kwi 2006 16:27
    JanekWalski
    Poziom 16  

Ty to nazywasz porzadne? przeciez to ktos se nie mial co robic i wpierniczyl 5 glosnikow w bude dla psa i myslal ze bedzie gralo :O
    Boze jak to wyglada... I do tego 6 tweterow :/ o kurde... To jest jakas tandetna samoroba!... A mam pytanie czy niskotonowec ma chociaz jakos odrzielona komore czy na w calej tej budzie gra?

Bez perwy jakie tandetne rozmieszczenie glosnikow jeszcze! i te piekne chropowato dziurawe wykonczenie :/

Moze jak bys chcial cos z tym zrobic to nie lepiej to dac psu do spania a zrobic nowa obudowe?

0
  • #3 29 Kwi 2006 16:42
    Paka2
    Poziom 11  

Jestem trochę starej daty, ale mam 30 letnie doświadczenie. Od pewnego czasu jestem zwolennikiem zestawów jedno głosnikowych góra , dwa (drugi wysokotonowy z jak najprostszym filtrem, chyba że z filtrem aktywnym korygującym przesunięcie fazy). Mam dość kiedy gra jeden instrument np z lewj strony i w zalężności od częstotlwości dzwięku lokalizacja połażenia wędruje do środka, tak działają wszelkiego rodzaju zwrotnice i wilokanałowe poziały. Najlepszym testem jest dzwięk mono gdzie przy dwóch kolumnach odpowiednio oddalonych dzwięk pozorny powinien być wyczuwalny dokładnie wśrodku a nie rozkładać się na całą baze miedzy kolumnami. W przypadku twojej kolumny (wygląda na bardzo pożądną, im grubsza decha i sztywniejsza skrzynia tym lepiej), dałbym jeden głośnik duży szerokopasmowy z kewlarową memraną (żółta), i jeden głośnik wyskotonowy podział powyzej 8Khz. Wygląda mi że rozwierciłeś otwór pod głośnik basowy zeby wsadzić 30cm. Te trzy rurki pseudo bas-reflexowe były dostrajane do objętości kolumny, średnicy głośnika basowego i rezonansu głosnika ~50-60hz. Teraz możesz nie złapać rezonansu

Dodano po 9 [minuty]:

Nie dziel skrzyni, im większa objętość tym lepiej.
    Czy zauważyliście, ze te wszystkie psudo basowe kolumny, szczególnie w samochodach burczą na jednym tonie, w ogóle nie można rozróżnić melodij w basie.

0
  • #4 29 Kwi 2006 21:04
    jack17
    Poziom 17  

JanekWalski napisał:

Boze jak to wyglada... I do tego 6 tweterow :/

ee sorry ale gdzie tu widać 6 tweeterów :D
    to są 2 kopułki, średniak i 3 wyloty BR jak dobrze widze ;)
    jeśli chodzi Ci o tanie basówki to tylko stx :)

pozdrawiam :!:

0
  • #5 29 Kwi 2006 21:16
    sq8ju
    Poziom 24  

Ale szmelc... To jedynie gdzieś do klubu wstawić i czymś przysłonić, żeby nie było ich za bardzo widać.

0
  • #6 29 Kwi 2006 23:21
    Eliminator
    Poziom 24  

sq8ju napisał:
    Ale szmelc... To jedynie gdzieś do klubu wstawić i czymś przysłonić, żeby nie było ich za bardzo widać.

Czemu od razu szmelc? Mnie sie nie podoba ten kwadratowy wysokotonowy ale reszta ujdzie. Hmm 32 cm na dół wchodza? hmm jezeli tanie to Stx GDN www.stx.pl a dalej ja na twoim miejscu bym wywalił tego wysokotonowca kwadratowego i wymienił go na okrągłego. Liczyłes moze w ile litrów mają komory bassowe ? a tak wogule sredni ma własną komore ?A co to tam za zwrotki masz teraz i czy działaja ? wogule te głosniki które widac na zdjeciu pracuja ? czy masz zamiar wymienic wszystko czy czesc zostawic ? I na twoim miejscu raczej bym nie przerabiał na dwa 32. Ogolnie ciekawe kontrukcja i powiem ze pierwszy raz sie z czyms takim spotkałem.

0
  • #7 30 Kwi 2006 00:31
    Caleb_
    Poziom 33  

olej ta robote. kolumny nadaja sie chyba tylko jako polka na ksiazki... kto to widzial w jednej kolumnie dwa rozne wysokotonowce? kto to widzial takie oddalenie glosnikow od siebie? nie bede dalej wymienial wad konstrukcyjnych, bo to nie ma sensu. Daj tam byle jaki basowiec, bo te kolumny i tak nie ma prawa grac nawet przecietnie... Przykladowo ten gdn-32-150 - tylko wtedy zatkaj bassreflexy i "jakos to bedzie". wykonane srednim nakladem pracy kolumny na stxie beda lepsze od tych...

0
  • #8 30 Kwi 2006 01:02
    Tremolo
    Poziom 43  

Same wady, ale będzie to dobrym prognostykiem dla innych dlaczego tak nie może byc.

Zadko kto robi więcej jak 1 wysokotonowy. Żadko na ten krok nawet estradowcy się biora chyba ze chodzi o Tuby wysokotonowe ale to inna sprawa.

Układ 5-ciodrożny miałby sens, gdyby:

1- głosniki wysokotonowe i średniotonowy były jak najblizej siebie
    2- kazdy głosnik wysokotonowy grałby inne pasmo
    3- zwrotnica musiała by byc 5-ciodrożna, najlepiej półaktywna.
    powiedzmy
    0-500 500-3500 3500-7000 7000-16000 16000-oo
    Cięcie 500/3500/7000/16000 zwrotnica majstersztykiem będzie.

jesli beda wysokotonowe grąly jednym pasmem to zajda nieprzyjemne efekty interferencyjne, wyoblenie charakterystyki kierunkowej. No i jak to wszystko jest podpiętę to normalnie magicznie chyba.
    Zostaw jeden wysokotonowy a i tak starczy dla 4 STX bo zazwyczaj

0
  • #9 30 Kwi 2006 08:15
    Pioro33
    Poziom 19  

Witam!
    Zdaję sobie sprawę że kolumny nie są niczym rewelacyjnym i chcę to zmienić stąd mój temat.
    Pozatym same skrzynie są naprawdę dobrze wykonane z paździerzu o grubości 4cm (kolumna jest obrzydliwie ciężka). Proszę o pomoc z jakich głośników zrezygnować tzn. odłączyć, jaki układ głośników przyjąc by było jak najlepiej.
    Patrząc od góry kolumna jest zaopatrzona w głośniki:
    - GDWK 9/120/(nie mogę odczytać) 120W 8ohm
    - GDWK 8-11/120 120W 15ohm
    - GDWK 11/60 60W 8ohm
    - GDN 16/40/4 40W i chyba 15ohm (nie mogę odczytać)
    - no i niskotonowy którego brakuje

PS do JANEKWALSKI tak złożonej budy i z tak grubego materiału to chyba nawet pies nie ma budy samą skrzynię napewno da się jakoś wykorzystać

pozatym średniak GDN 16/40/4 siedzi w oddzielnej komorze zamkniętej

ma ktoś może jakieś pomysły co do wytłumienia kolumny gdyż teraz jej ścianki są pokryte gąbką taką ze 3cm

więc tak: objętość obudowy średniaka w skrzyni wynosi 12,6 litra, objętośc całej skrzyni bez komory średniaka 108 litrów, a więc objętośc właściwa skrzyni wynosi 95,4 litra

czy naprawdę spisać je na straty ?

0
  • #10 30 Kwi 2006 09:44
    Ptolek
    Poziom 36  

Ten 11/60 to nie przypadkiem GDMK11/60? Ma pasmo 1,5-9kHz. Ten GDN16/40/4 ma 15 omów i 89dB... za cichy będzie, może też go wywalić o niskotonowy puścić do 2kHz... I tak źle i tak niedobrze. Z jednej wysokotonówki można na pewno zrezygnować, ja bym zostawił GDWK 9/120/xxx 120W 8ohm (może te xxx to "12F" ?). Zostałyby 3 drogi, podział 2000/8000. A z pozostałych głośników z powodzeniem możnaby zrobić jakie małe zestawiki (np. satelitki). Problem to głośnik o śr. 30cm, który grałby dobrze do 2kHz, no i GDMK może być za słaby.
    I te zwrotnice, ja dobrze widze, że tam są cewki jedna na drugiej? Tak się podobno nie robi (nie sprawdzałem co się dzieje ale jakiś wpływ jest na pewno).
    I bez nowego przodu obudowy się nie obejdzie, jeśli chcesz coś mądrego wykombinować.

0
  • #11 30 Kwi 2006 14:54
    Pioro33
    Poziom 19  

Rozumiem, no więc tak co do średniaka GDN16/40/4 to zamierzam go wymienić na:
    16cm:
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=1&vSubPage=20&vItemDB=itemdb
    bądź też na 17cm:
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=1&vSubPage=21&vItemDB=itemdb
    proszę o doradzenie który będzie lepszy skłaniam sie do tej 17stki bo wtedy niskotonowca 32cm bym wsadził z zółtą membraną i średniaka z żółtą membraną ładnie by wyglądało :) (moim skromnym zdaniem).
    dobrze przód możemy zmienić jaki układ proponujecie :) (najlpiej jak można to proszę o rysunki i odrazu dołączać :))
    następna sprawa to racja GDWK 9/120/xxx to GDWK 9/120/12F, i fakt w mojej zwrotnicy cewki są jedna na drugiej

0
  • #12 30 Kwi 2006 15:05
    Tremolo
    Poziom 43  

Czy Ciebie coś straszy? dobry śrenioniskotonowiec tonsila GDN 16/60/4 zamieniać na barachło z STX?

Wszyskto robisz na odwrót. To była jedyna mocna strona tego zestawu (zamknieta komora na średniotonowca) którym był tonsil.
    GDN 16/40 jest naprawde dobrym glośnikiem, nie musisz kupowac złomu z STX.

GDM z STX to gorsze głośniki średniotonowe niż niskośredniotonowe Tonsila. Własciwie to nie udane basowce z krótkim skokiem.

Największy bląd jaki robisz to to, że nie uzgadniasz skutecznosci.

Słuchaj z tych kolumn można zrobić świetne glośniki. Ale najpierw to co masz musisz zmniejszyć do jakichś 50 litrów lub zlozyć coś na nowo.

Starczy Ci jeden wysokotonowiec.

Co do basowców STX się nadadzą. Trzy wysokotonowce wypadają na wstepie (starczy jeden).

Zwrotnice tą bym kupił:
    ZWROTNICA TRÓJDROŻNA J-3AN z janbo, jesli nie chcesz się bawić w robienie swojej.
    Do tego powiedzmy GDN 32-150 (ma tyle dB co sredniotonowiec tonsila)

Po doborze aż 3 wysokotonowców wyglada na to że masz za dużo pieniedzy, Starczy jeden najgłośniejszy pewnie w tym janbo będzie już tłumik -3 dB zatem całość. Możesz sobie wybrać taki co bedzie grał najlepiej.

TO NIE MA WYGLĄDAĆ TO MA GRAĆ ! nikt sie nie patrzy na membrany efekt robi układ geometryczny zestawu.

0
  • #13 01 Maj 2006 00:11
    Pioro33
    Poziom 19  

OK w takim razie pewnym jest to, że trzeba zrezygnować z wysokotonowców jest ich 3, a 1 powinien wystarczyć, a może zostawić 2 wysokotonowce i usunąć jeden ? ale skoro wyrzucimy wysokotonowce to zrobi nam się trochę miejsca więc może dołożyć jakiegoś średniaka chodzi mi oto by możliwie najlepiej i najbardziej rozbudowanie zagospodarować miejsce na przedniej ścianie... chodzi mi po głowie żeby do jednej kolumny wstawić dwa niskotonowce 32cm czy jest to dobry pomysł ? sposób w jaki chciałbym to zrobić jest na rysunku... (czerwona obwódka drugi niskotonowiec) a miejsce pomiędzy nimi wykorzystać na średniaka i wyskotonowca, zastnawiam sie jeszcze tylko nad typem obudowy czy zrobić zamkniętą czy bass-reflex pomocy :)

0
  • #14 01 Maj 2006 00:32
    Eliminator
    Poziom 24  

Troszke beznadzieja z tym niskotonowym na gorze jak na moje oko.

0
  • #15 01 Maj 2006 01:08
    4064484
    Użytkownik obserwowany

odezwij się do mnie na gg (nr taki jak login) to ci podpowiem co nieco, sam mam podobna konstrukcje, na stx'ach

(sory za capsa, ale sie popsuł i nie moge wyłączyć, termolo prosze, nie zabijaj mnie!!)

Tekst przekonwertowano.

Zatem używaj Shifta wciśniętego wraz z rzekomo nie dziąłającym Caps Lockiem lub sciągnij program Notatnik+ i w nim konwertuj na małe litery

//tremolo

0
  • #16 01 Maj 2006 02:07
    Tremolo
    Poziom 43  

Niskotonowy, gdziekolwiek by nie był będzie dobrze, o ile jest nisko Cięty. Tu może być Cięty nawet 200Hz na dole. Co do tego Caps Locka to czemu nie piszesz z cały czas włączonym "Shiftem"?

Po pierwsze trzeba coś wiedziec żęby się brac za konstrukcje głośników o samej naturze dźwieków. Co najwyżej basowce w Home Audio moga byc zdublowane. Gdyż, dźwieki basowe sa w zasadzie bezkierunkowe w przeciwieństwie to średniotonowców gdzie już moga się cuda dziać. Włącz sobie na dwa kanały stereo te sama częstotoliwość sinusoidalną około 4 kHz, rusz głowa na boki a będziesz słyszał prążki interferencyjne, w całym domu dana czestotliwośc będzie miała rożne dziwne zachowania w stylu przyciszania i zgłaśniania. Lepiej do góry dać drugiego Basowca (Tonsil miał taka kontrukcję). Powiedzmy GDN 27-150 x 2 (nie wiem jakiej wielkości jest ta dziura ale wszyskto by pasowało wraz z objetością itp.

0
  • #17 02 Maj 2006 12:41
    Pioro33
    Poziom 19  

dziękuję tremolo za pomoc :)
    a masz na myśli by wstawić do skrzyni dwa głośniki GDN 27 tzn na dół w miejsce 32 wstawić 27 i do góry 27 czy na dół wstawić 32 a na górę 27 ?

0
  • #18 02 Maj 2006 13:45
    Tremolo
    Poziom 43  

Nie no tylko takie same głośniki w jednej komorze. czyli albo same 27 albo 32 tego samego modelu . najlepiej byś nowy przód zrobił. w stylu OOo* bo do Oo*O może ktos się rzucać :)

Ma być tak średniotonowy jak najbliżej wysokotonowca - tu niestety te głosniki dzieli 2 kilometry. No i odległość między jednym niskim a średniotonowcem i miedzy drugim niskim a wysokotonowym najlepiej jakby były takie same.

jak masz możliwość to wsadź tam GDN 32-150 nigdy nie mieszaj więcej jak trzech róznych głośników bo nie zrobisz ani nie kupisz zwrotnicy do tego. Bo to raczej HiEndowe konstrukcje.

jest jeszcze inna możliwośc średniotonowca i wysokotonowca wyrzucasz. Wstawiasz na dzisiejszy "bok" kolumny gdzieś u góry. Basowce wtedy będa grały na bocznej ściance, która teraz jest scianką przednią. tak może byc jesli kupisz zwrotnice lub zrobisz z Cięciem ponizej 250Hz. Po za tym te zabawkowe BR to wymontuj, zamknij wszystkie dotychczasowe dziury GDN 32-150 i 27-300 nie potrzebują BR. Wszystkie dziury trzeba zamknąć.

0
  • #19 03 Maj 2006 15:17
    Caleb_
    Poziom 33  

27-300 potrzebuja; 27-150 nie potrzebuja

0
  • #21 04 Maj 2006 01:39
    Pioro33
    Poziom 19  

OK w takim razie przerobie kolumny na dwa basowce i wsadze GDN-y 32-150-8, zostawie średniotonowca GDN 16/40/4, a co z wysokotonowcami ? domyślam się że redukujemy ich ilość do jednego ja zostawiłbym GDMK 11/60 60W 8ohm czy może lepszy będzie któryś z tych pozostałych ? no i rozpoczynam zamykanie wszystkich otworów i BR, a więc postać końcowa jednej kolumny:
    - 2 razy GDN 32-150-8
    - raz GDN 16/40/4
    - raz wysokotonowiec (moim zdaniem GDMK 11/60 60W 8ohm)
    - wszystko upchnięte do zamkniętej skrzyni

proszę o zaakceptowanie takiej postaci kolumny bądż zgłaszać sprzeciwy :) dziękuję za wszystkie opinie

0
  • #22 04 Maj 2006 02:15
    Tremolo
    Poziom 43  

Chłopie celowo robisz te blędy, żeby nabic postów? GDMK 11/60 jest średniotonowym kopułkowym. Więc musisz wybierac z reszty kopułkowców.

0
  • #23 04 Maj 2006 22:12
    Pioro33
    Poziom 19  

przepraszam Cie tremolo ale błąd ten wynika z mojej niewiedzy a nie z chęci nabicia postów :) pojawił się nowy pomysł (proszę nie karć mnie jeśli to bzdura) mianowicie chodzi o to czy zamiast jednego wysokotonowca i średniotonowca GDN 16/40/4 można wstawić wysokotnowca GDWK 8-11/120 i średniotonowca GDMK 11/60 plus oczywiście dwa basowce a więc kolumna miałaby postać:
    -GDWK 8-11/120
    -GDMK 11/60
    - dwa basowce GDN 32-150-8

czy możebyć taka postać końcowa zalezy mi na tym żeby znać typy głośników jakie mam zostawić a jakie wyrzucić wtedy mogę przystąpić do przeróbki kolumny pod kątem głośników

0
  • #24 04 Maj 2006 22:25
    Tremolo
    Poziom 43  

Lepiej moim zdaniem GDN 16/40 bo będziesz mógł większą moc puscić przez zestaw. Niż przy GDM czy GDMK.

Mógłbys oczywiście zrobić zestaw 2x32-150-8 + GDN 16/40 + GDMK + GDWK ale zwrotnica była by strasznie droga to by się opłacało.

0
  • #25 04 Maj 2006 22:46
    Pioro33
    Poziom 19  

no tak tylko widzisz jak odkręcałem te GDN 16/40/4 to zauważyłem że mają popękane-naderwane górne zawieszenie a to chyba na dłuższą metę je wyklucza nie widziałem tego bo było to zakryte pierścieniem ozdobnym powstało to zapewne w wyniku wkręcania tych głośników a sprawcą tego wszystkiego był łepek śrubki dlatego też wydaje mi się że niedługo te głośniki też trzeba będzie wymienić... i dlatego też zastnawiałem sie nad koncepcją wysokotonowca i średniotonowca kopułkowego... (na obrazku miejsca zaznaczone na czerwono to miejsca w których naderwana jest guma) jak myślisz jak to załatwić ?

0