Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

proszę o pomoc, buczy jeden kanał we wzmacniaczu

pierzos 12 May 2006 19:43 4515 22
    pierzos
    Level 11  
    Problem polega na tym że we wzmacniaczu Unitry Pw-7010 buczy prawy kanał. I za bardzo niewiem czym to może być spowodowane, złym stanem kondensatorów elektrolitycznych czy coś jest z końcówką mocy? Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuje.
    endriu.kom
    Level 24  
    Sprawdż czy nie masz stałego napięcia na wyjściu.Jak tak to poszedł jeden kanał :(
    pierzos
    Level 11  
    Ale muzykę słuchać tylko w tle jest jeszcze dziwny szum :(
    endriu.kom
    Level 24  
    Z tego co piszesz to rozumię iż muzykę słychać w tym kanale tylko dodatkowo jeszcze buczy tak?
    Jeśli tak to powymieniaj kondensatory (szczególnie sprawdż kondensatory w zasilaczu).Ale jak mówiłem sprawdż czy nie ma stałego na wyjściu.Bo kiedyś miałem wzmacniacz którego jeden kanał grał troszeczke tylko ciszej a dodatkowo też buczał...Przyczyna...uszkodzony jeden tranzystor mocy :),więc u ciebie również tak może być :(
    pierzos
    Level 11  
    Tranzystory mocy powymieniałem i nadal to samo, więc to chyba kondensatory od zasilacza, bo nawet u jednego jakiś wyciek widać. Dziękuję za pomoc
    Rafał20
    Level 23  
    Jesli zauważyłeś wyciek elektrolity z kondensatora to wymiń go na nowy, proponuje wymiane obu na 10 000uF.Pozdrawiam :)
    adisos
    Level 11  
    Sprawdź końcówke a następnie tranzystory przed nią i koło niej
    endriu.kom
    Level 24  
    No widzisz!.Jak wymienisz kondy to napisz czy pomogło :).
    pierzos
    Level 11  
    Kondensatory wymienione i znowu wszystko działa :). Bardzo dziekuję za pomoc.
    ali-g
    Level 15  
    Nie chciałem zaśmiecać forum nowymi tematami bo mam podobny problem.
    Wzmacniacz od subwoofera tylko buczał (żadnej reakcji na sygnał), przy czym mocno wyprężał membrane głośnika.
    Po podłączeniu słabszego głośnika spalił się od razu.
    Jeden elektrolit był wylany i jak tylko go dostane to wymienie, mam tylko pytanie czy końcówka już poszła na 100% ?
    bury
    Level 19  
    witam
    ali g wyglada na pogrzeb koncówki mocy ...
    sprawdz miernikiem (dla pewnosci) napiecie podawane na głosnik jesli jest stałe to sprawa jasna .
    jaka mas te koncówke scalak ?
    pozdrawiam.
    ali-g
    Level 15  
    Tak, jestem pewien ze koncowka ma przebicie bo w orginalnym głośniku (kawał grzmota) tak rozgrzewa cewke ze śmierdzi niesamowicie po dosłownie kilunastu sekundach, a mniejszy głośnik spaliło w kilka sekund.
    Koncowki mam TIP35 i TIP36, mogło coś jeszcze paść czy na końcówkach powinien być koniec?
    bury
    Level 19  
    masz miernik ? zmierz tranzystory jako półprzewodniki .
    i koniecznie zmierz to napiecie przy głosniku !!
    pozdrawiam.

oczywiscie je wylutuj przed ich mierzeniem.
    ali-g
    Level 15  
    Tranzystory sprawdziłem i.. są niby OK :|
    Napięcie nie bardzo mogę sprawdzić bo wylutowane mam kondensatory i chwilowo ich nie mam w domu, ale z tego co pamiętam bez obciążenia napięcie na wyjściu wynosiło około 30v.
    I jeszcze jedno, po wylutowaniu kondensatorów znalazłem przepaloną zworkę ( między kondensatorami).
    bury
    Level 19  
    te 30V to stały był prąd ?
    te tranzystory to sprawdz raz jeszcze , ach a sprawdz tez sterujace...
    ali-g
    Level 15  
    Sprawdziłem te tranzystory i sterujące też, wszystkie są sprawne.
    Kupiłem nowe kondenstaory 4700u, innych nie bylo w sklepie, orginalne byly 6800u ale na uruchomienie układu powinny byc ok..
    Teraz wzmacniacz cały czas na przemian sie wlacza i wyłącza, na glosnik tez idzie napiecie bo membrana na przemian wyskakuje i sie chowa.
    Co jeszcze mogę zdziałać?
    bury
    Level 19  
    witam
    włancza i wyłancza? (zasilanie ?) czy poprostu "pracuje impulsami" (napiecie na tranzysorach koncowych) masz schemat ? daj linka . może fotke jakąs ? bo trudno tak po omacku .
    pozdrawiam.
    ali-g
    Level 15  
    właśnie nie mam schematu i nigdzie go nie ma, chodzi o to, że przekaźnik tryka, czyli włącza sie i wyłącza z czestotliwościa jakieś 2 Hz:)
    Tak samo się robiło na początku jak odłączyłęm głośnik, teraz na podłączonym nawet tak sie robi.
    Nie wiem czy sprawdzać wszystkie tranzystory po kolei..
    bury
    Level 19  
    witam ten rzekaznik to zabespieczenie (?)
    odłacz koncówki i sprawdz czy nadal tryka?
    ali-g
    Level 15  
    Przekaznik chyba załącza głośniki po okreslonym czasie, lub po przejsciu ze StBy na prace.
    Po odlaczeniu koncowek ni tryka nic, normalnie sie wlacza.
    Jeszcze raz sprawdziłem tranzystory i są uszkodzone, zwarcie C-E, już nic nie rozumiem, wczoraj były OK :|
    ali-g
    Level 15  
    Dzięki!
    Mam tylko pytanie jakie napięcie zmierzyć??
    bury
    Level 19  
    w serwisówce jest napisamie jakie sjest graniczne..
    C/B zalerzy od typu tranzystora.
    powodzenia. pozdrawiam

sprawdz tez sterujace.