logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czy można zrobić zasilacz 12V z transformatora 12V?

Ralf200 08 Cze 2003 12:33 10780 17
REKLAMA
  • #1 241611
    Ralf200
    Poziom 12  
    Posty: 104
    Ocena: 2
    Chciałbym zrobić zasilacz 12V/600mA, mam transformator TS 40/023 (12V 3,3A). Czy jesy to możliwe. Jeśli tak to prosiłbym o jakiś schemat lub poradę w tej sprawie. Pozdrawiam.












    przeniesiony z audio [krzysiek]
  • REKLAMA
  • #2 241620
    Lukasz
    Poziom 27  
    Posty: 877
    Pomógł: 73
    Ocena: 44
    Witam
    Można. Schematów na elektrodzie pod dostatkiem , wystarczy użyć search.Jeśli pociągniesz 0,6A(max 1A) to najlepiej dać stabilizator 7812 na radiatorze.
  • #3 241625
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #4 241654
    c2h5oh
    Moderator
    Posty: 6667
    Pomógł: 502
    Ocena: 752
    Cześć !

    Zasilacz tak wykonany będzie słabo stabilizowany. do poprawnej pracy przydało by się ze 2-4 V więcej z trafa. Ale przy planowanym poborze prądu , to będzie jako tako. Przy większym prądzie te kilka V więcej będzie niezbędne.
  • #5 241688
    ufol
    Poziom 23  
    Posty: 567
    Pomógł: 33
    Ocena: 13
    :arrow: C2H5OH: Na zaciskach transformatora mamy 12V (przy stosunkowo dużej wydajności prądowej) a więc na wejściu stabilizatora będziemy mieli około 16V... wszystko pasuje idealnie !!!
    Układ który proponuje kolega Picia jest jak najbardziej poprawny.
    Pozdrawiam
  • #6 241713
    WoŹnY
    Poziom 28  
    Posty: 1298
    Pomógł: 76
    Ocena: 148
    Popieram zdanie C2H5OH :!: :!: :!:

    Jeśli miałoby to pracować rewelacyjnie to po producenci światowi dają zapas napięcia :?: Nawet stabilizato 7812 wymaga większego napięcia zasilającego niż owe 12V tak działa każdy rozsądny stabilizator :!: Co prawda kolega ma zapas prądu ale to nie wszystko. Prawda że po mostku będzie ok 16V ale trzeba doliczyć spadek na mostku i znowu wracamy prawie do owych 12V. Niestety żaden stabilizator nie będzie działał prawidłowo jeśli nie będzie miał czego stabilizować :!: :!: :!:

    Pozdrawiam WoŹnY
  • #7 241744
    Ptolek
    Poziom 36  
    Posty: 3224
    Pomógł: 318
    Ocena: 271
    Za mostkiem będzie 16 V po uwzględnieniu spadku napięcia na mostku. Moim zdaniem pasuje w sam raz.
  • REKLAMA
  • #8 241825
    Lukasz
    Poziom 27  
    Posty: 877
    Pomógł: 73
    Ocena: 44
    Według mnie , żeby zasilacz utrzymywał stałą wartość napięcia przy znamionowym obciążeniu napięcie na wejściu stabilizatora powinno być ok 3-5 V większe niż na wyjściu.Oczywiście musi też być odpowiednio dobrany kondensator elektrolityczny.Ja korzystam ze wzoru 3=R*C , przy czym R to obciążenie zasilacza(całkowite) , a C kondensator.
    Z drugiej strony Ralf200 chce pociągąć 600 mA i według mnie nie należy przesadnio kombinować.Takie rozwiązanie jak zalecił Picia będzie w sam raz
  • #9 241832
    c2h5oh
    Moderator
    Posty: 6667
    Pomógł: 502
    Ocena: 752
    Cześć !

    Elektroda jest po to by sobie pomagać . To prawda ! Ale by zacząć zabawę z elektroniką , trzeba poznać rządzące nią prawa , chociaż w stopniu podstawowym. Jest w internecie wiele stron opisujących podstawy budowy zasilaczy sieciowych . Szkoda miejsca na tym forum , by powielać tak szeroko opisany i poparty wzorami temat. Proponuję zerknąć np. tutaj :

    http://www.elektronika.qs.pl/zasilacze.html

    Wystarczy trochę własnej inicjatywy , by znaleść to , czego się szuka. A udzielając rad innym , warto czasami odświerzyć swoją wiedzę .....


    .
  • #10 242004
    ufol
    Poziom 23  
    Posty: 567
    Pomógł: 33
    Ocena: 13
    :arrow: C2H5OH: Na podanej przez Ciebie stronie rzeczywiście mamy odpowiednie materiały. Jeżeli rozpatrzylibyśmy układ zaproponowany przez Picie to jak by nie patrzeć wszystko się zgadza (no chyba że mój kalkulator nawala...).
    Do poprawnej pracy układów z serii 78xx wymagane jest napięcie wejściowe większe o 2[V] (wartość typowa) względem napięcia wyjściowego (tylko wersje 78Sxx wymagają napięcia większego o 3[V]) . A więc w przypadku stabilizatora 7812 napięcie wejściowe powinno mieścić się w przedziale od około 14[V] do 35[V].
    Warto również wziąć pod uwagę to, że wartość napięcia uzwojenia wtórnego podawana jest zazwyczaj dla transformatora obciążonego prądem znamionowym (w tym wypadku, jak napisał Ralf200, równym 3,3A).
    Dla uzyskania 600mA przy 12V układ ten będzie całkowicie wystarczający.
    Pozdrawiam.
  • #11 242109
    elbob
    Poziom 32  
    Posty: 1500
    Pomógł: 211
    Ocena: 117
    picia napisał:
    jak najbardziej sie nadaje!!

    za trafem włóz mostek greca + kondensator ok 2200uf i 100nFi stabilizator 12V/1A z radiatorkiem- w zaleznosci czy sie bedzie grzał i na wyjsciu kondensator ok 100uF/16 i 100nF chyba prosciej nie mozna

    :D


    Witam.
    Całkowita racja.
    Przecież takie transformatory (12V) mają bez obciążnia ok. 17-19V, po dodaniu mostka i kondensatora będzie ok.25V. Biorąc pod uwagę, że ten transformator można obciążyć do 3,3A i jeżeli zastosujemy stabilizator scalony (7812) na prąd 1A to jest oczywiste, że wszystko będzie działać tak jak powinno i transformator będzie jeszcze trochę z zapasem.
    Trzeba jeszcze tylko pomyśleć o odpowiednim radiatorze i gotowe.
    Pamiętaj, aby elektrolit filtrujący był na napięcie wyższe od panującego na nim bez obciążenia. (dość częsta przyczyna usterek w zasilaczach antenowych 12V 100mA - ostatnio jednak zacząłem spotykać już zasilacze, w których stosuje się kondensatory na wyższe napięca).
  • #12 242189
    Tremolo
    Poziom 43  
    Posty: 13793
    Pomógł: 1016
    Ocena: 497
    Nie zapominajmy natomiast o bezpiecznikach - żeby podczas zwarcia układu nie przepaliło. Tak założyć bezpiecznik na wejściu przed trafem, aby przy prądzie za trafem ok. 600-700 mA przepalało go.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #13 243011
    Ptolek
    Poziom 36  
    Posty: 3224
    Pomógł: 318
    Ocena: 271
    Najlepiej jest dać bezpiecznik przed i za trafem.
    Nawet gdyby ten 7812 nie chciał działać z transformatorem 12V to jeszcze można użyć układu z diodą zenera, rezystorem kondensatorem i tranzystorem mocy.
  • #14 243131
    picador
    Poziom 33  
    Posty: 2838
    Pomógł: 38
    Ocena: 104
    sorki ale jak jakikolwiek stabilizator scalony w tym przypadku 7812 ma nie dac sobie rady ze stabilizacją , trafo daje 12V po wyprosowaniu , za mostkiem będzie pierwiastek z 2 razy właśnie 12V więc mamy 16,9V więc w czym problem , Panowie wszystko co powinno byc powiedziane już powiedziął Picia , temat zaczyna być męczący , nie ma juz prostrzego układu :wink:
  • #15 243141
    zoltar
    Poziom 24  
    Posty: 774
    Pomógł: 12
    Ocena: 24
    Jeżeli w danych katalogowych pisze, że trafo daje 12V i 3,3A to przy mniejszym obciążeniu napięcie będzie większe niż 12V, a przecież chodzi o pobór prądu poniżej 1 A. CZyli załużmy, że trafo da 14V zmiennego. Od tego odejmijmy 1,5V spadku na mostku to zostaje 12,5V. Teraz to pomnóżmy razy pierwiastek z 2 czyli około 1,4 to da 17,5V. Powinno starczyć spokojnie. Należy wziąść pod uwagę jeszcze jeden aspekt. Dane trafa są podane dla znamionowego napięcia sieci. A w wielu przypadkach napięcie w sieci jest niższe od prawidłowego. Dlatego proponowałbym rozważyć jakiś stabilizotor o niskim napięciu nadmiarowym. W ostatnim RE jest taki na tranzystorach. Natomiast zważając, że po wejściu do UNI Europejskiej podniosą nam napięcie w sieci do 240V to rozwiązanie z 7812 z calą pewnośćią wystarczy.

    Pozdrawiam
  • #16 243350
    Ralf200
    Poziom 12  
    Posty: 104
    Ocena: 2
    Bardzo dziekuję za pomoc w tej sprawie. Pozdrawiam. :)
  • REKLAMA
  • #17 15533434
    Maaaaati
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Ocena: 1
    Witam.
    chce zrobic zasilacz 12v. Dysponuje mostkiem KBPC5010 i tranzystorem 35V 1500uf. Ma do dyspozycji 3 transformatory firmy govena
    1. YT 105 0-105W wejscie 0.45A wyjscie 11.5V 9.5A
    2. YT 150 0-150W wejscie 0.93A wyjscie 11.5V 18A
    3. Yt 210 0-210W wejscie 0.65A wyjscie 11.5 13A

    Mam pytanie czy mostek i tranzystor nadaja sie do wspolpracy z kazdym z tych transformatorow. Jesli tak to ktoty najlepiej wybrac i ile wat jestem w stanie wyciagnac z kazdego z nich.
    Moderowany przez trymer01:

    Regulamin, pkt 3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.

  • #18 15533517
    NIXIE_123
    Poziom 34  
    Posty: 2087
    Pomógł: 288
    Ocena: 607
    Maaaaati napisał:
    tranzystorem 35V 1500uf.

    Chyba kondensatorem...

    Twój mostek ma wydajność 50A. Nada się do każdego z wymienionych transformatorów

    Swoją drogą, odkopałeś temat, który ma więcej lat niż nie jeden użytkownik tego forum :D

Podsumowanie tematu

✨ Można wykonać zasilacz 12V/600mA używając transformatora 12V 3,3A (np. TS 40/023). Po wyprostowaniu napięcia mostkiem Graetza i zastosowaniu kondensatorów filtrujących (np. 2200µF, 100nF na wejściu oraz 100µF, 100nF na wyjściu) napięcie na wejściu stabilizatora 7812 wyniesie około 16-17V, co jest wystarczające do prawidłowej stabilizacji napięcia wyjściowego 12V. Zaleca się stosowanie radiatora dla stabilizatora 7812 ze względu na wydzielane ciepło. Napięcie transformatora pod obciążeniem jest niższe niż bez obciążenia, dlatego ważne jest, aby napięcie wejściowe stabilizatora było o 2-5V wyższe niż napięcie wyjściowe. Warto również zastosować bezpieczniki przed i za transformatorem dla ochrony układu. Kondensatory elektrolityczne powinny mieć napięcie znamionowe wyższe niż maksymalne napięcie na nich występujące. Alternatywnie można rozważyć stabilizatory o niskim napięciu nadmiarowym lub układy z tranzystorami i diodą Zenera, jednak dla prądu 600mA układ z 7812 jest wystarczający i prosty do wykonania. W dyskusji pojawiły się także pytania o zastosowanie mostka KBPC5010 i tranzystora z kondensatorem 1500µF do zasilaczy 12V z transformatorami firmy Govena o różnych parametrach, gdzie mostek o wydajności 50A nadaje się do wszystkich wymienionych transformatorów.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA