Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr 2T

Daniel Kociniewski 23 Maj 2006 11:37 2586 6
  • #1 23 Maj 2006 11:37
    Daniel Kociniewski
    Poziom 16  

Witam,
    Nie wiem w jaki sposób okreslic pasmo spadku 3 dB ( B3dB ) dla tego filtru na charakterystyce Uo = f ( f ) i na charakterystyce Ku = f ( f ).
    Wyczytałem tez w jednej laborce na elektrodzie, ze dla tego typu filtrów nie określa sie spadku ale bierze sie pod uwage czestotliwosc o 10% wieksza i o 10% mniejszą w stosunku do f0... Ale to chyba bez sensu, bo kazdy taki filtr bedzie mial tą samą dobroć i selektywność?
    Czytałem tez ze słuzy on do odfiltrowania zakłocen z sieci elektrycznej (dla 50 Hz fd=49Hz a fg=51Hz) więc gdzie tu +-10%?
    Czy w ogóle istnieje takie coś dla tego filtru, bo wzory mam podane w labroce i nie wiem jak to policzyć. Pozdrawiam

0 6
  • #3 23 Maj 2006 12:47
    Daniel Kociniewski
    Poziom 16  

Dobroć Q=fo/B3dB

Selektywnosc S = 1/Q

0
  • #4 23 Maj 2006 20:06
    jony
    Specjalista elektronik

No masz podąć 3dB częstotliwość graniczną to jak sama nazwa mówi jak wzmocnienie zmaleje o 3dB to mamy częstotliwość graniczną. Czyli jak podasz 1V na wejście i dla jakiejś częstotliwości zmaleje do 0.707V to jest to częstotliwość graniczna.
    Zresztą zobacz na rys.

Q=Fo/(Fg-Fd)

0
  • #5 23 Maj 2006 22:24
    Daniel Kociniewski
    Poziom 16  

Zgadzam się z Tobą jony, ja wiem co to jest spadek decybelowy. Chciałem nadmienic, że jest to filtr środkowo zaporowy(tłumienie). Więc jego charakterystyka jest inna niz np. filtru aktywnego. Ostatecznie pasmo policzyłem jako różnice fg i fd w ktorym wzmocnienie wzrosło o 3 dB. Tylko dlaczego w laborce na elektrodzie była nieco inna teoria...

0
  • #6 23 Maj 2006 23:11
    jony
    Specjalista elektronik

No właśnie na rysunku fff.JPG masz charakterystykę filtru środkowo zaporowego typu TT.
    Z zaznaczonymi Fd i Fg którą wyznacza się dla spadku wzmocnienia a nie wzrostu.

0
  • #7 24 Maj 2006 16:20
    ed-ek
    Poziom 34  

Daniel Kociniewski napisał:
    Zgadzam się z Tobą jony, ja wiem co to jest spadek decybelowy. Chciałem nadmienic, że jest to filtr środkowo zaporowy(tłumienie). Więc jego charakterystyka jest inna niz np. filtru aktywnego. Ostatecznie pasmo policzyłem jako różnice fg i fd w ktorym wzmocnienie wzrosło o 3 dB. Tylko dlaczego w laborce na elektrodzie była nieco inna teoria...

Jony dokładnie to pokazał na rys. Ja dodam trochę teorii. Jeżeli wyznaczymy transmitancję ukł. 2T jako T(s)=Uwy/Uwe i T(j*ω)=Uwy/Uwe
    to możemy teoretycznie określić pasmo 3dB. Przy założeniach jak w pliku, T(s)=(s^2*C^2*R^2+1)/(s^2*C^2*R^2+4*s*C*R+1)
    podstawiając s=j*ω i obliczając |T(j*ω)|,a potem wiedząc że |T(j*ω)| dla ω=ωrez=0 (jak przedstawił jony) obliczamy równanie |T(j*ω)|=0.7 i otrzymamy interesujące nas pulsacje.
    Łatwo wykonuje się to w Derive. Można iść dalej.Normalizując równania dla R=1; C=1 i dalej korzystając z Derive możemy uzyskać to co w pliku.

0