Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik Energi elektrycznej awaria

gum1s 02 Cze 2006 18:46 12507 20
  • #1 02 Cze 2006 18:46
    gum1s
    Poziom 9  

Mam pytanko posiadam licznik energi elektrycznej i jest na nim mała dioda z opisem "AWARIA" dioda ta świeci, czy wie ktoś może co to oznacza i gdzie leży przyczyna ?

• #2 02 Cze 2006 19:09
    joseph-auto
    Poziom 18  

Jeżeli jest to zaplombowany licznik należący do elenrgetyki to odradzam eksperymenty, proszę skontaktować się z pogotowiem energetycznym.

• #3 02 Cze 2006 22:05
    lechm56
    Moderator

Czy kolega czasem nie podchodzil do tego licznika z magnesem?

• #4 02 Cze 2006 22:38
    Raaf
    Poziom 21  

Nie znaczy to od razu że był magnes :)
    Była partia liczników zakładanych przez RE gdzie małe przepięcie wyzwalało sygnalizację awarii :)
    Ale jeśli to neodym to szykuj kasę ...

• #5 02 Cze 2006 22:53
    gum1s
    Poziom 9  

licznik tak wskazywał chyba od miłego początku :)

• #6 02 Cze 2006 23:18
    Usunięty
  • #7 03 Cze 2006 00:06
    rysikgo
    Poziom 12  

Lampka awaria świeci się gdy niema fazy lub kierunki wirowania
    są w lewo. Jeśli do tej pory było dobrze to jest spalony bezpiecznik
    w zabezpiczeniu przedlicznikowym lub głównym.Może też brakować
    fazy na zasilaniu budynku.Sprawdż swojw korki.Jeżeli dobre zgłoś
    do energetyki.

• #8 04 Cze 2006 15:18
    rar
    Poziom 11  

Jeżeli pali się awaria to faktycznie może "wyleciał" któryś z bezpieczników przedlicznikowych.Może i na listwie licznika nie być styku któregoś przewodu,ale to już zajęcie dla ZE.

• #9 04 Cze 2006 21:59
    gum1s
    Poziom 9  

bezpieczniki dobre a w domu mam wszystkie trzy fazy.

• #10 14 Cze 2006 13:31
    marcinsky
    Poziom 13  

U mnie stało się tak po wymianie licznika (stary to był C52- teraz założono mi 6C8dz) Mam w domku 3 fazy i od razu po założeniu licznika świeci się czerwona dioda AWARIA. Z tego co się dowiedziałem to moje 3 fazy zrobione są z 2 faz, po prostu jedna jest poprowadzona 2-krotnie.... i stąd licznik sygnalizuje awarie.
    1. W związku z tym pytanie czy 3 fazy zrobione z 2 faz to jest w porządku ???:D Domyślam się, że nie i pewnie miałbym problem chcąc podłączyć jakiś silnik trójfazowy.
    2. Czy licznik będzie dobrze wskazywał zużycie energii?
    3. Czy licznik poprzedni (C52) dobrze wskazywał zużycie energii?

Co oznacza dioda WPM na liczniku?

gum1s: podaj typ swojego licznika.

• #11 15 Cze 2006 08:23
    Georges
    Poziom 15  

Ja bym wyłączył wszystkie odbiorniki prądu w mieszkaniu a włączył na godzinę piecyk o znanym poborze prądu.Po godzinie przeliczył bym czy się zgadza ze wskazaniami licznika.

• #12 15 Cze 2006 10:09
    marcinsky
    Poziom 13  

Niestety nie mam piecyka elektrycznego. Zresztą na urządzeniach jednofazowych pewnie licznik dobrze pokazuje, problemy mogą sie pojawić dopiero przy 3 fazach. Miałem przepływowy ogrzewacz wody 3 fazowy, ale został zdemontowany.
    Chodzi mi o to, żeby ktoś kto się takimi rzeczami zajmuje określił, czy to jest duży problem i czy tak może być zrobiona instalacja (przypuszczam, że nie, skoro świeci dioda 'Awaria") i jak to będzie wpływać na wskazania zużycia energii.

• #13 15 Cze 2006 11:30
    jony15
    Poziom 22  

Po pierwsze zobacz jaką masz umowę z energetyką; jeśli na umowie jest wyraźnie napisane "przyłącz trój-fazowy" a ty masz "zmostkowaną" jedną fazę przed licznikiem ( najpierw sie upewnij np: dwie żarówki na 230V połącz w szereg, końce do faz po kolei na wszystkie możliwe kombinacje << całe cztery>>na złączu za licznikiem i na każdej świecą to jest ok jeśli masz "zmostkowaną" którąś fazę to na jednej nie będzie świecić ) później telefon do energetyk. Lampka awaria zaczyna świecić jak juz wyżej kolega wspomniał po zaniku jednej fazy. Wniosek z tego taki ze jak masz plomby nie naruszone to telefon do energetyki. Pamiętaj ze to co do złącza za licznikiem ciebie nie interesuje. pozdrawiam.

• #14 18 Cze 2006 12:05
    Enpro
    Poziom 21  

Jeśli chodzi o instalacje między licznikiem a przyłączem do budynku należy ona do właściciela budynku . Zasilanie do budynku jest w gestii ZE ( złącze lub przyłącze) i to nie zawsze . Co do diody to jak piszesz masz tylko dwie fazy dlatego ona świeci ,co do zużycia to niema znaczenia jest takie same a co od siły to nie masz jej i nic siłowego jak silnik nie podłączysz i innych urządzeń co potrzebują trzech faz choć nie dotyczy to np. kuchenki trójfazowej ona będzie funkcjonować . Jeśli chodzi o mostek jaki jest zrobiony to musi to usunąć ten po której stronie jest uszkodzenie albo administrator albo ZE bo trudno mi zgadywać gdzie jest ten mostek i kto za niego odpowiada i czemu on tam jest i co jest powodem tego.

• #15 19 Cze 2006 18:12
    marcinsky
    Poziom 13  

Do czego służy dioda WPM na liczniku? Czy nie jest to czasem związane z neodymami? :D

• #16 19 Cze 2006 20:46
    Enpro
    Poziom 21  

Dioda świeci w przypadku braku fazy, pokazuje nieprawidłową prace układu, co nie oznacza nieprawidłowego naliczanie. W przypadku nowych liczników elektronicznych jest to wyświetlacz L1 L2 L3 gdzie brak jednej fazy objawia się brakiem na wyświetlaczu któregoś z L lub mruganiem wszystkich, nieprawidłowe pole wirowania ( zgodności faz).

• #17 19 Cze 2006 22:24
    stomat
    Specjalista elektryk

WMP - wskaźnik pola magnetycznego.
    AWARIA - brak fazy lub zła kolejność faz.

• #18 21 Cze 2006 10:13
    Deepone
    Poziom 21  

U mnie zapaliła się AWARIA w momencie gdy wybiło jedną z faz, załączyłem bezpiecznik i przestało świecić.

Jak tak czytam o problemach z ZE to wychodzi na to, że klient teoretycznie zawsze jest złodziejem jak coś się dzieje.

I czy wie ktoś gdzie można kupić taki licznik do mierzenia zużycia prądu? wpinany do gniazdka i do tego urządzenia kolejne wpinam? lub jak to się zwie tak by łatwiej szukać.

• #19 21 Cze 2006 13:48
    Topolski Mirosław
    Specjalista AGD

poszukaj na alegro,kiedyś były takie po ok.70 do 90 zł

• #20 21 Cze 2006 19:00
    marcinsky
    Poziom 13  

Więc rozumiem, że jeśli przyjdzie pan który spisuje sobie liczniki to nie ma prawa sie do mnie przyczepić, ani nie będą naliczali średnich za ostatnie miesiące?
    stomat: Dzieki za odpowiedź

• #21 23 Cze 2006 13:51
    Enpro
    Poziom 21  

Świcenie djody, czy braku fazy, czy podłączenie dwuch faz jednoimiennych nie powoduje złego naliczania licznika to są trzy odrębne cewki i niema znaczenia jakie fazy dochodzą jeśli chodzi o naliczanie energi, także nik nie nalicza żadnych średnich ,średnią nalicza się w przypadku zaczymania się liczydła lub stwierdzenia uszkodzenia cewki załączającej drugą taryfe w przypadku licznika dwutarufowego lub zacięcia zegara przełączającego gdzie robi się korekte w zględen taryfy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME