logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

WS 442. Grzeją się elementy. Nie zgadzają się napięcia.

Mleczyk89 18 Lip 2006 23:16 2281 20
REKLAMA
  • #1 2832233
    Mleczyk89
    Poziom 34  
    Posty: 2087
    Pomógł: 291
    Ocena: 264
    Witam mam nastepujacy problem.Spoalone bylt koncowki mocy powymienialem czesci w ukladach koncowek tj kondesatory tranzstor od par roznicowej i ten im towarzyszancy,rezystrow nie ruszalem.Po wlaczeiu bez tranz koncowch nagrzewa sie R511,R512 kodesatory C 505 i C 506 napucaja.Grzeja sie rowierz R 509 i R 510.Nie zadzaj mi sie napieca ze schematem.Gdzie szukac usterki.Na wyjsciu glosikowm mam 600 mV
  • REKLAMA
  • #2 2832602
    Serwo2
    Poziom 13  
    Posty: 115
    Ocena: 13
    najpierw kup te tranzystory końcowe polecił bym ci bd911 i bd912 i sterujące powymieniaj jeszcze, kondensatory c505 i c506 terz i powinno chodzić
  • #3 2832626
    Mleczyk89
    Poziom 34  
    Posty: 2087
    Pomógł: 291
    Ocena: 264
    sterujace i koncowe mam kupione i leza.kondy w koncowce wszystkie wminilem i teraz paili mi sie R511 i 512 no i te 2 kondy puchna.Mam pytanie czy napieca powiny sie zadzac z serwisowka bez zadych trazstorow koncowych??
  • REKLAMA
  • #4 2832659
    Jarema
    Użytkownik obserwowany
    Posty: 1179
    Pomógł: 86
    Ocena: 32
    Witam,
    Skoro przegrzewają się R511 i R512 to do wymiany masz pary BC307 (w obydwu kanałach) oraz C505 i C506 - no i oczywiście R511 i R512 (gdyż mogły zmienić rezystancję po przegrzaniu).
    Przy okazji sprawdź C513 i C514 oraz D501 i D502.
    Fajnie by było gdybyś podał wyniki pomiarów napięć jakie występują w Twoim wzmacniaczu w punktach charakterystycznych.
  • REKLAMA
  • #5 2832671
    Mleczyk89
    Poziom 34  
    Posty: 2087
    Pomógł: 291
    Ocena: 264
    a jeszcze pytanko co wstawic zamiast BC307 (PNP)bo u mnie w elektroniku nie maja a many chyba sie pomylil bo dal mi BC 546B (NPN)
  • #6 2832742
    ml
    Poziom 30  
    Posty: 1210
    Pomógł: 150
    Ocena: 164
    Wstaw BC547A lub (lepiej) stare dobre BC177A ważne by miały podobne wzmocnienie bo wtedy wzmacniacz łatwiej osiągnie "0" napięcia stałego na wyjściu.
  • #7 2833156
    Mleczyk89
    Poziom 34  
    Posty: 2087
    Pomógł: 291
    Ocena: 264
    A mam pytako czy 547B moga byc bo takie mam w domq.No wiec tak wyszukalme gdzies w szparalach 2 sztuki bc 307 i wlutowalme w jeden kanal.I teraz tak napieca kolo pary roznicowej wporzatku zamast 8,2 to 8,6 a dalej tak jak powio byc 0,6 tylko jadac dalej to na emiterze i bazie 139 stojacych miedy tymi 307 jest -37V i niewem gdze dalej szukac(139 po wylucie ne ma przebicia).Czy te ceramiki tez moga byc przebite ??Za r515 mam zamiast 19 kolo 26V a dalej za R525 kolo 12.Niewem gdzie szukac.Bez tranzstorow koncowch podlaczlem sluchawki i graja na bardzo cichym sygnale wejsciowym(jedna doda se zarzy lekko) i volume na max.Prz takich ustawieach dzwiek nie jest znieksztalcony regolacja bas sopran dziala tylko cos z balansem chyba jest nie tak(mozlwe ze potencjometr).
  • #8 2833293
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    BC547 Jest npn!Zmierz co masz na kolektorze T505(ma byc ok1,2V) Sprawdz T507 oraz T509!Wzmacniacz dziala bez tran.koncowych to wyglada na OK. ale to napiecia w niektorych punktach rzeczywiscie sa za wysokie!
  • #9 2833347
    Mleczyk89
    Poziom 34  
    Posty: 2087
    Pomógł: 291
    Ocena: 264
    Na kolektorze 139 mam -2,6 V.Jakie tranzstory latwo dostepne zalecacie zastosowac do pary roznicowej i do tej pltki zabezpieczajacej(aktualnei sa tu BC 547B i BC 33740)(takie zamiieiniki mi dal man w elektroniku.)Wzmacniacz uruchamialem bez jakich kolwiek trazystorow montowanych na radioatorze.Wted gdy gral bl to dziwk z przedwzmzacniacza(chyba)Nie chem montowac tranzystorow bo iepokoja mnie napiecia
  • REKLAMA
  • #10 2833624
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    Mleczyk89 napisał:
    (aktualnei sa tu BC 547B i BC 33740)(takie zamiieiniki mi dal man w elektroniku.)Wzmacniacz uruchamialem bez jakich kolwiek trazystorow montowanych na radioatorze.
    BC547 i BC337 to sa npn a do plytki z zabezpiecznia potrzeba jeden npn a drugi pnp czyli BC547 i BC557 lub BC337 i BC327 w parze roznicowej moze byc 2× BC557 lub 2×327.Piszesz ze nie miales nic na radiatorze,tego od pradu spoczynkowego tez nie(T507)??
  • #11 2834074
    Mleczyk89
    Poziom 34  
    Posty: 2087
    Pomógł: 291
    Ocena: 264
    No to tak do plytki zabezpieczajacej wstawilem BC547 i BC557 bo takie maialem w domu,W parze roznicowej sa 307 bo znalalem 2 sztuki.I jeden kanal w sumie moglbym juz skladac.Napecia gdzieniegdze sa zawyrzone ale wlutowalem tranzystor od pradu spoczynkowego BD135(wstrawilem 139) i tranzystory sterujace obok niego (139 140) i prz takim ustawieiu podalczylem glosnk i osluchalem ze zneksztalcen niema dopiero przy ostatnich 4 progach potencjometru glosnosci(chba jest zakuzony)zaczyna przerywac i jak dam do konca to juz swieca sie wszstkie diody i zieksztalca.I teraz moje pytanie cz bezpiecznie moge podalczac BD911/912?? bo ne chcem ich uszkodzic u mnie w elektroniku 9 zl za sztuke (tak po za tym BD 139,140 po zlotowce ZDZIERSTWO)Jak mam ustawic prke na sam poczatek zeby odrazu po poadlczenu nie splonely trazystory ??(prad spocznkowy)
  • #12 2834142
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    Nie podlaczaj glosnika do takich prob chyba ze wysoko omowe albo sluchawki.Montuj tran. koncowe i odpalaj maszyne! :D
  • #13 2834199
    Mleczyk89
    Poziom 34  
    Posty: 2087
    Pomógł: 291
    Ocena: 264
    To 32ohmowy glosnik ,Jak mam ustawic prke przed wlaczenem bo nie chem byc w plecy ,Jak mozna ustawic srednioo prad sppcznkowy przed podlaczeiem tranzstorow koncowych??Jakie powiny byc wskazania miedy poszczegolnym ponktami na wlutowae 911/912.Nie chem ich usmiercic.
  • #14 2834225
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    Ustaw perek w polowie!Zwroc uwage na prawidlowy montaz tran.by byly dobrze odizolowane od radiatora!!!
  • #15 2834353
    Mleczyk89
    Poziom 34  
    Posty: 2087
    Pomógł: 291
    Ocena: 264
    Ajeszcze jedno pytaie jak zabezpieczc tranzstory slyszlame ze mozna cos tam z zarowka.Ale niewiem co dokladie trzeba zrobic mogb ktos mi podpowiedziec??
  • #16 2834393
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    Wlaczyc w szereg z zasilaniem zarowke lub oporniki
  • #17 2834424
    Mleczyk89
    Poziom 34  
    Posty: 2087
    Pomógł: 291
    Ocena: 264
    o i wpas jeden kanal smiga jak ta lala;].Jutro drugi bo nie mam tranzystorow do pary rozicowej.Wuszyl od kopa ;]Prad spocznkow ustawilem 24,5(tz ustawilem 23 a do tylu doroslo w stanie spoczynku)Ładnie smiga e przestorowywuje sie Wskaznki dzialaja ,Radator sie ne grzeje za bardzo wszystko tak jak powinno byc ;] Dzeki za pomoc Jutro dam zanc jak wzmak bedze juz zlozony.Mam tlko jedno pytanko>Chcem zmenic (musze)podswietlae przeego panelu i wszstko ladne pieknie tylko jak umejscowc diody zeby podswietlaly caly panel.Myslalem 2 na strone ale ie iwem jak je umiescic zey sweicilu na bok tego plastiku przezroczstego
  • #18 2835193
    Zibi187
    Poziom 24  
    Posty: 738
    Pomógł: 39
    Ocena: 61
    Najpierw Sobie sprawdź bez montowania po jednej diodzie. One są naprawdę jasne. Ja w swoim tunerze TSH 113 wstawiłęm dwie tylko z jednej strony i oświetlają całą skalę. Dodatkowo je zmatowałem. Jest super. Do wskaźników wychyłowych wstawiłęm też zamiast żarówek diody, które również zmatowałem.
  • #19 2840316
    Mleczyk89
    Poziom 34  
    Posty: 2087
    Pomógł: 291
    Ocena: 264
    Dalem sobe spokuj z podswietlanem.Zlozylem drugi kanal i jest maly problem.Otoz prad socznkow ostawony ganc na wysciu 0.8mV a ten kanal gra ciszej niz ten co uruchomilem wczesnej gdzie mam szukac przczyn ??W oby dwuch kanalach w parze roznicowej BC 557,W zabezpieczeniach BC547 i BC557 w obu kanalach.Wsztkie elektorlity wymienione.Czy teraz w przedwzmacniaczu mam szukac ??czy to moze potencjometr od glonosci czy balansu ??jak by ktos mogl namalowac co polaczyc na krotko w jednm i drugim zeby sprawdzc cz to nie ch wina.Czekam na wsparcie ;]
  • #21 2840598
    Mleczyk89
    Poziom 34  
    Posty: 2087
    Pomógł: 291
    Ocena: 264
    Sprawdzem dalej i zamienilme miejscami wyjscia z przedwamzmacniacza i wtedy dzialal drugi stopien koncowy wec oby dwa stopnie koncowe sprawne 100% jakj sprawdzic mam potki od glosnosci i balansu.Cyz wymieniac tez wszystkie elektoolity w przedwamacniaczu ??

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy wzmacniacza WS 442, w którym po wymianie uszkodzonych elementów końcówek mocy (kondensatorów, tranzystorów pary różnicowej i sterujących) pojawiło się przegrzewanie rezystorów R511, R512, R509, R510 oraz puchnięcie kondensatorów C505 i C506. Napięcia w układzie nie zgadzają się ze schematem, a na wyjściu głośnikowym pojawia się około 600 mV. Zalecane jest wymienienie tranzystorów końcowych na BD911 i BD912 oraz sterujących, a także kondensatorów C505 i C506 oraz rezystorów R511 i R512, które mogły zmienić wartość po przegrzaniu. W parze różnicowej oryginalnie stosowano BC307 (PNP), które trudno dostać, więc proponowano zamienniki BC547A lub BC177A (NPN) z podobnym wzmocnieniem, a do zabezpieczeń parę BC547 (NPN) i BC557 (PNP). Prąd spoczynkowy należy ustawić potencjometrem (perek) na około połowę zakresu, zwracając uwagę na prawidłowy montaż i izolację tranzystorów od radiatora. Do zabezpieczenia tranzystorów można włączyć w szereg żarówkę lub opornik. Po poprawnym montażu i ustawieniu prądu spoczynkowego wzmacniacz działa bez zniekształceń przy niskich poziomach głośności, jednak przy maksymalnym wysterowaniu pojawiają się przerywania i zapalanie diod sygnalizacyjnych. W przypadku różnic w głośności między kanałami sugerowano sprawdzenie potencjometrów głośności i balansu oraz ewentualną wymianę elektrolitów w przedwzmacniaczu. Wskazano również na konieczność parowania tranzystorów różnicowych o zbliżonym wzmocnieniu, aby uzyskać napięcie wyjściowe bliskie zeru. Dodatkowo poruszono temat podświetlenia przedniego panelu wzmacniacza diodami LED, które można umieścić po jednej stronie i zmatowić dla równomiernego rozproszenia światła.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA