Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaką kartę dźwiękową wybrać do zestawu stereo?

06 Maj 2006 18:43 2595 18
  • Poziom 10  
    Mam obecnie zintegrowaną kartę, a kompletuję sprzęt grający do pokoju (zestaw stereo - amplituner + jakieś fajne podłogówki) zestaw będzie grał głównie z kompa i chcę zmienić też kartę dźwiękową.

Raczej nie będzie wykorzystywany nigdy dźwięku 5.1 czy 7.1, tylko stereo. Interesuje mnie najlepsza jakość dźwięku jaką można osiągnąć w przedziale do 100zł, bez zbędnych opcji.

Co wybrać? Nowego SB live 7.1 24-bit, nowego SB Audigy SE OEM czy może szukać jakiej starszej używanej karty (np o SB live SB0100 czytałem w archiwum dobre opinie, jak się ona ma do ww nowych kart)?

Proszę o radę.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 17  
    Wydaje mi się że nie ma potrzeby kupować dodatkowej karty. Ja ma Asusa A7V8X-X ze zintegrowaną muzyczną 5.1. Mam do niej podłączony zestaw 55W z subwooferem, oczywiście stereo. Dźwięk jest naprawdę bardzo dobry, nie mam zastrzeżen. Gra lepiej niż moja wieża;) Te 100 zl dorzuć raczej do głośników czy wzmacniacza... Ja za 134 kupiłem zestaw taki jak opisałem, nowy do kompa i nie zamieniłbym go na żaden inny.

Dodano po 6 [minuty]:

Mam takie coś: http://www.icomp.pl/produkty.php?action=pokaz_produkt&o=glosniki&id=48

Te 54 W mają naprawde, nie są to liczby z kosmosu... Całkowicie wystarcza do słuchania muzy w domu, i tak nie da się wytrzymać nieraz;)

Naprawde, daruj sobie tę kartę muzyczną...
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 27  
    Temat audio pod PC to chyba moje ulubione zagadnienie:D. Posiadam wymienioną wyżej karte Live SB0100. Gra ładnie, niestety ma tą wade, że nie można na niej uruchomić sterowników KX Project. Gra ładnie. Nigdy przez 3 lata jej posiadania nie myślałem nad zamianą. Poza tym, jeśli kolega chce włożyć karte, to wpierw trzeba by było się zainteresować, co wcześniej tam grało nim odrazu odradzać. Jak jakiś starszy nędzny kodek CMI to nie dziwota. Już SB 128 się tu spisze. Poza tym, Panie Foraq, wybacz, że to wytkne, ale na tym zestawie niestety nie usłyszysz różnic pomiędzy lepszej jakości kartą a zintegrowanym kodekiem (co może bowiem przenieść malutki TDA napędzany małym trafkiem). Ważne jednak, że Tobie odpowiada :). U mnie posiadam amplituner Panasonica SA-He7 http://hi-fi.com.pl/testy_hifi_av_txt.php?id=77 a do tego Altony 70W własnoręcznie robione i sub na TDA 7294 i Tonsilu SWW 202S (dwie cewki po 100W). Musze przyznać, że ten SB brzmi pod tym przyzwoicie, praktycznie profesjonalnie :]. Kodek VIA VT1617A grał troche "brudniej". Miał zachowaną dynamike, ale niektóre rejestry wydawałi mi się jak na moje ucho nieco nachalne ;). Słyszałem też bardzo dobre opinie o kartach Aureala (niestety zmiażdżonego przez monopoliste Creativa) które przy muzyce równie świetnie się spisują.
  • Poziom 11  
    dokladnie. ja mam podlaczony do kompa wzmacniacz i kolumny, a takze mam zintegrowany uklad dzwiekowy i wszystko gra bardzo bobrze, lepiej faktycznie doloz ta 100 do swojego zestawu stereo niz inwestoj w karte.
  • Poziom 17  
    no masz racje Atari:) ale wiesz, za taką kase nic lepszego bym nie miał:)
  • Poziom 20  
    /|\Atari napisał:
    Poza tym, jeśli kolega chce włożyć karte, to wpierw trzeba by było się zainteresować, co wcześniej tam grało nim odrazu odradzać. Jak jakiś starszy nędzny kodek CMI to nie dziwota. Już SB 128 się tu spisze. Poza tym, Panie Foraq, wybacz, że to wytkne, ale na tym zestawie niestety nie usłyszysz różnic pomiędzy lepszej jakości kartą a zintegrowanym kodekiem (co może bowiem przenieść malutki TDA napędzany małym trafkiem). Ważne jednak, że Tobie odpowiada :). U mnie posiadam amplituner Panasonica SA-He7 http://hi-fi.com.pl/testy_hifi_av_txt.php?id=77 a do tego Altony 70W własnoręcznie robione i sub na TDA 7294 i Tonsilu SWW 202S (dwie cewki po 100W). Musze przyznać, że ten SB brzmi pod tym przyzwoicie, praktycznie profesjonalnie :]. Kodek grał troche "brudniej". Miał zachowaną dynamike, ale niektóre rejestry wydawałi mi się jak na moje ucho nieco nachalne ;).

Tak jak napisał kolega powyżej zależy jaką masz karte dzwiękową obecnie na płycie głównej i jakiego wzmacniacza zamierzasz uzywać... zamiana będzie korzystna jeżeli mierzysz troszke wyżej niz Unitry/Diory które po 20 latach grania potraciły swoje parametry dzęki cudownym kondensatorom elny które były w nich stosowane czy moze masz zamiar podlączyc jakiś profesionalny wzmacniacz. Polecam wszystko od SoundBlaster 1024 począwszy ... stare karty dzwiękowe zintegrowane na plytach głównych mają tendencje do szumów (CMI8738/C3DX) sam mam taką w swoim asusie A7S333 i nie powiem zeby byla zachwycająca...
    aha i jeszce jedno nie warto wydawac zbędnej gotówki na systemy 5.1 6.1 i 7.1... nie wiem tylko jak ma sie sprawa z nowymi SB 24 bit.
    Pozdrawiam[/url]
  • Poziom 27  
    Z nowym SB 24Bit kwestia brzmienia będzie się miała chyba podobnie, ponieważ przetwornik C/A produkcji crystala nie przeszedł tam zapewne rewolucyjnych zmian. Całkowicie się też zgodze, że inwestycja w fajerwerki typu 5.1 tylko do muzki, jest zbędna. niestety na rynku nowych urządzeń audio, nie przeznaczonych indywidualnie pod PC nie dostaniemy już klasycznego sprzętu stereo:( (Sam szukałem uparcie i znalazłem tylko jakiegoś lichego Philipsa przypominającego dekoder satelitarny, więc wybór był oczywisty) chyba, że z zakresu hi-endu... Jeśli chodzi o ciekawie brzmiące karty, to ponownie mówie, że można by zwrócić się w strone Aureali. Karty ponoć typowo pod muzyke.

P.S.
    Sam mam jeszcze u brata Samsungi SMS 5100 (Sub 40W i satelity zastąpione 33 letnimi Tonsilami szerokopasmowymi na licencji Pioneera) i szczerze powiem, że brzmienie tego zestawu mnie zafascynowało, może niepełne, ale przy niskiej głośności precyzyjne, więc w mojej opini zestawy komputerowe nie są pogrzebane :)
  • Poziom 10  
    No więc już uzupełniam moje pytanie:
    - niestety nie znam się zbyt na komputerowym sprzęcie więc nie jestem pewien jaka jest teraz zintegrowana karta, we właściwościach znalazłem coś takiego c-media ac97 - jeśli to nie to, to napiszcie gdzie należy sprawdzić
    - natomiast reszta ma wyglądać tak: amplituner jakiś używany za ok. 350zł, wybór na allegro jest duży, myślę nad jakimś starszym sprzętem, może Technics, Marantz, coś o ciekawym analogowym brzmieniu. Podłogówki natomiast to prawdopodobnie będzie Vifa + Tesla. Hi-end to nie będzie, ale chcę przyzwoitą jakość, dlatego chcę też wymienić kartę.

I jeszcze pytanie do kolegi Atari, co dokładniej oznacza, że na SB 0100 nie można na niej uruchomić sterowników KX Project. Czy to jakaś istotna wada.

Dzięki wszystkim za chęć pomocy.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    W sumie, w twoim wypadku, przy wykorzystaniu brzmienia analogowego, stereofonicznego karty, nie będzie to problemem. Sterowniki KX to oprogramowanie umożliwiające całkowitą konfiguracje karty, łącznie nawet z przyporządkowywaniem sygnałów wyjściom na śledziu. Ja się z tym pogodziłem i ciesze się brzmieniem karty takim, jakie jest. Problem dotyczył tylko tego modelu i chyba niższych, ale mało ich było, więc nie był popularny. KX'y ogółem spisują się przy wykorzystaniu dźwięku wielokanałowego. Technicsa nie bierz, zbyt oklepany no i sporadycznie z dołem miał problemy (np. mój Panasonic). Śmialiśmy się zawsze, że to zabieg marketingowy, co by odrazu korektor lub większy procesor do niego kupić, coby to korygować:] Może jakiś Sony na tranzystorach?
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Atari, mozesz napisac cos wiecej o tych Aureal'ach? gdzie i jaki kupic? miales z nimi doswiadczenia? interesuje mnie glownie stosunek sygnal/szum i znieksztalcenia. rowniez poszukuje czegos stereo, nieszumiacego - po prostu przyzwoity dzwiek na dwoch kanalach.
  • Poziom 27  
    Co do Aureali to zostaje rynek wtórny jedynie. Nie dostaniemy tego po sklepach. Chyba że komuś się trafi klon na układzie Aureala. Kiedyś słyszałem Aureala Vortexa, który wypadł lepiej od nowszego SB. Niestety to na tyle doświadczeń. Jednak wciąż czytam po różnych egzotycznych forach opinie o tej karcie. Niestety jak teraz popatrzyłem na allegro, to nawet tam ciężko o coś na tym układzie (seria AU itd.)
    Ja rowniez pogooglowalem troche, te aureale niestety nie maja juz supportu zadnego na win32, jedynie na linuxa (chyba) zapalency robia ciagle: aureal.sf.net
    Skoro jestes w temacie 'audio pod PC' to moze wypowiesz sie o kartach yamahy? mialem kiedys jakiegos XG, niestety, to bylo za dawno, zebym mogl sobie przypomniec dzwiek tej karty. Przepatrzylem allegro, ale i tam sa chyba budzetowe yamahy tylko (przynajmniej tak mi sie wydaje, gdy na laminacie jest mase pustych miejsc, w ktorych powinny byc elementy).
  • Poziom 27  
    Też kiedyś miałem Yamahe XG (tą na czarnym laminacie, z wyjściem S/P DIF). W porównaniu do SB 128 to ładniej sopranem wypadła jak na mój gust. Wielką zaletą był bardzo dobry support keyboardów w tej yamaszce, ale tego raczej nie wykorzystamy ;) A aureale aktywnego supportu pod Win32 faktycznie nie mają, ale na starszych sterach również chodzą, z tym, że w grach mogą być problemy, ale nie o tym mowa.

A tu jest ciekawy link do prześledzenia: http://www.frazpc.pl/artykuly/59/Karty/dzwiekowe/Pojedynek/mistrzow

mamy tu między innymi karte opartą na układzie AU
    link ciekawy. ale zastanawiam sie, czy nie uzyskam mniejszych znieksztalcen i szumow na karcie usb zrobionej na PCM2702 (np. http://www.elb.vectranet.pl/~krzysztofg/projekty/karta_dzwiekowa_usb.htm ), ewentualnie projekt z elektroniki praktycznej (chyba). co myslisz o takim rozwiazaniu?
    I jeszcze jedno: nie jestem w temacie SB Live!, nie wiem jak on sie zmienialy na przestrzeni lat, czy sie roznia kolejne wersje (i jakie w ogole wersje wystepuja). Moze masz jakies doswiadczenia z roznymi modelami SB Live! i wiesz, ktory warto kupic?
  • Poziom 27  
    Szczerze powiem, że z tym kitem na układzie PCM nie mam doświadczenia... Słyszałem o nim, ale się nim nie zainteresowałem, więc nie znam jego charakterystyk. A z SB Live! wygląda to tak, że jest tego sporo, ale z tego powodu, że na różne rynki te karty były puszczane. SB0060, SB0100 i SB0220 szły głównie na rynek zachodni. Mówi się też, że są to jedne z lepszy wersji. Potem są Live'y oznaczone CT4670 i CT4830 itd... Są to często wersje typu value (okrojone) czy oem, wsadzane do gotowych komputerów. Dużo tego... Ostatecznie różnią się możliwością przyłączania panela przedniego, do rejestrowania sygnałów analogowych/cyfrowych i przetwornikami C/A A/C. Ciężko ostatecznie rozstrzygnąć, która będzie lepsza, ale wiadomo, żeby omijać wersje Value lub te całkowicie stare (można spotkać takie ze zwykłymi kolorami gniazd jacków, nie pastelowymi, jak to się zwykło widzieć w Live'ach). Live'y mają też jeszcze nazewnictwo własnych modeli. Najpopularniejsze to 1024, Gamer, Player, Platinum, Digital. Te z kolei były z reguły Boxowe i różniły się wyposażeniem i przeznaczeniem (w praniu też wychodziły podobnie i najwyższą z nich był Platinum z panelem przednim w komplecie i złotymi złączami). Przypomniał mi się też jeszcze jeden powód stosowania sterowników KX. SB Live'ach bowiem nie stosuje się przetworników C/A jednego producenta. Np. na tył jest Philips a na przód jakiś crystal czy creative. Mówi się, że philips gra ładniej, więc KX'ami można puścić sygnał stereo nie przez zwykłe, zielone gniazdko, ale przez to odpowiadające za tył. Nie pamiętam, jak już to szło, więc za pomyłki wybaczcie. KX'y nie działały na SB Live'ach SB0100 i 0060 pod XP (bynajmniej).
  • Poziom 24  
    ...hmmm ja do dziś mam Yamahe XG (XWave 500, z SPDIF) i przyznam się, że nie wiem, czy chciałbym się zamienić na coś innego. Jak dla mnie to bardzo paska charakterystyka przenoszenia i MIDI też wymiata.

Żeby nie było wątpliwości, odnośnie tego co reprodukuje dźwięk z tej karty... ONKYO TX-7330 (staruszek stereo) + Polaris 80 + Monacor Flat 1,5mm kw.
  • Moderator Samochody
    Niestety z DS-XG jest problem ze sterownikami pod 2000/XP (brakuje w nich np. Sensaura, czyli emulacji Aureal3D) i generalnie na sterownikach WDM jakoś tak cicho gra...
  • Poziom 24  
    ...zgadza się z tą Sensaurą jest kiepsko zaimplementowana w XP, niby tam coś jest w sterownikach oryginalnych, ale to nie to...

Ja na razie mam tą kartę pod 98-ką...
    Szczerze? nie będę na siłę Ci wmawiał, że jest to taka wspaniała karta, bo jeszcze okaże się, że nie spełnia Twoich oczekiwań i będzie klops...

Ja tylko napisałem, że ma dość płaską charakterystykę.
    Przyznam Ci się, że w jednej karcie na chipsecie Yamaha (A-Trend Harmony 3D724A) miałem kłopoty z mikrofonem - nie działał i nie była to karta uszkodzona, a wejście mikrofonowe było sprawne (coś tam po cichu sie nagrywało...)
  • Poziom 2  
    Nigdy w życiu SB Live 7.1 tej nowej, ani Audigy. Najlepsza jest SB Live! 5.1 digital. Działa świetnie, wykorzystywana była w ubogich studiach nagrań. Jest to stara pożądna produkcja. Tylko na nia trzeba!!! wgrać sterowniki KX driver www.kxproject.lugosoft.com a przytym karta ta jest bardzo tania i niema z nią problemów, nadaje się do wszystkiego

Dodano po 2 [minuty]:

błąd w linku! ten jest dobry http://kxproject.lugosoft.com/intro.php, pozatym jakośc dźwięku karty sb live! 5.1 digital jest BARDZO dobra