Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alphard:Wh 806, Tw 318. Jak je połączyć w kolumnie? Przez zwrotnicę?

01 Maj 2006 22:28 3041 12
  • Poziom 25  
    Alphard:
    Wh 806
    Tw 318

Jak je połączyć w kolumnie - przez zwrotnicę, czy wystarczy równolegle?
    Czy warto stosować BR?
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Głośników Alphard się nie kupuje, ale jak już kupiłeś to daj przez zwrotnice bo mogą siąść pod dobrym wzmakiem. Bass reflex mażesz zastosować ale na ucho bo go nie obliczysz z powodu braku danych głośnika. Pozdrawiam.

Dodano po 30 [sekundy]:

Głośników Alphard się nie kupuje, ale jak już kupiłeś to daj przez zwrotnice bo mogą siąść pod dobrym wzmakiem. Bass reflex mażesz zastosować ale na ucho bo go nie obliczysz z powodu braku danych głośnika. Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Moesz podac wymiary tych głosników i dane:P ? bo nie wszyscy wiedzą jakie to są a takze czesci społeczenstwa nie bedzie sie chciało szukac.
  • Poziom 25  
    a czy da się określić średnice BR - nie wiem jaki kupić
  • Poziom 18  
    Wyrzuc to przez okno i kup chociaz TVM-y albo stx. Wtedy bedzie można cos normalnego zrobic.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Od razu najlepiej wyrzucz, no bez przesady. Jesli ma takie glosniki to da rade cos zrobic. Oczywiscie mozesz je sprzedac i kupic cos lepszego, ale jesli nie masz na to ochoty to wsadz ten woofer w 25L zamknieta i wytlum ja dobrze, dla wysokiego daj wlasna komore, mala byle by sie zmiescil i daj mu wytlumienie w calej objetosci. Zwrotnice...kup jakas 2 drozna na allegro przy tych glosnikach zwrotnica bardzo dzwieku nie poprawi.

Chyba pomoglem :)
  • Poziom 18  
    Podoba mi sie stwierdzenie ze zwrotka dzwiku nie poprawi.
  • Poziom 25  
    zależało by mi na obudowie BR gdyż chodzi o przepływ powietrza chłodzącego końcówkę mocy (kolumna aktywna) głośników niestety nie zamierzam zmieniać ze względów finansowych :cry:
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam.
    Parametry TS tego alpierda mozna w miare dokladnie obliczyc za pomoca programu (tylko nie pamietam jakiego :) BassReflex, SpeakerWorkshop albo WinIso). Trzeba tylko zlutowac maly ukladzik i miec karte dzwiekowa z full duplexem. BR raczej odradzam - bedziesz mial na alpierdach piekne muuuu muuuu zamiast lup lup :). Lepiej zrob zamknieta, a koncowke daj w osobnej komorze w kolumnie:

Code:

------
     |      |
     |      G   G - głosnik
     |      |
      ------
     |    K |   K - koncowka
      ------

A najlepiej uzbieraj wiecej kasy, i kup chociaz te STX. Sam mam 4 alpierdy niskotonowe i naprawde, nie sa warte swojej ceny (chociaz to nawet fajne - kazdy gra inaczej :) ).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    z tych głośników buduje przenośne nagłośnienie na mini imprezki na wyjazdach :D kupiłem alpierdy bo całość ma być w walizce, więc nie ma sensu wydawać kasy na coś lepszego skoro obudowa jest do d...
    w walizce ma się zmieści akumulator, zasilacz AT, kondensator, wzmak na TDA 1562q , przedwzmacniacz z korektorem i oczywiście głośniki. Chciałem zastosować BR aby otrzymać przebieg powietrza chłodzącego wzmaka i zasilacz. zależy mi na możliwie najlepszej jakości dźwięku (chociaż w tej obudowie to nie bardzo) i wszystko musi się zmieścić w walizce

Fotki prototypu:
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Musisz po prostu zrobić BRa strojonego sporo niżej Fs głośnika mierzone na dużej odgrodzie. Dane katalogowe alpierdów są wyssane z palca, więc albo musisz zestroić z mocnym zapasen w dół, albo se orientacyjnie zmierzyć. To proste jak drut, w szereg z głośnikiem włącz rezystor kilka, kilkadziesiąt czy nawet kilkaset ohm, podłącz do wzmaka a wzmaka napędzasz generatorem, choćby z kompa.
    Na głośniku mierzysz napięcie zmienne, gdzieś w kilkudziesięci Hz zaobserwujesz wyraźny wzrost , częstotliwość gdzie jest ten pik to Fs głośnika. Głośnik niby powinien być swobodnie zawieszony i w przestrzeni otwartej ale do tych celów parę Hz w tę czy we w tę (tu będzie akurat ciut w górę) nie robi różnicy.
    Potem liczysz BRa - np oktawę niżej.
    W win-isd podstaw jakiś głośnik, ganz pomada jaki, aby nie gwizdek :) , wybierz obudowę wentylowaną, wpisz objętość budy, częstotliwość strojenia, wumiary rury same wyskoczą, kombinując średnicą, dobierzesz długość taką żeby w budę wlazło, bo z tym bywa problem. Zmniejszając średnicę, zmniejsza się długość, przy tak niskim strojeniu nie przejmuj się teoretycznymi prędkościami wydmuchu - przy np 20tu Hz taki głośnik już słabo wzbudza rezonans, więc można mocno zwężać. Oczywiście, w rozsądnych granicach, wkład od długopisu nie starczy.
    Ale uprzedzam- wpływ takiego chłodzenia jest dużo mniejszy niż większość sądzi, to w zasadzie sama konwekcja lekko tylko wspomagana rezonansem helmholtza. Żeby było skuteczniejsze musiałbyś stroić sporo wyżej, w granicach Fs, ale sfajda się okrutnie wtedy brzmienie, alpierdy potrafią buczeć z czasem wygaszania całych sekund.
    Im niższe strojenie tym gorzej chłodzi, im wyżej - tym bardziej wpływa na brzmienie.
    Dużo skuteczniej wypuścić radiator na zewnątrz :)