Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator kości BIOS. Uniwersalne urządzenie. Na ile jest to realne?

29 Cze 2006 14:28 3147 4
  • Poziom 11  
    Witam. Rozmyślam nad stworzeniem sobie uniwersalnego urządzenia do programowania biosów. Tylko teraz pytanie, na ile to jest realne? Czy jest jakiś (chożby niepisany) standard dotyczący tych kości, który mówi, jaki ma być układ nóżek oraz w jaki sposób się to programuje? Wiem, że są przynajmniej 2 rodzaje obudów, które się wykorzystuje do takich układów, czy te układy są ze sobą zgodne (poza oczywiście układem wyprowadzeń)? Gdzie mogę znaleźć materiały na temat programowania czegoś takiego?
  • Poziom 15  
    Witam!!
    Te dwa rodzaje obudów to DIL40 i PLCC44. Od razu narzuca mi się problem z napięciami gdyż starsze kości potrzebowały 5V zasilania, nowsze 3,3V a teraz jeszcze mniej (chyba 2,5V). Co do niepisanej zasady to wiele wskazuje na to że mógłbyś zrobić uniwersalny programator, gdyz bawiąc się tym kiedyś dowiedziałem się iż można swobodnie zaprogramować dowolną kość pamięci bios na innym komie (nawet na przejściówce z dil 40 na plcc i odwrotnie) i nie raz robiliśmy z qmplem takie rzeczy (wymiana biosu na włączonym kompie - z plcc jaka była zabawa:D), do tego specjalny programik który nie patrzył na typ plyty głównej i bez problemu to szło. Oczywiście musiało sie zgadzać napięcie zasilania.
    Jak się gdzieś mylę to prosze o poprawienie.
    Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Ciężko mi powiedzieć, jakie to będą kostki :). Po prostu takie, jakie są spotykane w komputerach PC. Chciałbym, żeby układ był jak najbardziej uniwersalny, najlepiej, żeby obsłużył po prostu wszystkie kości :P (dobra, wiem, że to raczej nierealne ;) ).
  • Poziom 15  
    WITAM

Ostatnio w plytach glównych jako kostki biosu bardzo często stosowane są układy - 4 Mbit Firmware Hub 49LF004A, 49LF004B firmy SST.
    Układy te są w obudowach PLCC32.

Niekiedy w płytach głównych są umieszczane w podstawkach. Gdy układ jest wlutowany, to niestety - stacja HOT-AIR.

Pozdrawiam