Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ramię robota pomocy!!

16 Maj 2006 19:20 4568 6
  • Poziom 15  
    witam chcę zbudować ramię do robota ruchome ale nie wiem jak wykonać mechnicznie zginanie ramienia a chcę aby podnosił 2kg a wię raczej serwo nie udźwignie a nie chce aby ramie się złamało , może jakieś małe siłowniczki .Może wpadł komuś pomysł jak to można wykonać
    pozdrawiam marcin
  • Poziom 12  
    Witam

Bardzo sie ciesze ze pojawil sie taki temat :-). gdyz jest to podstawa do zrobienia kazdego robota. Z kolega Lotarem zdecydowalismy sie aby wykonac ramie robota... chcielismy zeby lapal i podnosil dosc znaczne ciezary wiec samo serwo odpada, po wielu zmianach w projekcie zdecydowalismy ze najlepiej bedzie zastosowac przekladnie gwintowe. ramie bedzie sie zginalo tak jak ramie "koparki", silowniki "koparki" zastapilismy przekladniami gwintowymi ktore beda poruszane przez silniki krokowe. Osobiscie moge sie pochwalic ze projekt jest juz mechanicznie wykonany :-D. teraz tylko elektronika czyli teraz moja dzialka bo kolega Lotar robil cala mechanike. Ramie robota jest wykonane z pretow z nierdzewki od srednicy 5mm do 3mm. polaczonych ze soba na srodku oraz na koncach tak ze tworza prostopadlosciany. wydaje mi sie ze taka konstrukcja powinna dac sobie rade z 2 kg. Jednak aby przekladni i silnikom bylo lzej warto zastosowac przeciwwage. Nastepna zaleta przekladni gwintowej jest duza dokladnosc :-).

Mam nadzieje ze jakos zrozumiale to napisalem. I Przepraszam za gramatyke bo chwilowo z anglii pisze a tutaj ogonkow nie stosuja :-D

Pozdrawiam i zycze udanego projektu ;-)
  • Poziom 15  
    witam dzięki za pomoc przekładnia gwintowa czyli śruba i nakrętka jeśli tak to czy wykonaleś to z normalnych śrub?

Dodano po 52 [sekundy]:

a i jak łączyłeś te pręty z nierdzewki , lutowałeś??
  • Poziom 12  
    witam

Jesli chodzi o przekladnie to tak, najzwyklejsza srobka powinna wystarczyc. Ewentualnie zawsze mozna nagwintowac jakis element. Oczywiscie jezeli przeciazenia maja byc bardzo duze lepiej zastosowac gwint prostokatny, ale kto znajdzie do tego srobki i gwintownik?? Wszystkie polaczenia niestety byly spawane (migomatem), wykonywal je kolega Lotar ktory robil cala mechanike, chlopak ma duzo sprzetu a co najwazniejsze zamilowanie do metalu wiec dla niego nie bylo to problemem. (mozesz zobaczyc na "budo.net/masters of steal" jakie cuda tworzy. A wydaje mi sie ze kolega: marcin253 nie ma zamilowania do obrobki metalu :-)
    Wrzucilbym fotki ale nie mam dostepu bo w anglii jestem :-|. Drugim rozwiazaniem moze nawet lepszym, prostszym, ale niestety bardziej kosztownym jest budowa szkieletu z katownikow aluminiowych. Latwo mozna takie cos zmontowac nawet zwyklymi srobkami lub nitami i latwo tez modernizowac robota w pozniejszym okresie. Ale wiadomo aluminium kosztuje ale za to o wiele lzejsze od nierdzewki :-)

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Ja mam pytanko do Ciebie jakie silniki krokowe zastosowałeś i z jakiego urzadzenia sie nadają do takiego ramienia czy te z drukarek dadzą rady czy wstawiałeś specialne
  • Poziom 12  
    witam

narazie to ramie jeszcze nie ma silników :-(. wszystko zalezy od mocy tych silnikow, wrzuc na forum jakies fotki to zobaczymy... ale stosujac przekladnie gwintowe to nie powinno byc duzych przeciazeń.

pozdrawiam