logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jaki głośnik i typ obudowy do subwoofera DIY 250x450x680mm na 40m2?

greg-si 13 Cze 2006 18:06 1326 9
REKLAMA
  • #1 2725896
    greg-si
    Poziom 27  
    Posty: 953
    Pomógł: 77
    Ocena: 16
    Witam. Mam w domu niepełną obudowe tzn. obudowa o wymiarach 250mmx450mmx680mm bez jednej ze ścian 450mmx680mm. Chce stworzyć z niej subwoofer. Tylko teraz pytanie brzmi jaki? oczywiście żeby miał zejście bardzo nisko. Koszty najlepiej żeby były jak najmniejsze jak wiadomo. Nie znam się na tym dlatego nie chce się bawić w BR (chociaż jak byście mi wytłumaczyli jak to dokładnie zrobić to bym zrobił). Nie mam głośnika dlatego też prosił bym o jakieś rozsądne propozycje. Dodam że sub chodził by w domu w dużym pomieszczeniu 40m2 oraz na imprezach dlatego potrzebuje wyrazistego basu bo przy kolumnach jakie posiadam jest on ubogi i rozchodzi się w przestrzeni.

    Czekam więc na Wasze propozycje.
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #2 2726011
    AVG
    Poziom 30  
    Posty: 1339
    Pomógł: 120
    Ocena: 32
    wymiary które podałes to są wymiary wewnętrzne czy zewnetrzne:?:
    a i ile masz kasy na głośnik:?:
  • REKLAMA
  • #3 2726338
    greg-si
    Poziom 27  
    Posty: 953
    Pomógł: 77
    Ocena: 16
    Wymiary wewnętrzne.
    Myśle że na głośnik mógł bym wydusić w ostateczności 100-150zł. Pisałem zależy mi na niskich kosztach ale jak mam dorzucić 30zł i ma grać o niebo lepiej to lepiej zainwestować.

    Najbardziej pasowało by mi zmieścić się w 100zł :)
  • #4 2726814
    Armosus
    Poziom 26  
    Posty: 835
    Pomógł: 64
    Ocena: 12
    No buda ma 75L niecale. W tej cenie to chyba tylko STX GDN-32-300-X-SC lub STX GDN-42-300-X-SC(tylko ze ten ma wade fabryczna i ogolnie slaby jak na swoje rozmiary, Φ42cm). Nie wiem jak by bylo z GDN-30-200-X-AE, tzn. nie znam objetosci dla niego.
  • #5 2727201
    Caleb_
    Poziom 33  
    Posty: 2230
    Pomógł: 149
    Ocena: 46
    30-200 raczej nisko nie zejdzie (przynajmniej gorzej niz 32-300). Do takiego pomieszczenia ten 32-300 chyba bedzie dobrym wyborem. BR jest do niego konieczny. Obudowe mocno usztywnij, tak aby litraz spadl do okolo 60 litrow (czesc litrazu zabierze jeszcze glosnik, wiec bedzie ok). Zestroj na 35-40hz (na sluch, ktore lepiej gra).
  • REKLAMA
  • #6 2727363
    15jacek15
    Poziom 21  
    Posty: 599
    Pomógł: 27
    Ocena: 26
    witam

    obudowa ktora masz powinna byc okey :) glosnik STX 32/300 mysle da rade, co do bass reflexu to daj mu rurke o srednicy 10 cm i dlugosci 15-20 cm, takiej rurki dlugiej nie kupisz wiec bedziesz musial troche przedluzyc fabryczny bass reflex, rurka PCV.

    Czym masz zamiar zasilac tego suba ?? musisz jeszcze pomyslec o filtrze basowym ( odcina srednie i wysokie czestotliwosci)

    pozdrawiam 15jacek15
  • #7 2728328
    greg-si
    Poziom 27  
    Posty: 953
    Pomógł: 77
    Ocena: 16
    Posiadam wzmacniacz radmor 5102 TE ale on jest zajęty. Dlatego musze też zakręcić się za wzmacniaczem jakimś. Posiadam też konstrukcje wzmacniacza na TDA1554 ale z tego też nici bo siedzi w samochodzie i jest zamały. Dlatego pasowało by mi zrobić coś pod tego suba. O filtrze myśle i też będzie trzeba go zrobić(kupić). Jaką moc powinien mieć wzmacniach pod ten głośnik STXa? Może gdzieś coś znajde i nie będe musiał robić konstrukcji.
  • REKLAMA
  • #9 2730429
    greg-si
    Poziom 27  
    Posty: 953
    Pomógł: 77
    Ocena: 16
    Przeglądając artykuły na elektrodzie spodkałem się z instrukcją jak zrobić wzmacniacz na końcówce TDA7294. Bym to mógł wykonać ale chyba będzie za mały do tego głośnika. Jak myślicie nadał by się sub na tym wzmacniaczu czy lepiej coś mocniejszego zdziałać?

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy budowy subwoofera DIY o wymiarach wewnętrznych 250x450x680 mm (około 75 litrów objętości) do pomieszczenia 40 m², z naciskiem na niskie zejście basu i ograniczony budżet na głośnik (około 100-150 zł). Proponowane głośniki to modele STX GDN-32-300-X-SC oraz STX GDN-42-300-X-SC, przy czym model 32-300 jest rekomendowany ze względu na lepsze niskie pasmo i wymaga zastosowania obudowy bass reflex (BR). Zaleca się usztywnienie obudowy i zmniejszenie objętości do około 60 litrów netto po uwzględnieniu objętości głośnika. Rurka bass reflex powinna mieć średnicę około 10 cm i długość 15-20 cm, można ją wykonać z rurki PCV. Wzmacniacz powinien mieć moc dostosowaną do głośnika STX, sugerowane są gotowe zestawy z Altrona lub konstrukcje na układzie TDA7294 w konfiguracji mostkowej, które zapewnią odpowiednią moc. Konieczne jest również zastosowanie filtra dolnoprzepustowego do odcięcia średnich i wysokich częstotliwości. Wzmacniacz TDA1554 jest zbyt słaby, a wzmacniacz Radmor 5102 TE jest obecnie zajęty.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA