Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator napięcia ogniwa słonecznego

kaczmarj 26 Jun 2006 23:01 6594 8
    kaczmarj
    Level 23  
    Witam wszystkich forumowiczów. Stałem się szczęśliwym posiadaczem baterii słonecznej o mocy 115W i napięciu jałowym ok 20,9V. Napięcie pod obciążeniem to 16.8V a prąd max ok 7A. W tym momencie zaczynają się schody. Mam zamiar podłączyć tego solara akumulator żelowy 70Ah 12V. Niestety taki akumulator po kilku godzinach zostanie przeładowany. Teraz pytanie- jak w najprostrzy sposób ograniczyć napięcie ładowania do ok 14,5V nie ograniczając prądu ładowania ?
    -RoMan-
    Level 42  
    Najprościej? Stabilizatorem liniowym. Ale to jest marnowanie energii...
    Tomasz.W
    Level 35  
    W jakimś archiwalnym numerze Elektor Elektronik był opis ładowarki akumulatora z baterii słonecznych . Gdzieś to miałem , jak znajdę to zeskanuję i podeślę .
    sq8ju
    Level 24  
    Regulować można takim czymś:

Regulator napięcia ogniwa słonecznego

Przywiozłem takie ustrojstwo ze 2 miesiące temu z zagranicy razem z panelem. Narazie leży w domku i czeka na lepsze czasy...
    kaczmarj
    Level 23  
    Dzieki za odzew. Linki dość ciekawe, ale szukam coś tańszego. Może to być jakiś prosty układ do wykonania samodzielnego, lub info o tanim gotowym regulatorze.
    sq8ju
    Level 24  
    To tak jak byś chciał kupić tani panel słoneczny :D Jak ma być dobry impulsowy, to musi kosztować... A jak chcesz tanio, to zrób cos liniowego na uA723 :D
    kaczmarj
    Level 23  
    Kupiłem impulsowy 12V/12A. Narazie sprawdza sie dobrze. Dziękuję wszystkim za podjęcie tematu.