logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

UNITRA MDS 442 - brak odtwarzania kaset po włożeniu śrubokręta do gniazda mikrofonu

__maciej__ 06 Cze 2006 19:55 3213 20
REKLAMA
  • #1 2704476
    __maciej__
    Poziom 18  
    Posty: 364
    Pomógł: 4
    Ocena: 9
    Mam kłopot z magnetofonem UNITRA MDS 442: ODstałem od koelgi takie kasy abym mu zgrał na płyte i zostawiłem włączone aby sie zgrywało na kompa i poszłem gdzieś. Wróciłem a brat włożył mi śrubokręt do gniazda mikrofonu a zgrywanie trwało nadal tylko, że na "sucho" i na dodatek wskaźnik wysterowania nie wskazywał. I zauważyłęm, że kasety nie odtwarza. NAwet wskaźnik nic nie pokazuje, natomiast patrzałem i kasety nagrywa i wkaźnik pokazuje sygnał. Co sie mogło stać? Czyżby głowica do odtwarzania mogła... Ale co ona ma wspólnego z gniazdem mikrofonu?
  • REKLAMA
  • #2 2704650
    Qbuś
    Poziom 38  
    Posty: 3516
    Pomógł: 380
    Ocena: 875
    W gnieździe mikrofonu jest przełącznik,włóż kilka razy oryginalny wtyk,może puści,jeżeli nie musisz rozebrać gniazdo i sprawdzić,może pogięły się styki w środku :D
  • #3 2717306
    __maciej__
    Poziom 18  
    Posty: 364
    Pomógł: 4
    Ocena: 9
    Najgorsze w tym, że tego gniazda wogóle nie idzie rozebrać. Czy można uciąć jakieś kabelki, aby było tak jak dawniej?
  • REKLAMA
  • #5 2842969
    __maciej__
    Poziom 18  
    Posty: 364
    Pomógł: 4
    Ocena: 9
    Gniazda nie wymienię bo mam 5km do miasta a nie chce mi sie w te upały tramwajem do miasta jechać i sie pieczyć. Znalazłem na schemacie gniazdo mikrofonu ale tam jest 9 wejść. Nie mam pojęcie które złączyć.

    Dodano po 1 [minuty]:

    Prawdopodobnie te które przełącznik pokazuje ale które są które !!

    Dodano po 23 [minuty]:

    Normalnie sie wq... Znalazłem dwa kabelki(biały i niebieski) w krórych idą 3 żyły(jakieś dwa i masa). Co dalej? Próbowałem dojść gdzie one idą ale tak wszystko ciasno wsadzone, że sie pogubiłem :[
  • REKLAMA
  • #6 2843208
    robson@
    Poziom 19  
    Posty: 287
    Pomógł: 21
    Ocena: 31
    Panowie ,ale powiedzcie mi co ma wspolnego gniazdo mikrofonu do odtwarzania .Nawet gdyby styki były podgiete to odtwarzanie ma być
  • REKLAMA
  • #7 2843670
    __maciej__
    Poziom 18  
    Posty: 364
    Pomógł: 4
    Ocena: 9
    to co innego by moglo sie stać? nic innego ni grzebałem a tez nic ni jest upalone w srodku :/
  • Pomocny post
    #8 2843795
    djlj24
    Spec od car audio
    Posty: 13533
    Pomógł: 1104
    Ocena: 1323
    Sprawdź czy jest poprawne zasilanie - często jak magnetofon długo stał a potem go uruchomiłeś to trochę pochodził a potem z "niewiadomych" powodów padało zasilanie - kiedyś już w szufladzie taki przypadek miałem - zmianie uległa wartość rezystora w zasilaczu.
  • #9 2843966
    Adam-T
    Poziom 41  
    Posty: 5113
    Pomógł: 834
    Ocena: 1093
    Być może przełącznik zapis/odczyt nie łączyć. Spróbuj pare razy "na sucho" włączyć i wyłączyć zapis i zobacz czy to pomogło. Jeśli bedzie ok to pryśnij do niego np kontakt i trochę jeszcze go poprzełączaj.

    Pozdr
    Adam
  • #10 2844000
    __maciej__
    Poziom 18  
    Posty: 364
    Pomógł: 4
    Ocena: 9
    Jednak to nie gniazdo mikrofonu bo sprawdziłem i jest dobre. Jak wcisnę Start lub Nagrywanie to normalnie wszystko sie kręci i głowica kasety dotyka ale nie odtwarza(nawet nie pokazuje na wskaźniku wysterowania). Na sucho też robiłem. A gdzie dokłądnie na schemacie będzie te sasilanie?
  • #11 2844162
    Adam-T
    Poziom 41  
    Posty: 5113
    Pomógł: 834
    Ocena: 1093
    Jak masz schemat to posprawdzaj napięcia w zasilaczu np na IC 101 24V na IC 102 5V na emiterze T102 ok 11V. Sprawdź R549 i zasilanie na nim.
  • #12 2969597
    __maciej__
    Poziom 18  
    Posty: 364
    Pomógł: 4
    Ocena: 9
    Więc tylko na T102 jest źle bo z nóżki E jest 0v, a z nóżki B jest 1v. To co teraz? T102 do wymiany czy co?

    ps: Sorki, że tak długo ale byłem zajęty
  • #13 2969735
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    No a co masz na kolektorze T102 bo nie podales?Ma byc OK 24V jesli jest to sprawdz zenerke D111 C12V i ten tranzystor!!!!
  • #14 2969924
    __maciej__
    Poziom 18  
    Posty: 364
    Pomógł: 4
    Ocena: 9
    Na T102 przecież napisałem że jest 1V
  • #15 2969995
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    __maciej__ napisał:
    Więc tylko na T102 jest źle bo z nóżki E jest 0v, a z nóżki B jest 1v.
    Co napisales?Ze na emiterze zero a na bazie 1V a tranzystor ma jeszcze trzecie wyprowadzenie zwane kolektorem i tam ma byc 24V.A czy jest??Tego jak widac nie napisales!!!!!!!!!!!!!
  • #16 2970023
    __maciej__
    Poziom 18  
    Posty: 364
    Pomógł: 4
    Ocena: 9
    A racja! Więc na środkowej nóżce jest 3,5V :| Czyli coś nie tak?


    edit: Od tego środkowego idzie ścieżka do rezystora, który jest cały spalony(R105)

    Na schemacie jest oznaczony jako 10R/0.35W

    Co to jest to 10R? Rezystory sie w Ω chyba liczy? Czy może być większej mocy niż 0.35W?
  • #17 2970875
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    Wymien rezystor 10R to tosamo co 10Ω. Moze byc wiekszej mocy.Sprawdz jeszcze ten tranzystor i diode zenera.
  • #18 2970937
    __maciej__
    Poziom 18  
    Posty: 364
    Pomógł: 4
    Ocena: 9
    A chyba niue szkodzi wymiana tych trzez elementów? ;)

    Kupię jutro BD135, 10ohm/0.5W oraz diodę(na schemacie pisze, że jest to BZP683)

    Dioda wygląda na dobrą, ale i tak wymienię te 3 elementy bo to i tak kosztuje grosze ;)
  • Pomocny post
    #19 2971047
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    Zenerka ma byc C12V i taki symbol podaj w sklepie bo to pierwsze oznaczenie jej nic nikomu nie mowi.A moc opornika to gora 0,5W wiekszego nie dawaj bo jest on w pewnym sensie zabezpieczeniem.Jeszcze istnieje mozliwosc ze jest jakies zwarcie w dalszej czesci ukladu magnetofonu i dlatego padl ten opornik,najlepiej sprawdzic to dolaczajac do miejsca zasilania 12V w magnetofonie zasilacz z ograniczeniem pradowym do 1A i sprawdzic czy magnet.zadziala!
  • Pomocny post
    #20 2971066
    olaf x
    Poziom 34  
    Posty: 2490
    Pomógł: 257
    Ocena: 361
    bzp683 byl caly szreg o roznych napieciach, chyba juz teraz dokladnie takiej nie dostaniesz ale pamietaj ze ma byc 12V :)
  • #21 2973210
    __maciej__
    Poziom 18  
    Posty: 364
    Pomógł: 4
    Ocena: 9
    Dzięki wam!!!!! Wymiana tych trzech elementów pomogła :)

    Wątek zamykam :)

Podsumowanie tematu

✨ Magnetofon UNITRA MDS 442 przestał odtwarzać kasety po tym, jak do gniazda mikrofonu włożono śrubokręt. Problem objawiał się brakiem wskazań na wskaźniku wysterowania podczas odtwarzania, mimo że nagrywanie działało poprawnie. Początkowo podejrzewano uszkodzenie gniazda mikrofonu lub przełącznika, jednak po sprawdzeniu okazało się, że gniazdo jest sprawne. Następnie skupiono się na zasilaniu urządzenia. Pomiar napięć wykazał brak prawidłowego napięcia na emiterze tranzystora T102 oraz spalony rezystor R105 (10Ω/0,35W). Wymiana rezystora R105, tranzystora BD135 (T102) oraz diody zenera 12V (oznaczenie BZP683 lub odpowiednik C12V) przywróciła poprawne działanie magnetofonu i odtwarzanie kaset. Zalecane było także sprawdzenie zasilacza i ewentualne ograniczenie prądu podczas testów, aby uniknąć dalszych uszkodzeń.
REKLAMA