Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z pomiarem wartości na tranzystorkach

extremesuprasl 16 Maj 2006 23:22 759 6
  • #1 16 Maj 2006 23:22
    extremesuprasl
    Poziom 10  

Mam problem ze sprawdzeniem tranzystorków w wzmacniaczu na radiatorze. Jakie powinne być wartości na BC,BE i czy na CE powinno wskazywać jakieś wartości. Czy na BC i BE mogą być duże wartości (1000 z kawałekiem) lub bardzo niskie (0,43). Czy mogę na chwilkę odpalić wzmacniacz bez radiatorów w celu sprawdzenia czy mi nie pali rezystorów.

0 6
  • #2 17 Maj 2006 03:35
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Wszystko o co pytasz jest uzależnione od konkretnego tranzystora.

Tranzystor moze mieć wartość powyżej 1000 ( mówimy o pomiarze spadku napiecia na złączu) jeśli jest tranzystorem darlingtona, bardzo niskie watrości też są normalne jeśli chodzi o tranzystory mocy. Co do złącza CE to sa tranzystory króre mają diode włączona zaporowo (katoda od strony C, anoda od strony E) taki tranzystor wykaże przejscie pomiedzy CE ale tylko w jedną strone.

Jesli chodzi o sprawdzanie tranzystorów to proponuje posługiwac sie "schematem zastępczym", w którym złacza tranzystora reprezentowane są przez diody - wtedy wszystko stanie sie jasne :).
    Jeśli chodzi o podłaczanie bez radiatora to można tak zrobić ale na krótka chwile i koniecznie przy zwartym do masy wejsciu końcówki mocy. Nie wiem tylko po co tak robić.

Pozdrawiam

0
  • #3 17 Maj 2006 13:38
    extremesuprasl
    Poziom 10  

chcem sprawdzić tranzystorki typu: BD911,912; bd137 , który z nich to tranzystorki mocy?

0
  • #4 17 Maj 2006 13:45
    cyruss
    Poziom 30  

BD 911, 912 to końcówka mocy, BD 137 to albo sterujący albo (raczej) czujnik temperatury radiatorów. Mierząc miernikiem z funkcją pomiaru diody złącza BE, BC pokazują jak typowa dioda (npn anoda na B, pnp katoda na B), CE w obie strony przerwa, oczywiście po wylutowaniu z płyty.
    No i oczywiście sprawdź wszystkie tranzystory i diody w obrębie końcówki mocy, inaczej pewnie spalisz nastepne. Rzadko kiedy leci tylko para końcowa.
    I przede wszystkim NIE WŁĄCZAJ BEZ RADIATORA.

0
  • #5 17 Maj 2006 14:12
    extremesuprasl
    Poziom 10  

a diody to tak samo sprawdzam jak tranzystory? bo na wzmacniaczu sprawdziłem wszystkie i żaden z nich nie wskazuje na dobrego. Zakupiłem nowe i sprawdziłem i wszystko ok. A i jeszcze coś takiego u mnie było że bd 137 i inne te mniejsze były zamontowane do radiatora stroną gdzie są oznaczenia, ale wzmacniacz działał a ich nóżki były pokryte czarnym nalotem, czy można je połączyć odwrotnie?

0
  • #6 19 Maj 2006 13:39
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Nie można ich podłączyć odwrotnie.
    Po co dłubiesz we wzmacniaczu któy działa ??. Myśle ze nawet jeśłi nie działa to z Twoim poziomem wiedzy ( bez urazy oczywiście) go nie naprawisz. Elementy zawsze nalezy sprawdzać poza układem, inaczej wynik pomiaru będzie mozebyć bardzo zafałszowany.

Pozdrawiam

0
  • #7 19 Maj 2006 21:43
    extremesuprasl
    Poziom 10  

To mój pierwszy kontakt ze wzmacniaczem. Wzmacniacza troszkę popsułem zrobiłem zwarcie i się zaczęły jarać rezystorki. Ale dzięki waszym podpowiedziom i poradom udało mi się go naprawić poprzez wymianę zepsutych rezystorów i wymianę tranzystorów (1 wskazywał złe wartości a 2 miały zwarcie). Teraz wszystko gra, radiatory czuć że dobrze oprowadzają ciepło dałem pastę bo wcześniej nie było, gra głośniej, tyle tylko że na lewym gra cicho tak jak wcześniej ale nie wiem co może być tego przyczyną. Dzięki za pomoc wszystkim z elektroda.pl , Pozdrawiam:D

Dodano po 3 [minuty]:

Artur k. napisał:
    Witam

Nie można ich podłączyć odwrotnie.
    Po co dłubiesz we wzmacniaczu któy działa ??. Myśle ze nawet jeśłi nie działa to z Twoim poziomem wiedzy ( bez urazy oczywiście) go nie naprawisz. Elementy zawsze nalezy sprawdzać poza układem, inaczej wynik pomiaru będzie mozebyć bardzo zafałszowany.

Pozdrawiam

tak to prawda wszystkie pomiary były fałszywe dopiero po ich wylutowaniu wszystko się zgadzało, nie uraziłeś mnie, po prostu studiuje na kierunku elektryk i sam chciałem to zrobić choć by kosztem wyrzucenia wzmaka na śmietnik niż stracić jego równowartość u fachowca lub w serwisie.
    Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów