logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czym różnią się tweetery piezoelektryczne od zwykłych wysokotonowych?

leon dywan 16 Cze 2003 19:04 4334 13
REKLAMA
  • #1 252027
    leon dywan
    Poziom 12  
    Posty: 24
    Czy mógł by mi ktoś wytłumaczyć co to za głośniki, czym się różnią od zwykłych wysokotonowych, bo zauważyłem że można je dostać już od 5 zł. Czy można je podpiąć normalnie do wzmaka czy trzeba coś tam podrodze. Doczego tego typu głośniki są stosowane.

    Z góry dziękuje za odpowiedzi :D
    Pozdrawiam wszystkich konstruktorów :idea:
  • REKLAMA
  • #2 252040
    Uzi23
    Poziom 12  
    Posty: 34
    Ocena: 5
    Głośniki PIEZO wykorzystywane są głównie przy budowie kolumn o dużej sprawności. Ich działanie polega na zjawisku zmiany wymiarów materiału piezoelektrycznego podczas doprowadzenia do niego ładunku elektrycznego. Zastępczo na schematach - kondensator +- 0,33 uF + szeregowy resystor 15 Ohm. Można je podłaczać bez zwrotnic, aczkolwiek zwykle wtedy przenoszą szersze pasmo od dołu i wychodzi za dużo "średnich". Stosuje takie od wielu lat, i nie mam zastrzeżeń, ale chodzi głównie o dodatkowe głośniki na imprach, w CAR-AUDIO itp. Do kolumn HIGH-END nie nadają się zbytnio, a już na pewno nie za 5 zeta :) SUMUJĄC: GŁOŚNE !!!, TANIE, ŁATWE W PODŁĄCZENIU, DOŚĆ TRUDNO JE SPALIĆ. WARTO SPRÓBOWAĆ !!!
  • #3 252041
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #4 252055
    leon dywan
    Poziom 12  
    Posty: 24
    Dzięki, ale dalej za bardzo to nie wiem o nich za dużo. Może wiecie gdzie można o nich coś więcej poczytać : jakieś testy, w jakich przedziałach grają (kH).


    A takie pizo.... za 30 zł czy warte są zamontowania do kolumny z głośnikiem basowym?
  • REKLAMA
  • #5 252062
    Uzi23
    Poziom 12  
    Posty: 34
    Ocena: 5
    HMM RADZĘ NIE STOSOWAĆ TYCH GŁOŚNIKÓW JAKO PODSTAWOWE - CHYBA ZE CHCESZ ZBUDOWAĆ KOLUMNĘ TYLKO GŁOŚNĄ I "NIEPALNĄ" -MAM INNE ROZWIĄZANIE. ZASTOSUJ STANDARDOWE KOPUŁKI, W MIARĘ SĄ TESLI I TONSILA - POSZUKAJ NA ALLEGRO, A TE PIEZO PODŁĄCZYĆ PRZEZ DODATKOWY WŁĄCZNIK. DO SŁUCHANIA "CODZIENNEGO" DELEKTUJ SIĘ JAKOŚCIĄ, A JAK BĘDZIE OKAZJA "POCZADZIĆ" - PRZEŁĄCZNIK NA "ON" I KORKI W USZY :) CO DO TESTÓW - NIE WIDZIAŁEM TAKICH, GŁOŚNIKI ZE WZGLĘDU NA TO ŻE TRUDNO ZNALEŹĆ DWA IDENTYCZNE (NAWET TE SAME MODELE RÓŻNIĄ SIĘ W KONKRETNYCH EGZEMPLARZACH), WIĘC JAKIEKOLWIEK WYKRESY PASMA ITP NIE MAJĄ TU ZASTOSOWANIA. OGÓLNIE - CENA JEST TAKA, ŻE JAK 2 NIE WYSTARCZĄ - PODŁĄCZ 4, WZMACNIACZ PRAKTYCZNIE ICH "NIE WIDZI". WARTO SPRÓBOWAĆ. NIE MA TO JAK PRZEKONAĆ SIĘ "NA WŁASNEJ SKÓRZE" :)
  • REKLAMA
  • #6 252107
    leon dywan
    Poziom 12  
    Posty: 24
    Uzi23 a co myślisz o kopółkach alphard - a?
  • #7 252179
    Uzi23
    Poziom 12  
    Posty: 34
    Ocena: 5
    Hmmmm. Alpharda mialem ale niskotonowe i ... nie bardzo. Ale zadna "konkretna" firma nie bawi sie piezokami. Mysle ze bedzie oki, pod warunkiem ze nie zalezy Ci na odróznianiu jakimi paleczkami gra perkusista czy jaką srednice mają otwory piszczałki :) Na poczatek - polecam !!!
  • #8 252195
    leon dywan
    Poziom 12  
    Posty: 24
    Ok dzięki wszysdkim, i wciąższ czekam na jakieś podpowiedzi co do tych piezo głośników.
    :)
  • #9 252235
    grzechhh
    Poziom 16  
    Posty: 206
    Pomógł: 1
    Ocena: 6
    W porządnych kolumnach estradowych nikt piezzo nie stosuje, tylko dynamiczne!!!
  • #10 252603
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka
    Posty: 1704
    Pomógł: 118
    Ocena: 77
    Głośniki piezo grają bardzo wysoko , powyżej pasma akustycznego i z tego powodu wykorzystywane są w generatorach ultradźwięków.Według mnie to jedyne sensowne zastosowanie tych przetworników.Głośniki te powodują bardzo duże zniekształcenia nieliniowe co jest bardzo mocno odczuwalne (brzmienie np.skrzypiec przypomina piłę łańcuchową).No ale jeśli ktoś coś takiego lubi...
  • #11 252710
    igod
    Poziom 24  
    Posty: 783
    Pomógł: 18
    Ocena: 16
    Audax ma w ofercie piezoelektryczny głośnik o oznaczeniu TP1X2P0 który kosztuje około 800zł. Membrana wykonywana jest ze specjalnej taśmy pokrywanej złotej, głośnik czasami nazywany jest "złote jajo" ponieważ membrana jest w kształcie elipsy.

    Osobiście tego nie słyszałem ale podobno gra rewelacyjnie.
  • #12 252946
    SPEAKERS_XP
    Poziom 24  
    Posty: 599
    Pomógł: 56
    Ocena: 53
    Glosniki Piezo sa bardzo skuteczne czwsto ok 96db. Czesto maja tez wbudowane kondensatory dzieki czemu nie trzeba stosowac nic "po drodze".Polecam je do tanich kolumn.....Dobrze zestrojone z basowka moga zagrac akceptowalnie.Glosniki te maja jedna zasadnicza wade......maja bardzo nierownomierna chcrakterystyke, w zadnym wypadku nie przypomina ona linii prostej, jest to silnie lamana linia o odchyleniach rzedu+-2db.Inna sprawa ze te glosniczki nawet slabej jakosci przenosza bez wiekszych problemow do 22Khz no i ciezko je spalic:)Pozdr mam nadzieje ze choc troche pomoglem.Ale osobiscie jezeli milabym wybierac to wybralbym tania kopulke nawet alpharda....
  • #13 253162
    leon dywan
    Poziom 12  
    Posty: 24
    Dzięki bardzo za odpowiedzi. Troche mam jaśniej pod sufitem. :)
    Z tego co się dowiedziałem dzięki wam to nie będę stosował głośników piezo do moich kolumn.
    Dzięki i pozdrawiam konstruktorów (wszelkiego typu kolumn czy subwooferów)
  • #14 257745
    Zbynia
    Poziom 31  
    Posty: 1907
    Pomógł: 26
    Ocena: 51
    zapomnijcie o tym syfie.Stosowany jest tylko w bardzo tanich wieżach ze wschodu i jamnikach - jakość dźwięku - zero!!!!.Syf niemiłosierny - jak chcesz żeby ci syczało to spoko ale jak chcesz słyszeć wysokie tony to masz kopułki tytanowe, jedwabne i elektrostaty a nie jakieś gówniane blaszki.One najlepiej sprawdzały się w ruskich grach elektronicznych typu jajka lub ośmiornica..........

Podsumowanie tematu

✨ Głośniki piezoelektryczne (piezo) różnią się od zwykłych wysokotonowych przede wszystkim zasadą działania – wykorzystują zjawisko zmiany wymiarów materiału piezoelektrycznego pod wpływem ładunku elektrycznego, nie posiadają magnesu ani cewki. Są tanie, bardzo głośne i odporne na uszkodzenia, często stosowane jako dodatkowe głośniki w systemach car-audio lub na imprezach, ale nie nadają się do kolumn wysokiej klasy (high-end) ani do codziennego słuchania muzyki. Piezoelektryczne tweetery mają szerokie, ale nierównomierne pasmo przenoszenia, często sięgające do 22 kHz i wyżej, jednak generują duże zniekształcenia nieliniowe, co pogarsza jakość dźwięku. Podłącza się je zwykle bez zwrotnic, ale zaleca się stosowanie kondensatora w celu odcięcia niskich i średnich częstotliwości, aby uniknąć niepożądanych efektów dźwiękowych. W profesjonalnych kolumnach estradowych i systemach audio wysokiej jakości stosuje się wyłącznie głośniki dynamiczne lub kopułkowe. Piezoelektryczne tweetery są często wykorzystywane w tanich zestawach, generatorach ultradźwięków lub jako głośniki sygnalizacyjne. W dyskusji pojawiły się opinie, że lepszym wyborem do kolumn są tanie kopułki, np. Alphard, które oferują lepszą jakość dźwięku. Przykładem profesjonalnego piezoelektrycznego głośnika jest model Audax TP1X2P0, charakteryzujący się specjalną złotą membraną i wysoką ceną. Ogólnie piezoelektryczne tweetery są polecane do zastosowań, gdzie liczy się głośność i trwałość, a nie jakość brzmienia.
REKLAMA