Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik DC malej mocy i potencjometr

07 Maj 2006 23:54 1079 6
  • Poziom 12  
    Cześć
    Jestem początkujący także proszę o wyrozumiałość.
    Znalazłem w książce schemat (załącznik), w którym prędkością silnika prądu stałego steruje sie poprzez zmianę napięcia wykorzystując po prostu potencjometr.
    Czy takie coś jest możliwe? Jeśli tak to jaki musiałby byc taki potencjometr żeby pozwalał na zmianę prędkości silnika z wycieraczek samochodu (12V, I= 1-5A)?

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Sterowanie to jest możliwe ale mało ekonomiczne z powodu mocy (energii cieplnej) traconej na potencjometrze:

P=UR•I [W], gdzie UR jest to spadek napięcia na potencjometrze.

Lepszy byłby jakiś układ elektroniczny obniżający napięcie zasilania - większa sprawność.
  • Poziom 12  
    Jesli chciałbym spróbować jak to działa to jaki ten potencjometr musiałby być?
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Potencjometr musi mieć obciążalność (wytrzymywać) powyżej 5A i mieć rezystancję powyżej 12Ω.
  • Poziom 12  
    Dziekuje bardzo!
    Jeszcze tylko jedno pytanie - czym najlepiej zasilać taki silnik w domu?
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Spróbuj prostownikiem do ładowania akumulatora samochodowego jeśli posiadasz.
  • Poziom 16  
    Chyba mam lepszą,a równie prostą propozycje:potencjometr 10k/5W połączony środkową nóżką z plusem silnika i z plusem zasilania.Następnie 2 nóżke potencjometra trzeba połączyć z bazą tranzystora 2n3055.Emiter tranzystora łączymy z minusem zasilania,a pozostały kolektor z minusem silnika.Układ ten działa znakomicie.Praktycznie nic sie nie grzeje.Jeśli nie bardzo rozumiesz to wrzuce schemat. :wink: