logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zmierzyć prąd z zasilacza ATX w komputerze? Dobór opornika bocznikującego

OLO86 28 Lut 2008 13:12 1491 3
  • #1 4854719
    OLO86
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Witam!
    To mój pierwszy post na forum więc niewiem czy wybrałem odpowiedni dział. Chciałbym zmierzyć prąd pobierany przez urządzenia wewnątrz komputera z zasilacza ATX. Chodzi mi o wpięcie się szeregowo w przewody z generowanymi napięciami 3.3V, 5V, 12V. Z tego co wiem muszę odpowiednio dobrać opornik bocznikujący, ale zależy mi na tym żeby spadek napięcia na nim nie miał znaczącego wpływu na pracę obciązenia czyli mieścił się w granicach norm ATX. Jednocześnie opornik musi wytrzymać dość duży prąd w granicach kilkunastu A. Spadek napięcia chcę puścic na wzmacniacz operacyjny a pozniej zmierzyc przetwornikiem A/C. Całość ma pełnić funkcję cyfrowego watomierza ale tylko dla napięć generowanych przez zasilacz komputera. Jeśli ktoś rozwiazywał podobny problem to proszę o podpowiedzi. Z góry dziękuję!
    Pozdrawiam!
  • #2 4854821
    Lzep
    Poziom 39  
    Posty: 4187
    Pomógł: 486
    Ocena: 133
    Nie bardzo widzę sens tego pomysłu ? Chyba ża ma to być jakaś praca dyplomowa, czy coś podobnego ?
    Gdzie chcesz podłączać te boczniki - przecież przewodów 3.3/5/12V jest po kilka na głównym złączu ATX + do tego kilka molexów i innych złączy. No chyba, że w samym zasilaczu, przed przewodami wyprowadzanymi na zewnątrz, to wtedy wystarczy 3 boczniki.
    A jak chcesz liczyć moc w tym "cyfrowym watomierzu" ? Przecież to nie jest prąd stały, tylko impulsowy, wynikający z zasady pracy przetwornic, które są głównymi odbiornikami na płycie.
    Kiepsko to widzę - najprościej to pomierzyć amperomierzem cęgowym.
    Pozdrawiam :D
  • #3 4854829
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Nie kombinuj, jak przysłowiowy "koń pod górę" z tym wpinaniem w przewody zasilania rezystorów, ponieważ w ten sposób zmniejszych wartość napięć (stabilizowanych) podawanych na płytę główną.
    Takie pomiary wykonuje się bezinwazyjnie za pomocą amperomierza cęgowego - cęgi Dica - nakładanego na dany przewód wiodący prąd elektryczny. Zobacz też LEM – current transducer.
  • #4 4855020
    OLO86
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Właśnie ma być to coś w rodzaju pracy dyplomowej, a dokładnie projekt na zaliczenie. Bardziej zależy mi na zrobieniu tego na zewnątrz zasilacza - wpiąć się do złącza głównego ATX za pomocą przejściówki i kabla. To będzie podłączone do urządzenia opartego na mikrokontrolerze AVR. Dlatego chciałbym badać prąd poprzez ten rezystor. Niewiem czy można zastosować tutaj rezystory o bardzo małej oporności rzędu 0,01 Ω bo chyba tylko takie nie powodowałyby znacznego spadku napięcia?
REKLAMA