Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka dysku twardego, stałe obroty

04 Maj 2006 08:39 3110 5
  • Poziom 30  
    Witam!

Można zrobić, aby silnik z dysku twardego (Quantum 1Gb) działał cały czas ? Dysk ma uszkodzony czytnik, przez co po paru nieudanych próbach z czytania wyłącza się cały dysk.
    Chodzi mi o to aby silnik napędzający talerze pracował cały czas (może być bez czytnika, chodzi tylko o sam silnik), ale nie wiem jak to zrobić :/.
    Można to jakoś zrobić bez budowy własnego układu elektronicznego ? Wtedy będą potrzebne pewnie mikrokontrolery którymi bawić się jeszcze nie umiem :P. Elektronika w nim jest w pełni sprawna to może dzięki niej da się coś zrobić ?

Proszę o pomoc!
    Pozdrawiam
    Załączniki:
  • Poziom 20  
    Witam możesz zblokować mu wyłączanie ingerując w falownik (układ scalony sterujący pracą silnika tależy dysku) , musisz zdobyć informacje jaki to falownik jak jest sterowany , gdzie ma zabezpieczenia , ewentualnie jakie impulsy potrzebyje by się nie wyłączał , niestety aby to wszysko zdobyć musisz pogrzebać w necie poszukaj aplikacji na stronach producenta (o ile są dostępne ) falownika może jest na elenocie
    http://katalogi.iele.polsl.gliwice.pl/
  • Poziom 30  
    do tego quantum raczej nie znajde ale mam jeszcze seagate (ST31082A) do którego naściągałem troge pdf i tam znalazłem najwyżej jaki pin do czego słurzy.
    Prubował ktoś wogóle coś takiego zrobić ? Ja nawet niewiem jak ma wyglądać ten falownik :P Pewnie scalak ale te oznaczenia które na nim są to czasem nawet google nie znają ;].
  • Poziom 22  
    Witam zasadniczo silnik dysku dysku pracuje całyczas nawet przy uszkodzonych elektronikach odczytu natomiast u ciebie musza byc jakies krytyczne błedy ze zatrzymuje pracę silnika podepnij dysk tylko do zasilania i nie powinien się wyłaczyć pomierzyc musisz napiecia na falowniku i po podpięciu elektroniki po zatrzymaniu sprawdż ponownoie napięcia będziez wiedział które powoduje zatrzymanie dysku pozdrawiam
  • Poziom 11  
    witam ja bym probował odłączyć od niego zasilanie a następnie dodać nowy (podłączyć oddzielne zasilanie omijając całą płytkę ) nie gwarantuje że to się uda bo nigdy tego nie robiłem