Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomóżcie w wyborze miejsca mocowania anteny

30 Cze 2006 14:06 2016 16
  • Poziom 18  
    Otóż sprawa ma się tak, że dach mojego bloku był niedawno remontowany ( przed remontem usunięto mój maszt i ant bazową od CB radia).

Teraz cała wspólnota i zarząd bloku nie chce wyrazić zgody na montaż masztu i anteny.

Mam 2 miejsca w których można by zamontować ant:
    1)balkon – 3 piętro – nade mną jest jeszcze tylko jeden balkon – króciutki maszt, byle cewka anteny znalazła się poza obrysem balkonu
    2)na poniższym rysunku widać mój blok, kamienice obok i garaże – antenka była by zamocowana przy moim garażu na maszcie około 7-8 metrów z tym, że masz mocowany byłby przy samej ziemi – na szkic nałożyłem wymiary i jak widać antenka będzie w dosyć bliskiej odległości osłonięta z 2 stron.

Najbardziej interesował by mnie z dostępnych opcji montaż na balkonie ale tu nasuwa się pytanie: czy uda mi się ją zestroić (ant bazowa, nowa)
    Skąd miałbym lepsze (dalsze) łączności – z balkonu czy z mocowania przy garażu???

Pozdrawiam i proszę o opinie, może inne sugestie & pomysły
  • Poziom 15  
    Lepsza jest lokalizacja tak, w której odległość od stałych konstrukcji betonowych, zwłaszcza zbrojonych betonem jest największa, w tym przypadku polecam garaż. Na balkonie miałbyś problemy z dostrojeniem a nadto z większym tłumieniem i zniekształceniem charakterystyki. Jeszcze tylko kwestia stabilności tak wysokiej konstrukcji i ew. pozwolenia budowlanego ? (budowle wyższe od 3 m wymagają pozwolenia budowlanego).
    Jack
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    jackantenna napisał:
    (budowle wyższe od 3 m wymagają pozwolenia budowlanego).

A sama antena jest dłuższa. Także jak będa chcieli, to się dowalą tak, czy inaczej.
    Michał
  • Poziom 40  
    Cytat:
    Teraz cała wspólnota i zarząd bloku nie chce wyrazić zgody na montaż masztu i anteny.

A może miałeś z nimi jakieś problemy, /zakłócałeś im TV lub radio M....a i teraz taka ich decyzja/. Gdyby wyrazili zgodę, to maszt wolno stojący, trzy odciągi i wszystko Ok.
  • Poziom 18  
    stacja była przez kilka ładnych lat i nigdy nikt nie skarżył sie
  • Poziom 18  
    Jesli nie chcą wyrazić zgody to po, prostu żadaj aby postawili twoja antene w miejscu gdzie stała przed remontem.
    Kto zdemontował niech zamontuje ponownie.
    Wiem że to trudne sytuacje, ja bym chyba walczył.
  • Poziom 18  
    rozmawiałem z jedną osobą z zarządu spotkaną dziś całkiem przypadkowo i co się dowiedziałem:
    jesli montażem zajęła by sie profesjionalna firma która ZANIM WYKONA MONTAZ WYSTAWI CERTYFIKAT JAKOŚCI UE- oczywiście nowe podanie + załączniki (ww certyfikat i projekt montażu) normalnie śmiech na sali ----- az naszła mnie ochota na jakąś dużą dopłałe+parapetówka żeby posiać troszkę po sprzęcie rtv - szkoda tylko sąsiadów z częstotliwości

a swoją drogą to nie ma przypadkiem przepisów odnoszących sie do tematu ant CB na dachu? moze komus cos obiło sie o uszy???
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przepisy przepisami, a życie inna drogą.
    Tez mam wspólnotę, jestem jej członkim (sic) i nie mogłem anten postawić. Mohery były górą. Mimo, że nie nadawałem, nie zakłocałem...
    Byli inspektorzy z URTiP i mam protokół, ze z braku TRX nie mam jak zakłócać. To nie wystraczyło dowieść niewinności.
    Na szczęście mam skąd nadawać...
    Walcz... nie odpuszczaj.. moze www.teby.net coś pomoże...
    Ja dałem sobie spokój, ale tylko dlatego, że na działkę mam 10 min jazdy samochodem i poziom zakłóceń EM nieporównywalnie niższy niż w środku miasta.
    Nie dajmy sobie wejśc na głowę.
  • Poziom 40  
    A te garaże to również własność "SEKTY"?.
  • Poziom 30  
    A czy nie rozważyć na początek powieszenie dipola pomiędzy balkonem a garażem i pomalutku przyzwyczajać wzrok "sekty"?, później coś zmienić itd.

Antena powinna pracować w możliwie wolnym otoczeniu, ale budynek w którym mieszkasz nie został zaprojektowany pod kątem instalacji antenowej, trzeba lubieć co się ma,
    Marek
  • Poziom 18  
    garze są właśnością innej administracji w której, że się tak wyraże mam układy - po za tym jest własnościowy - tak czy siak nie bardzi uśmiecha mi sie antena na balkonie czy garażu - to ostateczność - puki co walcze
  • Poziom 24  
    Dowiedz sie z jakiej przyczyny nie zgadzają się na instalację masztu.
    Masz do tego pełne prawo.
    Wg mnie dach po (kosztownym) remoncie jest na gwarancji i nikt ze zdrowym rozsądkiem nie zgodzi się ryzykować jej utraty. W razie kłopotów, jak wspolnota będzie dochodzić swoich praw z wykonawcą,
    który będzie wciskał kit ze dach zostal uszkodzony w sposób zawiniony.
    Poza tym koszty remontu to sa również po części Twoje pieniądze.
  • Poziom 18  
    własnie to jest powodem odmowy - remont dachu na który poszło coś około 300tys zł, uważają, że montaż takiej ant uszkodzi dach. dlatego jak wspomniałem jest opcja jesli montazem zajmie sie profesjionalna firma - która zanim dokona montażu wystawi certyfikat jakości UE - a po 1sze w łodzi są (jak dobrze sie orietuję) 3firmy zajmujące sie CB i żadna nie wejdzie mi na dach zamontowac anteny nie mówiąc o jakichs certyfikatach... po 2gie sa przecież różne sposoby mocowania anteny dzięki którym nie ma opcji uszkodzenia komina czy dachu ale dla wspolnoty to nie argument.............
  • Poziom 22  
    To może ja zaproponuje jakąś mobilówke. Może nie zauważą na dachu??? Zawsze to lepsze osiągi niż z balkonu.
  • Poziom 18  
    eeee mobilowke mam obecnie na balkonie a gramolic sie na dach po to zeby postawic mobilowke........ tak nie bardzo... po za tym moj blok posiada nowa elewacje w jasnym kolorze - bedzie kabel widac...
    w poniedzialek podejmuje pewne kroki - moze cos sie uda.

SP5IT na stronie którą podałeś niestety najważniejsze (chyba) teksty nie wyświetlają sie - sprawdzałem na 2 kompach...(chodzi mi o przepisy pod kątem anten)
  • Poziom 15  
    Po tych rozważaniach, spróbój jednak postawić antenę przy garażach. Maszt i antena nie będą wyższe od kamienicy na przeciwko, jest szansa, że nikt się nie przyczepi, że twoja antena góruje nad sąsiadującymi budowlami. 6 m rury masztu o średnicu ok 60 mm i antena,,,Ale maszt musisz solidnie zamocować, dobrze byłoby dać chociaż ze dwa odciągi na garaże, tzn. maszt umocowany od ziemi do ściany garaży i dwa odciągi w przeciwną stronę na dach garaży.
    Jack
  • Poziom 18  
    ostatnio dowiedziałem się, że mając mieszkanie własnościowe można na dachu budynku wystawić jedną antenę - ponoć reguluje to jakiś przepis - pytanie jaki to przepis, gdzie on się znajduje - słyszał ktoś coś o tym???