Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiar obciążenia zasilacza, jak zbudować układ pomiarowy??

29 Maj 2006 19:12 1553 7
  • Poziom 11  
    witam.
    EDIT:
    Roszerzenie tematu do zasilacza atx :)

Jak zbudować układ który pozwoli mi na pomiar mocy tego zasilacza .
    Pomiar ma być regulowany przy pomocy włączników które będą załączały rezystory drutowe z radiatorami o sybmolach RH-10 pomiaru o mocy 10 W, RH-25, RH-50, -> odpowiednio 25, 50W. Oczywiście aby można było uzyskać i 85W na raz, jak i każdą inną wartość uzyskaną z tych 3 rezystorów.

Jaką rezystancję tych rezystorów mam dobrać? z jakiego wzoru w tym przypadku skożystać?

Przy każdym pomiarze przydała by się dioda informująca o danym obciążeniu.

Czy jest sens zabezpieczania takiego urządzenia przy pomocy bezpieczników?

Może ktoś pomógł by mi ze schematem tego urządzenia?

p.s. w tym wypadku koszty elementów nie istnieją.

pozdrawiam
  • IGE-XAO
  • Poziom 22  
    Wzory:
    -moc maksymalna
    P=U•Imax=5•30=150 W
    - dobór rezystorów
    P=U²÷R czyli R=U²÷P Ω

Diody świecące mają parametry U ok. 2V i I ok. 20mA (zależnie od typu diody LED, jeśli chcesz dokładniej zobacz do katalogu np. w Internecie)

Reszta jest bardzo prosta.....
  • IGE-XAO
  • Poziom 35  
    Ale zapomniałeś napisać najważniejszego . Na czym chcesz zrobić odczyt tej mocy . Bo jakoś to chyba trzeba odczytać .
  • Poziom 22  
    To proste na przykład:
    - na diodach LED odczyt zgrubny,
    - na woltomierzu odczyt dokładny (zgodnie ze wzorem P=U²÷R, pomiar trochę kłopotliwy bo nie bezpośredni, trzeba obliczać)
  • Poziom 11  
    w sumie to zależy mi na tym aby dany układ spełniał rolę testera, w którym na voltomierzu (podpiętego na wyjściu zasilacza) odczytam wartości tolerancji napięcia przy danym obciążeniu (o ile wytrzyma :) ) max moc przy pomiarze wystarczy mi 85watt (ewentualnie jeszcze można dołożyć jeden 50W)

kożystając z podanego wzoru P=U²÷R czyli R=U²÷P Ω -> R=5²÷150 czyli 0.17 (w zaookrągleniu) jednak że dostępne wartości rezystorów to:
    0R15 , następnie 0R22 -> które więc zastosować?

:D nadal nie wiem jak przy pomocy 3 włączników załączać poszczególno każdy z resystorów z osobna -> dla mnie nie takie proste

pozdrawiam
  • Poziom 32  
    A skąd wziales to 150 ? bo ja bym policzyl tak:

A) 10W

P = U² / R
    10 = 25 / R
    R = 2,5 Ω

czyli RH-10-1R szeregowo z RH-10-1R5

B) 25W

P = U² / R
    25 = 25 / R
    R = 1 Ω

czyli RH-25-1R

C) 50W

P = U² / R
    50 = 25 / R
    R = 0,5 Ω

czyli równolegle 2 x RH-25-1R albo jeden RH-25-0R47

Moim zdaniem te rezystory mozna załączac tak:
  • Poziom 22  
    150W jest to moc maksymalna zasilacza. Przy projektowaniu takich układów obciążeń powinno się ja obliczać i sprawdzać czy nie została przekroczona.
  • Poziom 11  
    wziąłem nie tą moc co potrzeba :D . Ale póki co jest jaśniej niż na początku.
    Ciągnąc temat dalej to mam zrobić projekt testera obciążenia zasilacza atx.
    Ma to być tylko projekt w postaci dokumentacji (text), schemat ideowy,montażu elementów oraz pcb w dowolnym programie.
    Oczywiście protela nie znam, eagle próbowałem ale cosik mi nie wychodzi, po za tym w bibliotekach nie doszukałem się gniazda 20pin MOLEX 39-29-9202 przy tworzeniu schematu, więc nie robiłem dalej (szczerze to liczę na pomoc osób obeznanych w protelu o stworzenie dzieła z tego co obrazowo wykonałem poniżej) z tym że nie jest to wersja ostateczna gdyż brakuje paru rzeczy.

Patrząc na to co pojawi się poniżej, z punktu widzenia teoretycznego czy taki układ ma byt wogóle??.
    pomiar obciążenia zasilacza, jak zbudować układ pomiarowy??
    Wartości poszczególnych rezystorów myślę że teraz potrafię obliczyć (dzięki wam :) ).

Na chwile obecną na koniec dodam że (w teorii) rezystory dużej mocy, użyte w proponowanym układzie nie będą montowane przy laminacie, tylko przy radiatorze, więc przy tworzeniu pcb wystarczy tylko uwzględnić dowonle złącze + wtyczkę do przewodu przylutowanego do każdero rezystora.
    Reszta elementów wypadało by aby znajdowała się na laminacie, gdyż radiator z rezystorami miał by być od strony lutowania (od spodu) a nie od strony elementów.

pinout z którego kożystałem znajduje się tutaj:
    http://pinouts.ru/Power/atxpower_pinout.shtml

pozdrawiam :)