logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jakie elementy potrzebne do podłączenia gwizdka piezo w kombo klawiszowym?

promotor 17 Maj 2006 22:21 1611 14
REKLAMA
  • #1 2636275
    promotor
    Poziom 11  
    Posty: 12
    :cry:
    cześć..
    Mam kombo klawiszowe około 80w
    jest w nim głośnik średnio nisko tonowy okolo 100l ub 150w (nie pamiętam) i gwizdek piezo okolo 150w...
    problem polega na tym że poprzedni gwizdek się spalił i kupiłem nowy..tamten był podłączony pod duży głośnik ale pomiędzy były takie dwie malutkie niebieskie kostki (nie wiem czy to oporniki , rezystory itp - nie znam sie) ja po zakupie gwizdka podłączylem go bezpośrednio pod duży głośnik bo sgubiłem te "kostki", i przy odpaleniu i zagraniu na klawiszach..w gośniku było słychać pierdzenie ..po odłaczyeniu gwizdka sam duży głośnik gra idealnie - wnioskuje z tego że potrzebne są pomiędzy te "kostki" jednak nie wiem kompletnie co to było i jak to podłączyć..
    może na podstawie tych faktów które podalem ktoś z Was coś wymyśli i będzie mógł mi pomóc...był bym bardzo wdzięczny..

    pozdrawiam Michał
  • REKLAMA
  • #2 2636675
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3221
    Pomógł: 134
    Ocena: 100
    To byly kondensatory ktore odcinaly niskie tony dla glosnika wysokotonowego. Jakie powinny byc noze zalezy od typu gwizdka jaki posiadasz. Jelsi kolumna ma 80W to same kondensatory nie wystarcza i gwizdek znow sie spali. Potrzebna jest zwrotnica. Podaj typy glosnikow i wzmacniacza lub chociaz zrob zdjecia to cos sie dobierze. i nie pisz na czerwono...
  • #3 2637626
    msblondyn
    Poziom 13  
    Posty: 105
    Pomógł: 7
    Ocena: 8
    Ja tak samo jak poprzednik polecałbym zainstalowanie zwrotnicy na te głosniki. Rozdzieli ona pasma na wysokie i niskie tony i spowoduje to ze na głośniki bedzie podawana moc na jakie są one przewidziane...bo na taki gwizdek potrzebna jest malutka moc coś około 3 - 5 Watów a na basowy praktycznie taka jak wychodzi ze wzmacniacza. Dlatego jak podłączyłeś gwizdek bezpośrednio...to dostał on kosmiczną moc i sie spalił. taka zwrotnica to koszt od 25 zl...tylko lepiej zainwestować w troche lepszą. Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #4 2729967
    promotor
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Chłopaki bardzo wam dziękuj!!!!

    postaram się zrobić fotki i przeslać linki...mam nadzieje że sie uda...
    poprzednio były takie 2 kondensatory i to wytrzymało 4 lata...więc sądze że moża by to zastosować..ale zdaję się na was...

    Drugi problem to to czy dam radę sam to zamontować?

    no nic najwyżej poproszę was o virtualną pmoc...

    pozdrawiam serdecznie

    promotor
  • Pomocny post
    #5 2729986
    Artur k.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 25889
    Pomógł: 1279
    Ocena: 1699
    Witam

    Panowie moim zdaniem troche przesadzacie.

    Spotkałem sie z kilkoma rodzajami gwizdków piezo i do każdego producent zalecał dodanie szeregowo kondensatora 3.3 - 4.7uF / 250V i ew. dla wzmacniaczy o mocy powyżej 100W dodatkowo w szereg rezystor ok. 4 Ω / 5W.

    Nie wiem jaki kolega ma gwizdek ale jak napisałem spotkałem sie już z róznymi pizakami i na każdym była taka sama informacja, pozatym kondensator kosztuje 2 zł a zwrotnica 20 zł, kolejna sprawa to to ze kolega poradzi sobie z wlutowaniem kondensatora a ze zwrotnica może mieć problem.

    Tak na marginesie to ostatnio rozkręcałem kolumny PolAudio ok. 200W mocy i tam było identycznie - głosńik basowy bezpośrednio do zacisków, a gwizdek przez kondensator i żarówke.

    Pozdrawiam
  • #6 2730008
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 42  
    Posty: 7605
    Pomógł: 678
    Ocena: 560
    ze zwrotnicą kolumna nabiera zupełnie innego brzmienia... 12db/Oct przeciesz spokojnie wystarczy..

    niektóre gwizdki piezo mają juz w sobie lalutki elektrolicik.. ale powinin byc foliowy MKT bodajże zastosowany...
  • Pomocny post
    #7 2730017
    Artur k.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 25889
    Pomógł: 1279
    Ocena: 1699
    Witam


    Nabiera czy nie, trzeba znac parametry głosników i ich czestotliwości graniczne, stosujac zła zwrotnice można łatwo zrobić dziure w paśmie, a przecież nie taki jest cel.

    kolega napisał że nie zabardzo sie na tym zna wiec ja bym mimo wszystko polecił zastosowanie kondenstaora MKT i jakiegoś opornika lub nawet zarówki 24V/21W. pozatym głosniki piezo z reguły mają dużą skuteczność i napewno bedzie góra przebijała bas, więc zastosowanie opornika wydaje sie raczej konieczne, w fabrycznych zwrotnicach na takie moce rzadko można spotkac rezystor w torze gwizdka.

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #8 2730358
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3221
    Pomógł: 134
    Ocena: 100
    gwizdek piezzo charakteryzuje sie pewna spora pojemnoscia wewnetrzna wiec chociazby dlatego nie ma potrzeby stosowania kondensatora, a napewno nie takiego o pojemnosci 3,3uf jak ktos pisal. Te glosniki maja duza impedancje i podlaczanie go pod zwrotnice lub chociazby kondensator obliczony pod glosnik 8 czy 4 omowy jest nieporozumieniem.
  • Pomocny post
    #9 2731513
    Artur k.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 25889
    Pomógł: 1279
    Ocena: 1699
    Witam

    Chaka

    Chyba niedokońca masz racje. W głosniku piezo masz blaszke i na niej naniesione coś w rodzaju ceramiki (piezoelektryk - stąd nazwa głośnika). myśle ze pojemność takiego głosnika nie jest większa niż kilkaset nF.

    Wartość 3.3 - 4.7uF wziąłem z pudełka po głosnikach firmy "ALDA" jeden taki kosztuje 9 zł i ma moc ok. 150W (przynajmniej tak jest na pisane na pudełku) - myśle ze producent po coś zaleca zastosowanie takiego kondensatora.

    Pozatym mam tez jakieś spalone głośniki piezo, z wyglądu są dość potężne, w środku jest blaszka piezo, szeregowy kondensator elektrolityczny 2.2uF oraz cewka do masy, czyli coś w rodzaju zwrotnicy.Napewno jest to konstrukcja fabryczna - jeśli mi sie uda to zrobie foto i zamieszcze.

    Pozdrawiam
  • #10 2738292
    promotor
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Witajcie...

    Chłopaki widze ze robi się gorąco - oby mi sie gwizdek nie spalił :-)
    ale widze ze dyskusja jest konstruktywna więc OK.

    nie miałem jeszcze możliwości zrobienia fotki...postaram się w przyszłym tygodniu dokłądnie to sfotografować...

    dzięki bardzo za pomoc

    Miło Tu :-)

    pozdrawiam - promotor
  • #11 2743232
    promotor
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Witam ponownie....

    Głośnik jaki mam w kombie to:
    EMINENCE BETA-12LTA - niby 220W RMS ale normalna moc to z tego co pamietam jak kupowalem około 150W

    Gwizdek to : HL-109A - 200W


    Tak jak obiecałem zrobiłęm fotki.. nawet znalazlem pudełko od gwizdka..są tam jakieś schematy myśle ze istotne w tej dyskusji ale niestety nie na tym nie znam...
    i prosił bym o ewentualne poprowadzenie za rękę....

    co kupić (nazwa), jak wlutować , gdzie..może na tym jednym ze zdjęć dzie widać gwizdek i kolumne można by narysować i opisać i wkleić na forum..był bym wdzięczny... - heh może pierwszy raz coś samemu naprawie - oczywiście dzięki Wam

    z niecierpliwością czekam na info.

    pozdrawiam - Michał



    Jakie elementy potrzebne do podłączenia gwizdka piezo w kombo klawiszowym?
    Jakie elementy potrzebne do podłączenia gwizdka piezo w kombo klawiszowym?
    Jakie elementy potrzebne do podłączenia gwizdka piezo w kombo klawiszowym?
  • Pomocny post
    #12 2745217
    Artur k.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 25889
    Pomógł: 1279
    Ocena: 1699
    Witam

    Ze zdjecia wynika jednoznacznie ze tak jak pisałem wcześniej, głośnik nalezy podłaczyć poprzez kondenstaor o pojemniości od 2.2 do 4,7 uF oraz rezystor ok. 4 - 8 omów :).

    kup taki kondensator w sklepie tylko koniecznie MKT na 250V

    Kup żarówke :) 24V , 20W (zastąpi rezystor).

    Kondensator ma dwa wyprowadzenia, jedno podłacz do plusa głośnika basowego, drugie do obojętnie którego wyprowadzenia żarówki ( sa tylko dwa :) ). Pozostale wolne wyprowadzenie zarówki podłacz do plusa gwizdka. i po sprawie :)
    Minus zostaw tak jak masz czyli bezpośrednio pod minus głośnka basowego.

    Pozdrawiam[/url]
  • #13 2746178
    promotor
    Poziom 11  
    Posty: 12
    :-)

    Nie no już moge zainwetowac w rezystror - chyba że jest bardoz drogi..
    żarówka w transporcie może sie stłuc...

    za zwrotnice chcieli 80zł !!! ...

    napisaleś przedziały od - do - mam wybrać średnią?
    jak możesz to bardzo dokłądnie napisz co mam kupić - to skosze do sklepu
    :-)

    heh może sie uda ...

    dzięki wielkie

    pozdrawiam - Michał
  • REKLAMA
  • #14 2748694
    Artur k.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 25889
    Pomógł: 1279
    Ocena: 1699
    Witam

    Rezystor nie powinien być drogi pewnie ok. 5 zł, musisz kupić rezystor ok. 4 omy / 10W, a z dostaniem takiego mozebyć kłopot no i cena niestety będzie różna, w zależności od sprzedwacy.

    Z żarówka jest prościej, idziesz na stacje benzynową i kupujesz najtańsza żarówke, byleby nie miała jakiegoś "wymyślnego" trzonka.

    nie martw sie o stłuczenie żarówki w transporcie, zawsze możesz ja jakoś przymocować np. przykleić jakimś dobrym klejem itp.

    W moich kolumnach żarówki siedzą już od jakiegoś dłuższego czasu, sprzęt jeździ po imprezach i jak narazie jedna musiałem wymienić..... bo ktoś zrobił sprzężenie mikrofonu z głośnikiem i sie przepaliła :). Przylutowalem je do płytki zwrotnicy za pomocą drutu - Ty mozesz przylutować swoją bezpośrednio do głośnika wysokotonowego, napewno sie nie urwie.

    jeśli chodzi o ten przedział to wziąłem go z Twojego zdjęcia :) jest tam wyszczególnione , jaki kondensator daje jaki efekt czy coś w tym stylu, niestety w tym miejscu odbiło sie światło z flesza aparatu i nie mogłem dokładnie "odszyfrować" co tam jest napisane.

    Myśle że jak kupisz 3.3uF / 250V to będzie najlepiej.

    Myśle że już wiesz co i jak :), więc leć do sklepu zlutuj to do kupy. za nim włączysz to może zrób fotki tego i wrzuc, zobaczymy czy wszystko dobrze zrobiłeś.

    PS tego nie da sie zrobić źle :)

    Pozdrawiam

    [/url]
  • #15 2809941
    promotor
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Witaj....

    Wkońcu wybrałem się do sklepu na zakupy, wcześniej nie maiłem czasu...Myślałem że będziemy opijać udaną naprawę ale niestety się nie udało :(... gdy podłączyłem gwizdek niestety pierdzi i barwa jest zniekształcona..jak odłącze gwizdek jest OK. - nie wiem co jest grane..polecialem z kartką do sklepu , klupiłem co trzeba i połączyłem chyba ok..ale dla pewości przesyłam fotke.. Napisz co jest Twoim zdaniem nie tak...Dzięki i pozdrawiam..Michał
    Jakie elementy potrzebne do podłączenia gwizdka piezo w kombo klawiszowym?

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono problem podłączenia gwizdka piezo w kombo klawiszowym o mocy około 80W z głośnikiem średnio-niskotonowym Eminence Beta-12LTA (około 150W) oraz gwizdkiem HL-109A (200W). Poprzedni gwizdek spalił się, ponieważ był podłączony bezpośrednio do głośnika bez elementów pośrednich. Zalecane jest stosowanie zwrotnicy lub przynajmniej kondensatora szeregowego (MKT, 2.2–4.7 µF, 250V) oraz rezystora (około 4 Ω, 5–10W) lub zastępczo żarówki 24V/20W, które ograniczają moc dostarczaną do gwizdka i chronią go przed uszkodzeniem. Kondensatory te odcinają niskie tony, zabezpieczając gwizdek piezo, który ma wysoką impedancję i charakterystyczną pojemność wewnętrzną. Zwrotnica zapewnia lepsze rozdzielenie pasm, ale może być droższa i trudniejsza do samodzielnego montażu. Wskazano, że gwizdek piezo nie powinien być podłączany bezpośrednio do wzmacniacza lub dużego głośnika bez elementów ograniczających moc. Autor próbował samodzielnie wykonać połączenie z kondensatorem i żarówką, jednak pojawiły się problemy z zakłóceniami dźwięku (pierdzienie), co sugeruje konieczność poprawy połączeń lub dobrania odpowiednich wartości elementów. Wskazano również, że w fabrycznych konstrukcjach gwizdków piezo często stosuje się kondensatory i cewki jako elementy zwrotnicy. Dyskusja podkreśla znaczenie odpowiedniego doboru i montażu elementów filtrujących sygnał do gwizdka piezo w celu ochrony i poprawy jakości dźwięku w zestawach nagłośnieniowych.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA