Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebny schemat gramofonu Unitra WG 902 ARTUR.

DJKompot 16 Jul 2006 20:37 5133 13
    DJKompot
    Level 26  
    Ma ktoś może schemat gramofonu Unitra WG 902 "ARTUR".Coś mi się zmaściło w nim : tranzystory są sprawne, kondensatory chyba wszystkie, a scalaki UL pojęcia nie mam.Zgubiłem wkładkę aluminiową i czy można dorobic z papieru aluminiwego (śnidaniowy) ? Gdzie ją podłączyc ? Włącza się i nic się nie pali tylko na jednym działa coś cicho a na drugim kanale nic, cisza, martwe, no może nie całkiem.Proszę o pomoc!

Pozdroo
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr Fluke
    _PREDATOR_

VIP Meritorious for electroda.pl
    DJKompot wrote:
    Ma ktoś może schemat gramofonu Unitra WG 902 "ARTUR"

O schematy pytamy tu Schematu/instrukcji/artykułu
    Ten powinien pasować:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=143395#143395

DJKompot wrote:
    Zgubiłem wkładkę aluminiową i czy można dorobic z papieru aluminiwego (śnidaniowy) ?

Że co, że jaką, że czym D: , jeżeli pytasz o wkładkę to jest tam piezoelektryczna

DJKompot wrote:
    Gdzie ją podłączyc ? Włącza się i nic się nie pali tylko na jednym działa coś cicho a na drugim kanale nic, cisza, martwe, no może nie całkiem.Proszę o pomoc!

Schemat Ci to powie, sprawdż czy buczy jak dotkniesz wejście kanału prawego i lewego, po odłączeniu wkładki, jeżeli tak, to masz uszkodzoną tylko samą wkładkę, podchodzą UF70 :P
    DJKompot
    Level 26  
    No dobra to jak z ciebie taki gośc to znajdź mi WG-262 Fonica.Wkłądkę gramofonową można z czegoś zrobic?Było to wyłożone na dnie obudowy artura i gdieś mi się zawieruszyła.Co do tej fonicy to mam wszystko podłączone prucz traf i nie wiem jak je podłączyc.Ten gramofonik to jest na ECL86.A jeśli masz pomysł co można z tego zrobic to podeślij.Mam jeszcze troche cząści z tv unitry to może się przydac.Kąbinowałem i porównywałem ze schematem tego artura.Na płytce jest inny numer ale raczej się wszystko zgadza.Brakuję tylko C115 ale podobno chodził bez tego, możliwe to?O i jak można scalaka sprawdzic?A masy mają byc połączone z kanałami?Nie wiem czy dobrze się dopatrzyłem schematu ale czy te dwa wyjścia z igły mają byc owiniente przewodem ?Mnie się wydawało że się łączył z masą.

Mam nadzieje że wiesz o co mi chodzi to pozdrawiam - DJKompot.
  • Multimetr Fluke
    _PREDATOR_

DJKompot wrote:
    No dobra to jak z ciebie taki gośc to znajdź mi WG-262 Fonica

Schemat czy gramofon (nie określiłeś), poszukam :P
    DJKompot wrote:
    Było to wyłożone na dnie obudowy artura i gdieś mi się zawieruszyła

Moje stwierdzenie winikło z nieścisłego Twojego określenia :P, tak to ekran, folia aluminiowa i papier/ preszpan sprawę pozytywnie załatwi.
    DJKompot wrote:
    Co do tej fonicy to mam wszystko podłączone prucz traf i nie wiem jak je podłączyc.Ten gramofonik to jest na ECL86

Poszukam, kurna na lampie WG 902 "ARTUR"?
    DJKompot wrote:
    O i jak można scalaka sprawdzic?

Wyłącznie go podmieniając.
    DJAKompot wrote:
    masy mają byc połączone z kanałami?Nie wiem czy dobrze się dopatrzyłem schematu ale czy te dwa wyjścia z igły mają byc owiniente przewodem ?Mnie się wydawało że się łączył z masą.
    Mam nadzieje że wiesz o co mi chodzi to pozdrawiam - DJKompot.

Tak masy i ekrany mają być połączone z zachowaniem ich kolejności połączeń.
    Uffff :P
    kaem
    Level 27  
    Quote:
    DJKompot wrote:
    Zgubiłem wkładkę aluminiową i czy można dorobic z papieru aluminiwego (śnidaniowy) ?

Że co, że jaką, że czym D: , jeżeli pytasz o wkładkę to jest tam piezoelektryczna

Chyba chodziło o jakiś ekran przy PCB. Nie jest to sprzęt Hi-Fi, więc zmiana ekranowania na gorsze z jakiejś folii alu nie zrujnuje dźwięku.
    _PREDATOR_

O taki schemat Ci chodzi?
    Prawdopodobnie jest to to samo co Bambino 2 :P
    ---
    PS.
    Poszukaj w archiwach Elektrody RA nr. 9/69, była tam wzmianka o Bambino 2
    DJKompot
    Level 26  
    Tak schemat znalazłem 3 godziny temu jest to podobne do bambino.Nie wiem jak w tym trafa połączyc?!Artur to na scalaku a nie na lampie coś ci się źle skojażyło:) Znasz się na wzmacniaczach lampowych? Bo jak tak czy byś mi pomugł to podłączyc?Jak oczywiście nie dam sobie sam rady! Wyśle ci wtedy zdjęcia.Elektronika była pogubiona więc wszystko skąpletowałem, ale tych traf nie umiem podpiąc a szczegulnie głośnikoewgo:( (Śmiech)

Pozdrawiam - DJKompot
    _PREDATOR_

Dobra prześlij na maila:
    elmax(malpa)interka.pl
    Im więcej materiału i foto wyrażne tym skuteczniejsza i efektywniesza/ celna będzie pomoc, ale to też będzie zależne od posiadanego wolnego czasu, ale do jutra popołudnia napewno odpowiem :P
    DJKompot
    Level 26  
    Na razie dałem sobie spokuj z tym WG 262 (Bambino II) i złożyłem ten gramofon WG 902 "ARTUR".Tylko teraz problem bo coś nie tak z wzmacniaczem.Podłączam głośni, do jednego kanału i włączam a tu cisza!? No to wpinam do drugiego wejścia a tu jakeś nie ziemskie buczenie.Reguluję tony i jest niewiele zmian.Ruszam balansem i trocze się zmienia.Potem bawię się wzmocnieniem i też prawie nic się nie zmienia.Jak się wkurzyłem to zaczołem mocniej szarpac wzmocnieniem aż strzeliło coś i cisza? Nic się nie kurzy, automat napędowy działa?Wyłączam i włączam i znowu buczy!?Moje podejżenie to zepsuty regulator bo po wyczyszczeniu dalej było to samo.Mierzyłem wy ze wzmacniacza na jednym są grosze a na drugim co buszy to coś jest :/
    Reszta to wszystko sprawne jedynie ustawic dobrze wył. świetlny i poprawic wył. sieciowy bo się zacina tak to gra (działa).Proszę o pomoc!!!

Pozdrawia zdesperowany DJ. :(
    _PREDATOR_

Sprawdż napięcia na UL1481, na nóżce 12 masz mieć dokładnie połowę napięcia zasilania.
    DJKompot
    Level 26  
    Raz chodził prawie dobrze ten wzmacniacz ale i tak niw raagował na żadne regulacje.Raagulę tylko na balans.Na środku to mam tak OoOoOoOoOoO bardzo szybko, daję w prawo to jest ciągle ooooooooooooo.Na lewym troche innaczej.Co do scalaka jeszcze nie sprawdziłem ale zasilacz jest w 100% sprawny tak jak układ sterowania silniczkiem.Schemat "artur" któy mi podałeś _PREDATOR_ trochę się różni.Co do nóżek UL to nie sprawdzałem jeszcze ale co sugerujesz???BZP nie wybija i nic się nie pali tak dla informacji, tylo ten wzmacniacz....tylko buczy :( Czy jeśli jedna strona padnie może wadzic drugiej?Bo jak mówiłem na jednym wy CISZA!

Pozdrawiam.
    _PREDATOR_

Każdą taką naprawę zaczyna się od końca, sprawdzenie zasilacza/ kondensatorów, wzmacniacza mocy, wzmacniacza napięciowego z regulacją (prowadzenie mas). Bez pomiarów nic nie zrobisz, to podstawa naprawy. Masz schemat (choć podobny) więc z tym nie powinno być problemów.
    Nie rozumien tego OoOoOoO i oooooooo, jak i nie wybija BZP :P
    Uszkodzenie jednego ze wzmacniacza może nadmiernie obciążać zasilacz i to również może objawiać się buczeniem, jak i utrata pojemności kondensatorów filtrujących, rzadko tak objawia się uszkodzenie mostka prostowniczego.
    DJKompot
    Level 26  
    zasilacz jest 1000000% sprawny! Automat obrotowy, zatrzymujący, regulujący prędkośc działa!Wszystko się włącza tylko problem ze wzmacniaczem!BZP nie wybija (bezpiecznik)! To "OoOoOoOoOoOoOoOoO" to po ustawieniu na środek balansu.Taki sygnał pokrzywiony.Tak jak by "motorynka" na średnich obrotach.Potem przesuwam w prawo i przyspiesza a potem sygnał stały tak jak napisałem "oooooooooo" (-czytac szybko!).To samo z lewą stroną.Tak się dzieje na jednym kanale i nie raagulą żadne suwaki (może troche wzmocnienie)! Lewy kanał jest martwy :( Po włączeniu w głośnikach nic nie słychac.Pytałem czy spalony scalak może zawadzac drugiej części?Może byc problem w kondensatorach końcowych?Jak sprawdzic kondy?Dla informacji brak osculoskopu! Od kolegi pożyczam jak trzeba.

Pozdrawiam
    _PREDATOR_

Jak nie masz miernika pojemności to można profilaktycznie sprawdzić kondensator omomierzem na odpowiednim zakresie porównując jego 'wychył' (wskazówkowy) z 'wychyłem' sprawnego nowego kondensatora, podłączając "-+" i "+-".