logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Maksymalne wychylenie membrany w głośnikach GDN 38-300 AE i GDN 30-200 AE?

Hubertum 02 Maj 2006 00:53 2502 26
REKLAMA
  • #1 2582697
    Hubertum
    Poziom 13  
    Posty: 99
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    Chciałbym poruszyć ten temat bo nigdzie nie ma napisane ile te głośniki najwięcej mogą wytrzymać wychylenia membrany, przy jakim wychyleniu głośnik może sie zepsuć? Jakie jest dopuszczalne maksymalne wychylenie membrany w tej serii estradowej, przy jakim wychyleniu te głośniki mogą pracować non stop??
  • REKLAMA
  • #2 2582753
    dado00
    Poziom 19  
    Posty: 422
    Pomógł: 12
    Ocena: 14
    o ile mi sie wydaje max wychylenie masz podane na str stx
  • #3 2582769
    Hubertum
    Poziom 13  
    Posty: 99
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    xmax to jest zupełnie co innego, dado00 nie zabłysnołeś wiedzą.
  • #4 2582891
    dado00
    Poziom 19  
    Posty: 422
    Pomógł: 12
    Ocena: 14
    to w takim razie co to jest ??
  • #5 2583158
    Kwaczor

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2595
    Pomógł: 186
    Ocena: 42
    xmax, to jak daleko liniowo sie membrana wychyla. wychylenie niszczace oznacza sie jako xdam. tego stx nie podaje. ale 9mm w jedna strone starcza praktycznie do wszystkich zastosowan.
    Konto firmowe:
    MEDIVOICE Michał Kaczmarek
    Ogrodowa 14, Leszno, 64-100 | Tel.: 609XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: www.mvoice.pl
  • #6 2583474
    Hubertum
    Poziom 13  
    Posty: 99
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    Jak w jedną strone 9 mm to i w drugą 9 mm to wychodzi że wychylenie niszczące głośnik to 18 mm, czy ktoś ma inne proporcje bo może ja sie myle, szkoda że stx nie napisał jakie jest wychylenie niszczące głośnik.
  • #7 2584616
    Kwaczor

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2595
    Pomógł: 186
    Ocena: 42
    liniowe jest około 7mm w kazda strone (bardzo wysoka cewka). do 9mm pracuje bez słyszalnych zniekształceń. A jaki jest Xdam, to nie podali. Można sprawdzić kiedy zawieszenie "prostuje się". to spowoduje łamanie membrany. Albo kiedy uderzy cewka o magnes. To z kolei unieruchamia membrane.
    Konto firmowe:
    MEDIVOICE Michał Kaczmarek
    Ogrodowa 14, Leszno, 64-100 | Tel.: 609XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: www.mvoice.pl
  • #8 2584654
    Hubertum
    Poziom 13  
    Posty: 99
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    Czytałem o beymach 30 cm to mają mniejsze x max od GDN 30-200 AE i podają że maksymalne wychylenie membrany to 3,5 centymetra, to w takim razie maksymalne wychylenie membrany u stxa powinno być 4 centymetry. Czy ktoś mi to w końcu wytłumaczy ten przypadek widmo.
  • REKLAMA
  • #9 2584697
    mlody_elektronik
    Poziom 27  
    Posty: 1183
    Pomógł: 28
    Ocena: 17
    Mam kilak STX na swoim stanie. SA to nowki pracowaly dopiero kilka godzin w swoim zyciu. MIalem tez STX takie ok 2 letnie. Które pracoja jeszcze do dzis po 8-10godz dziennie.

    Widac jakie pietno odcisnela praca tych glosnikow. Starsze stx maja wiekszy skok.

    Ogolnie stx linowego skoku w jedna strone ma 7,2mm. Max skok wynosi ok 10mm w jedna strone. Wychylenie niszczace glosnik. Tu juz ciezej. Ale aby cewka udezyla o nadbienunnik dolny potrzeba z 20mm skoku w jedna strone.

    Porownojac do eminence:

    Jak jest KAPPAPRO 15LF liczy sie ze glosnik moze pracowac przy skoku 22mm(w jedna strone). Liniowego ma 6mm.
    WIec stx mozna by liczyc na 25mm ale ale to raczej absurd.
  • #10 2584866
    Kwaczor

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2595
    Pomógł: 186
    Ocena: 42
    Nie można przewidzieć Xdam na podstawie Xmax. X dam zależy od troche innych czynników (odległość dołu cewki od nabieginnika, skok górnego zawieszenia) Xmax natomiast od wzajemnych rozmiarów cewki i nabiegunnika.
    Konto firmowe:
    MEDIVOICE Michał Kaczmarek
    Ogrodowa 14, Leszno, 64-100 | Tel.: 609XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: www.mvoice.pl
  • #11 2586069
    Hubertum
    Poziom 13  
    Posty: 99
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    Jeśli oba głośniki stxa serii estradowej 30 cm i 38 cm mają taki sam xmax to czyli mają identyczny skok membrany i jeśli cewka uderza o nadbiegunnik to czyli to jest wychylenie niszczące głośnik ??? (inaczej xdam)
  • #12 2586404
    coolombo
    Poziom 29  
    Posty: 1456
    Pomógł: 72
    Ocena: 59
    xdam nie będzie ten sam, 30 i 38 mają różne układy magnetyczne. W większym są dwa pierścienie magnesu, siłą rzeczy szczelina jest głębsza, raczej wątpliwe żeby cewka walnęła o dno. Możesz zmierzyć wysokość magnesu i dolnego nabiegunnika, wtedy mniej więcej można określić jaki będzie xdam. Popatrz na głośniki JL audio, albo nową serie XXLS, dolny nabiegunnik jest odpowiednio wyprofilowany tak że dno jest daleko i cewka może naprawde sporo się wychylić.
    Tak swoją drogą po co ci wiedzieć jaki jest xdam?
  • REKLAMA
  • #13 2586550
    macio8888
    Poziom 22  
    Posty: 701
    Pomógł: 12
    Ocena: 18
    Wybaczcie, ze schodze z topica troche, ale chciałbym się przy okazji dowiedzieć jakie maksymalne wychylenia ma głośnik Tesla ARN266-03.
    Pozdrawiam macio8888
  • #14 2587562
    mlody_elektronik
    Poziom 27  
    Posty: 1183
    Pomógł: 28
    Ocena: 17
    Kwaczor :arrow: Porownalem tylko STX z EMI. I napisalem ze to jest wlasnie absurd taki skok. Tak samo w STX jak i w EMI.

    Mysle ze STX podda sie przy 15mm wychylenia w jedna strone.
  • #15 2587816
    coolombo
    Poziom 29  
    Posty: 1456
    Pomógł: 72
    Ocena: 59
    Przy wychyleniu 17,3mm cewka opuści szczeline, wątpie żeby wychylenia były większe w jedną stronę, dochodzi tutaj jeszcze podatność zawieszenia która jest nieliniowa w miare wzrostu wychylenia spada też BL.
  • REKLAMA
  • #16 2587886
    Hubertum
    Poziom 13  
    Posty: 99
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    17,3 mm w jedną strone cewka opuszcza szczeline, to 3,5 cm u stxa GDN 30-200 AE to jest wychylenie niszczące głośnik, czy mam racje??
  • #17 2587940
    coolombo
    Poziom 29  
    Posty: 1456
    Pomógł: 72
    Ocena: 59
    Niekoniecznie, jak nie sprawdzisz to się nie dowiesz :D
    Zapodaj mu sygnał z generatora 10-20Hz i zobacz czy przy dużych wychyleniach coś rąbie czy nie ;)
  • #18 2588479
    J. S.
    Poziom 27  
    Posty: 788
    Pomógł: 94
    Ocena: 18
    Cytat:
    zobacz czy przy dużych wychyleniach coś rąbie czy nie
    i czy się membrana nie łamie ani zawieszenie nie oddziera od membrany ;-)
  • #19 2588828
    mlody_elektronik
    Poziom 27  
    Posty: 1183
    Pomógł: 28
    Ocena: 17
    Hubertum :arrow: Cos w tym jest co powiedziales. Jednak u STX jest bardzo waska szczelina i nie moze membrana pracowac niesymetrycznie. Wiec teoretycznie skok dojdzie do 35mm ale wystarczy ze bedzie grubiej nalozona ta guma na plutno w zawieszeniu gornym po jednej stronie a po drugiej stronie bedize jej mniej i juz membrana bedzie pracowac niesymetrycznie. I w tym wypadku nie ma tu nic obudowa w jakiej sie stosuje STX'a. Z doswiadczenia wiem ze STX slabo znosi niesymetryczna prace, wystarczy ze nasiszniesz palcem z jedej strony membrany i juz cewka sie trze.

    Oprocz tego aspektu jest jeszcze wiele innych cech które nalezy uwzglednic. Takich jak : Wytrzymalosc: membrany, karakasu, zaweiszenia, resoru; oprocz tego jest kilka przypadków takich ze w glosniku nic sie nie podrze ani nie peknie tylko cewka nie wroci w szczeline naprzyklad.

    Teoretyczne rozwazania nie maja tu sesu. Tu tylko praktyka sie sprawdzi. JEszcze co ciekawe jeden STX moze mic inny Xdam od drugiego takiego samego.


    Offtopic: Po co ci ten parametr ?? Chcesz meczyc tak tego biednego STX'a 7mm to i tak b.duzo.
  • #20 2589439
    Hubertum
    Poziom 13  
    Posty: 99
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    Mam takie pytanie. Czy satelita 400 wat rms (2 głośniki 30 cm stxa AE i sopran dynamiczny ze zwrotnicą na 400 wat rms) i wzmacniacz 2x 110 wat rms. Taki sprzęt może nagłośnić sale do ilu m2 ?????????
  • #21 2589511
    mlody_elektronik
    Poziom 27  
    Posty: 1183
    Pomógł: 28
    Ocena: 17
    W zasadzie to bedzie do bani kolumna. Bo:

    STX 30-200-AE nosi do max 500hz. Osiowo pojdzie do 1,5khz. Wysokotonowego 2cale pewno nie zastosujesz wiec nie poscisz od 1khz drivera. Pozatym moc wykozystasz tylko 1/4 mocy kolumny.

    Mozna by pomyslec na 3d kolumna. Dac glosniki:

    STX GDN 30-200-8-AE - 139zl
    STX GDS 17-80-4-SE - 32zl
    TONSIL GDWT 9/80 -34zl
    do tego zwrotnica za 26zl
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=3&vMenuItem=0&vSubPage=273&vItemDB=itemdb
    razem 231zl
    wrazie czego dozuc jeszcze jeden GDN30-200 a GDS wez GDS-22-120-4-SE.

    Wyjdzie w miare rowno grajaca kolumna bez dziory w pasmie.

    Mniejsza wersja naglosnisz do 70m2 wieksza do 110m2 Ale nie bedize tojakosc porywac dzwiekiem.
  • #22 2589768
    Hubertum
    Poziom 13  
    Posty: 99
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    Wiesz ja chce na dwóch 30 cm głośnikach to zrobić i czy bedzie z tego zwarty i silny bass z tych 30 stek??. No do 1/4 mocy (do połówki) bede grał i to bedzie już max moc bo dalej to wzmacniacz sie przesterowuje, niewyraźny dźwięk jest i za bardzo sie grzeje wzmacniacz.

    Jak bym kupił dwie GDN 38-300 AE to wtedy by był bardzo silny bass? silniejszy od tych dwóch 30 stek?
  • #23 2590031
    mlody_elektronik
    Poziom 27  
    Posty: 1183
    Pomógł: 28
    Ocena: 17
    BArdzo silny bas. Aby to uzyskac potrzeba duzo mocy bo stx'y sa pradozerne. W zasadzie precyzyjniejszy i glosniejszy bas uzyskasz z dwoch 30cm stx'ow niz z jednego 38. ALe znowu 38 zagra znacznie fajniej na estradzize.

    Z tego co mowiles checsz zlozyc cala kolumne nie jakis sub.

    POlecal bym zlozyc to http://www.silversound.info/stx312.html#index.html

    ladnei sie prezzentuje a male i przemyslane.
  • #24 2592223
    Hubertum
    Poziom 13  
    Posty: 99
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    No tak ładnie wygląda ale ja nie mam zamiaru wywalić 950 zł za kolumne. 2 głośniki 30 cm zagrają tak jak jeden i pół 38 cm, a trzy 30 cm zagrają tak jak dwie 38 cm. w sumie to dużej różnicy nie ma, a jak jakaś mała jest to zależy tylko od wzmacniacza. 2x110 wat rms wzmacniacz to dwie 30 cm zagrają lepiej albo może i tak samo niż dwie 38 cm, bo większe jest wychylenie 30 stek i większe ciśnienie sie tworzy, ale za to 38 mają za to większą powierzchnie membrany no ale mniejsze wychylenie, a co za tym idzie te same ciśnienie co z dwóch 30 stek. Także przy wzmacniaczu 2x110 wat dwie 30 stki zagraja tak samo jak dwie 38 cm.
  • #25 2592850
    mlody_elektronik
    Poziom 27  
    Posty: 1183
    Pomógł: 28
    Ocena: 17
    NIkt ci nie kazal kupowac. Ten projekt za zgoda wlasciciela mozesz sam wykonac. Wyjdzie znacznie taniej.

    Oto mi tylko chodzilo ze lepsze przenoszenie bedzie miala jedna 38 niz dwie 30. ZAto dwie 30 zagaja glosniej.

    Druga zecza o ktora mi chdozilo to to ze STX GDN to glosnik niskotonowy a raczej subbasowy. JEst to glosnik ktory nei nadaje sie do konstrukcji 2 droznej.
  • #26 2592872
    Caleb_
    Poziom 33  
    Posty: 2230
    Pomógł: 149
    Ocena: 46
    Hubertum: jak na razie ladnie sie kryjesz z tym, ze jestes przeszlym Xzibitkiem, troperem itd ;). Samymi tymi 2xGDN-30+piezak nie naglosnisz, bo wokalu w utworach praktycznie nie bedzie ;). Jesli ci przybedzie kasy to moglbys zrobic do twoich subbasow dodatkowe nadstawki, ale juz na prawdziwym niskosredniotonowym glosniku estradowym o SPL powyzej 95dB. Jesli budzetowo to GD 30/50+GDWT juz chocby stxa - ciecie tylko GDWT na 4khz i masz juz sprzet, ktorym mozesz naglosnic cokolwiek. Niestety same GDNy "estradowe" stxa + piezak nie wystarcza - dochodzi niestety koszt wzmacniacza - ten twoj rotel ladnie pociagnie nadstawki, a dla subow moznaby cos nowego (mocniejszego, chociaz nie tak ladnie grajacego)
  • #27 2593115
    Hubertum
    Poziom 13  
    Posty: 99
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    zamykam temat.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy maksymalnego wychylenia membrany w głośnikach estradowych STX GDN 38-300 AE i GDN 30-200 AE oraz granic ich bezpiecznej pracy. Wychylenie liniowe (xmax) membrany wynosi około 7 mm w jedną stronę, a maksymalne wychylenie robocze bez zniekształceń sięga do 9 mm. Wychylenie niszczące (xdam) nie jest oficjalnie podane przez producenta STX i zależy od konstrukcji magnetycznej, głębokości szczeliny magnetycznej oraz podatności zawieszenia. Szacuje się, że cewka opuszcza szczelinę przy około 17 mm wychylenia w jedną stronę, co może prowadzić do uszkodzenia membrany lub zawieszenia. Praktyczne testy z sygnałem niskoczęstotliwościowym mogą pomóc określić granice bezpiecznej pracy. Porównania z innymi głośnikami, np. Eminence KAPPAPRO 15LF czy Beyma 30 cm, wskazują na różnice w xmax i xdam wynikające z różnych konstrukcji. W dyskusji poruszono także temat zastosowania tych głośników w kolumnach estradowych, ich efektywności przy różnych mocach wzmacniaczy oraz porównanie basu generowanego przez głośniki 30 cm i 38 cm. Podkreślono, że STX GDN to głównie głośnik niskotonowy/subbasowy, nieoptymalny do konstrukcji dwudrożnych bez odpowiednich wysokotonowych nadstawek.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA