logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Universum FT8170 – cykanie przetwornicy TDA4605-3, BU508A/D1555 szybko pada

WoWo 23 Cze 2006 13:04 1389 8
REKLAMA
  • #1 2756176
    WoWo
    Poziom 15  
    Posty: 182
    Pomógł: 1
    Ocena: 33
    witam

    tv wlacza sie w stan czuwania, po wlaczeniu klawiszem programu
    zmienia sie kolor diody na zielona i slychac "cykanie" w okolicy przetwornicy (na TDA4605-3), trwa to ok 5 sekund po czym tv przechodzi w stan czuwania.

    Wymienilem uszkodzony opornik 4,7 ohma oraz BU508A, 2 krotnie :(. Wstawilem zamiennie D1555, czy mozna tak zastapic BU ?

    Moje pytanie, jak nie spalic kolejnego BU ?
    Na czym powinienem sie skoncetrowac szukajac usterki.
    (mam autotransformator 500W z wyswietlaczem LED)

    dzieki za pomoc w tej mojej nierownej "walce" z tv :-)

    pozdrawiam
    WoWo
  • REKLAMA
  • #2 2756310
    robert75n
    Poziom 29  
    Posty: 1236
    Pomógł: 150
    Ocena: 27
    Witam jest to Chassis 11AK16 schemat masz tu; http://fileshare.eshop.bg/downloadsm/1117/_11AK16.html
    BU 508(A) = BU 908, BU 2508A, 2SC3687
    2 SD 1555 = Silizium-NPN-Transistor+Diode= BU 508DF, 2SD1651, 2SD2095, 2SD2125, ++ Co do naprawy w miejsce BU C-E wstaw żarówkę 60W i zobacz jakie jest napięcie wymień kondensator w kolektorze tego tranzystora C605 , i poząłaczeniu już z BU zobacz czy trafo WN nie przebija oczywiście elki w zasilaczu do wymiany i sprawzdz czy na płycie nie ma zimnych lutów i wypaleń, pozdrawiam Robert.
  • REKLAMA
  • #3 2757017
    WoWo
    Poziom 15  
    Posty: 182
    Pomógł: 1
    Ocena: 33
    dzieki robert za podpowiedz...

    zrobilem jak mowiles, wymienilem kondensator, zarowka swiecila, na "kolektorze" bylo 150V, a tv pozostawal wlaczony z zielona dioda tak jak jest prawidlowo w czasie jego pracy...

    Wstawilem wiec BU508A - ostatni z zapasow, po wlaczeniu "zadymilo" lekko, BU zrobil sie b.cieply, ale nie przebity, lecz teraz tv nie wlacza sie wogole, (dioda czerw. stanb. nie swieci) a na kondensatorze (elektrolicie) zasilacza jest ok 100V ?....

    Czyzby ten "eksperyment" z zarowka mu zaszkodzil ? :(

    jestem tym troche zmartwiony...

    pozdrawiam i czekam na "ratunkowe" sugestie
    WoWo
  • #4 2760680
    WoWo
    Poziom 15  
    Posty: 182
    Pomógł: 1
    Ocena: 33
    witam...

    doszedlem czemu tv sie nie wlacza, lecz nie moge dojsc czemu spala sie opornik 4,7 ohma spelniajacy jak sadze, role "bezpiecznika".
    (na schemacie opornik ten zaznaczony trojkatem w dolnej srodkowej czesci fragmentu schematu)
    Jesli podlaczam zarowke w miejsce CE-BU508, zarowka swieci, tv sie wlacza, nic sie nie dzieje zlego. Jesli wstawie BU, po paru sekundach opornik dymi i sie przepala, tranzystor nie zostaje przebity.

    Wymienilem, jak sadze, wszystkie "strategiczne" kondensatory i ...nic to nie pomaga.

    Gdybym mogl prosic doswiadczonych i zawsze niezawodnych Kolegow o pomoc, z gory dziekuje.
    (WM ogladam na malym zastepczym tv :-(( )

    pozdrawiam
    WoWo
    Załączniki:
    • schem_czesc.jpg (19.3 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #5 2765475
    WoWo
    Poziom 15  
    Posty: 182
    Pomógł: 1
    Ocena: 33
    Witam
    nadal nie moge "zwalczyc" tej usterki :(

    Nie wiem czemu, po odlaczeniu zarowki w miejscu BU, pada po paru sekundach opornik w B+, 2,7 ohma, a wczesniej 3 x padly mi BU.
    Z zalaczona zarowka opornik ten sie nie grzeje, tv wlacza sie w porzadku, po wlozeniu BU - piecyk i koniec ?

    Teraz mam wielkie opory aby wstawiac nastepne BU...bo ile razy mozna :)

    Z zarowka, napiecia sa ok, 150 V na kolektorze, na bazie BU sa prawidlowe impulsy, generator i impulsy na BUZ91 sa tez ok...

    Brakuje mi pomyslu i....wiedzy aby to zwalczyc :(
    Moze pomijam jakis istotny uszkodzony kondensator czy diode ?
    a moze trafo ?

    dzieki za kazda pomoc
    WoWo
  • #6 2767830
    robert75n
    Poziom 29  
    Posty: 1236
    Pomógł: 150
    Ocena: 27
    Witam przepraszam że się nie odzywałem ale mnie nie było (urlopik) myśle że jeżeli impulsy na BU są oki to jeszcze może być coś zwarte po drugiej stronie trafa(przydał by się cały schemat) może jakieś napięcie zasilające pion lub inne, jeżeli to wszystko oki to sprawdzić cewki odchylające no i zostaje podstawić trafo WN najbardziej prawdopodobne, pozdrawiam Robert.
  • #7 2767994
    roman4
    Poziom 22  
    Posty: 706
    Pomógł: 50
    Ocena: 47
    Po sprawdzeniu na zarówke i sprawdzeniu CE, stawiam na zwarcie w trafopowielaczu.
  • REKLAMA
  • #8 2768257
    WoWo
    Poziom 15  
    Posty: 182
    Pomógł: 1
    Ocena: 33
    witam...

    dzieki, chociaz "prorokujecie" najgorsza wersje...trafopowielacz.

    A jesli juz, to jak dobrac jakies zastepcze, bo nie sadze abym dostal oryginalne (jest to wersja 16:9)

    Wchodzilem na strony sklepow oferujacych trafa, ale nijak nie moge polapac sie w tych nazwach i symbolach :)

    pozdrawiam
    WoWo

Podsumowanie tematu

✨ Telewizor Universum FT8170 przechodzi w stan czuwania po próbie włączenia, towarzyszy temu cykanie w okolicy przetwornicy opartej na układzie TDA4605-3. Problemem jest szybkie przepalanie się tranzystora BU508A oraz opornika 4,7 Ω pełniącego funkcję bezpiecznika. Wymieniono uszkodzony opornik i tranzystor BU508A, a także zastosowano zamiennik D1555, jednak problem powraca. Testy z żarówką zamiast tranzystora wskazują na prawidłowe napięcia (około 150 V na kolektorze), a impulsy sterujące BU508A są poprawne. Podejrzenia padają na zwarcie w trafopowielaczu (transformatorze wysokiego napięcia), co potwierdzają symptomy i brak uszkodzeń innych elementów, takich jak kondensatory i diody. Zalecane jest sprawdzenie całego schematu, w tym cewek odchylających i zasilania pionowego, oraz ewentualna wymiana trafopowielacza. Numer oryginalnego trafopowielacza to 0822759, a jego dostępność można sprawdzić w specjalistycznych sklepach z częściami RTV.
REKLAMA