Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer, a komputer. Jak się zabrać za budowę? Co jest potrzebne?

Kondi92 29 Lip 2006 16:54 2193 23
  • #1 29 Lip 2006 16:54
    Kondi92
    Poziom 2  

Witam, chcę zrobić suba do kompa ale nie wiem jak sie za to zabrać, kasy mam na to ok. 100 zł pokój w którym bym tego słuchał ma 12 m2.

I tu są moje pytania.
    Co potrzeba aby zrobić taki sub(czy trzeba do niego wzmacniacz?)
    Co trzeba zrobić aby działało to pod komputerem
    Jaki najlepiej głośnik kupić

Będzie t moja 1 poważniejsza konstrukcja i w wolę się najpierw zapytać niż kupić byle co i potem tylko żałować.

Dzięki z góry za odpowiedzi. Kondi92

0 23
  • #2 29 Lip 2006 17:33
    wzmak123
    Poziom 18  

polecam kupic alpharda lw800, cena jakies 40zł jeden z lepszych konstrukcji tej firmy , płyty w obi z docieciem wyjda góra 20zł, klej wkrety, szpachla pewnie 30zł, i masz suba pasywnego , aby miec aktywny to musisz kupic wzmacniacz, polecam lm3886 lub tda7294 i filtr do tego, na wzmacniacz bedziesz potrzebowal 100zł razem z trafem.

0
  • #3 29 Lip 2006 19:26
    Kondi92
    Poziom 2  

Ok wszystko spoko tylko jak teraz podłączyć suba pasywnego do kompa (wiem że przez jacka 3,5) czy będzie on działał bez żadnych wzmacniaczy czy amplitunerów???

0
  • #4 29 Lip 2006 19:51
    Mietas_2
    Poziom 14  

Nie, jeśli podłączysz go "tak sobie" będzie grał cicho (jeśli w ogóle). Potrzebny jest jakiś wzmacniacz, np. wbudowany w sobwoofer (wtedy mamy suba aktywnego) lub podłączamy do kompa wzmacniacz Hi-fi, a do wzmaka subwoofer

Pozdrawiam

0
  • #5 29 Lip 2006 19:58
    MixeRaV
    Poziom 15  

Witam
    Jeżeli masz karte dźwiękową 5.1 to masz w karcie wyjście jack 3,5 na subwoofer, natomiast jeśli masz karte stereo lub bez wyjścia na suba to musisz zastosować filtr dolnoprzepustowy
    Do subwoofera musisz zastosować wzmacniacz lub subwoofer musi być aktywny (karta muztczna ci go nie pociągnie i możesz ją spalić)
    Obudowę możesz obliczyć w programie WinIsd http://www.elektroda.net/download/pafiledb.php?action=download3&id=686
    i wykonać ze sklejki, płyt MDF lub laminowanych o grubości min. 18mm
    Dużo wskazówek znajdziesz na
    http://audiomania.info/articles.php?topic=1
    lub
    http://www.diyaudio.pl/

0
  • #6 29 Lip 2006 22:35
    Gilotyn@
    Poziom 30  

Głośnik:
    Nie kupuje nic z tego stylu " alpharda lw800". Za 2 zł więcej masz 100X lepszy głosnik z oferty stx GDN-22-120-X-SC co z pewnością o wiele lepiej się spisze niż ten alpierd. Możesz równiez zrobić suba na Tesla ARN 226 bardzo dobrej jakości są to głośniki co bardzo dobrze spisują się w roli subwooferów ( mowa o niskotonowcach to cba rzecz jasna). Również bardzo dobrymi głośnikami na sub są min: tonsil,visaton...ale to już trochę wyższa półka.
    Obudowa:
    tu radze poczytać temat który jest podwieszony tam wszystko ładnie pisze co i jak ile L czy obudowa closed czy BR tam to jes wszystko ardzo wytłumaczone.
    Obudowe ( wykonanie):
    wykonujemy z płyty 18mm żeby nie było jakiś niepotrzebnych rezonansów w środku mozna zasotosować wzmocnienia ,ale przy tym głosniku ( stx 22-120-X-sc) nie będzie to konieczne. Obudowe sklejamy na wikol potem wkrety kartonowo gipsowe i na koniec szpachla samochodowa na zewnątrz budy w celu dokładnie pokrycia wszelikch nierówności i uzupełnienia wszelkich ubytków w szczelnośc obudowy. Na koniec wykańczas sub czym chcesz co ci się podoba fornir, koc itd.....
    wzmacniacz:
    tu robisz wzmaka na TDA 7294 lub LM 3886 jest bardzo duzo konstrukcji na tych końcówkach w dziale DIY. Poprostu zrób coś na wzór jakiegoś już gotowego modułu ( Spytaj się autora czy możesz to w ramach kultury).
    Tu dostaniesz elementy do zbudowania wzmaka na TDA
    http://www.altron.com.pl/
    a jesli chcesz gotowy moduł to....
    http://matronix.pl/
    Jak masz jeszcze jakies wątpliwosci to pytaj.

PS: jak pomogłem to dolny prawy róg :)

0
  • #7 30 Lip 2006 00:02
    Pitbull Squad
    Poziom 10  

A moim zdaniem kup sobie jakis uzywany zestaw Creativa 2.1
    na allegro z przesylka cie wyjdzie 100 i to fajnie gra! Jak zaczniesz sam kombinowac ze wzmacniaczami to w koncu albo ci braknie kasy albo cos spalisz. Kup 2.1 moj kumpel kupil creativa za 120zeta i swietnie sie spisuje

0
  • #8 30 Lip 2006 00:16
    Gilotyn@
    Poziom 30  

dlaczego odrazu kupywac gotowce to swietnie nie gra jak ci się tak wydaje. Słuchaj wiesz jaka jest satysfakcja jak coś się samemu złoży i to chodzi. A ma chodzić a jak nie chodzi to piszesz tu zawsze się pomoże od tego jest forum i trzeba wszystko robić z głowa a nie pod wpływem impulsu. Nie jest filozofią kupić byle co i władowac kase ale za to zrobić coś samemu to naprawde daje frajde.

0
  • #9 30 Lip 2006 12:50
    wzmak123
    Poziom 18  

przeciesz nie trzeba od razu skladac wzmaka na tda lub lm, jesli ktos nie mial doczynienia za duzo z elektronika, to mozna kupic wzmaka stereo za 100 juz cos mozna wyrwac najwazniejsze aby ciagnol od 4ohm tak 50rms, zmostkowac i mamy wzmacniacz do suba 100w przy 8ohm, jesli w kompie siedzi karta sound blastera to instalujesz kx w nich juz jest pelno dsp, dzieki nich mozna nawet zmostkowac bez problemu wzmaka.

0
  • #10 30 Lip 2006 16:32
    Mietas_2
    Poziom 14  

:arrow: Co do wzmacniaczy: zawsze można tanio kupić jakiś nieduży na allegro. Kilku ludzi z elektrody sprzedaje swoje zwmacniacze i z pewnością są dobrej jakości i nie przepłacisz za coś takiego. A, że nie mają jakiś bajerów i pierdółek to nie ważne - przecież chcemy wzmacniacz.

Pozdrawiam

0
  • #11 30 Lip 2006 19:35
    piotrkurasinski
    Poziom 16  

Do Pitbull Squad
    A moim zdaniem kup sobie jakis uzywany zestaw Creativa 2.1 na allegro z przesylka cie wyjdzie 100 i to fajnie gra!

To fajnie gra? a słyszałeś coś innego bas z takich pudełeczek z kilkunastocentymetrowymi głośniczkami jest podobny do uderzania patykiem w pusty garnek ale fajnie gra rzeczywiście

0
  • #13 30 Lip 2006 19:58
    ibarbi
    Poziom 11  

Słyszeć to nie słyszałem, ale to że ten głośnik ma duże gumowe zawieszenie to go już dyskfalfikuje.
    Ten subwoofer niezbyt chętnie jest kupowany.

0
  • #14 30 Lip 2006 20:32
    Tremolo
    Poziom 43  

Moim zdaniem niechętnie kupowany nawet dlatego że jest tam gabka, i takie fuże zawieszenie po prostu To Voice Craft. ja bym kupił GDN 20/60/3 z tonsila za około 80 złotych.

Prosta obudowa zamknieta. 80Watów wytrzymuje. Jesli nie to jakiś STX najlepiej GDN 22/120/4 + transformator na 2x20V wyjściowego napiecia zmiennego TDA 7294 z taniego sklepu elektronicznego. Płytka lub kit wszyskto do obudowy, jesli karta ma wyjscie na subwoofer to wystarczy potencjometr za 3 zlote i wszyskto śmiga.

Jeśli masz inny wzmacniacz to na jacku z karty dźwiękowej jest wyprowadzenie na center i na subwoofer wystarczy dwa takie głośniki zamontowac w odpowiednie wyjscia wzmacniacza na wejście wstawić Jacka i całośc zagra w miare...

Jesli subwoofeer za 100złoty jest ciężką i poważną konstrukcją dla autora to chyba chcesz obudowe robić metoda rzzemiosła artystycznego...

0
  • #15 30 Lip 2006 22:00
    hitmaster
    Poziom 11  

To jaki subwofer aktywny mi proponujecie? Najlepiej na zamuwienie na allegro. Taki max 250 zl bo myslalem ze z allegro ten bedzie najleprzy.

0
  • #16 30 Lip 2006 23:11
    15jacek15
    Poziom 21  

witam

o kurde, ten subik z allegro ten WOJSKRAFT wygląda ...... kiczowato.

Kolego powiedz czego oczekujesz od tego suba ??

moim zdaniem STX 22/120 lub tesla + jakis wzmak samochodowy z allegro z crossover + zasilacz komputerowy ( inny niz ten co masz w kopie) i jazda :D

Stanowczo odradzam zestawy w stylu 2.1 no chyba ze chcesz miec bass na poziomie patyka i pudełka.

Pozdrawiam Jacek

0
  • #17 30 Lip 2006 23:32
    hitmaster
    Poziom 11  

Chce miec jak najglosniejszy bass. Slycham techno i chce slyszec gleboki bassik. Nie mowcie za mam podac wymiary pokoju??

0
  • #18 30 Lip 2006 23:47
    Tremolo
    Poziom 43  

No to tylko konstrukcje estradowe jak chesz mieć głośny bas: wyczuj ironie.. nie da się za 250 złotych miec najlepszego zestawu na swiecie albo zejście albo skuteczność. jedno z dwóch.

15jacek15: wszystko byle nie wzmacniacz samochodowy, przecież to ma przedobrzone parametry. One zazwyczaj mają 4 kanały a tu mamy jeden głośnik to jst nie do wpięcia. LEPIEJ KUPIC ZA 50 ZłOTYCH JAKIS STARY 2X30Wat wzmacniacz typu WS PW Radmor da sobie rade z takim GDN...

0
  • #19 31 Lip 2006 09:22
    hitmaster
    Poziom 11  

Dobra chce miec dobry domowy sub jaki mi polecisz??

0
  • #20 31 Lip 2006 09:41
    15jacek15
    Poziom 21  

napisz takie rzeczy jak :
    • rozmiar pokoju (ilośćm kw)
    • dostępne środki na całą inwestycje ( sub + wzmak + okablowanie)
    • czy miales doczynienia ze stolarka, czy bedziesz robil plyty na zamowienie ?

do kolegi Tremolo ja mam tak właśnie zrobione w domu, mam suba podpietego pod alpharda mf-2s i styka 70 watt rms na kanał, czyli 140 w mostku :D

Pozdrawiam Jacek

0
  • #21 31 Lip 2006 10:03
    hitmaster
    Poziom 11  

Ale ja chce kupic gotowy wzmacniacz. Okablowanie to nie problem. NA suba moge dac 250 zł. Pokoj mniej wiecej 15 m2

0
  • #22 31 Lip 2006 10:14
    15jacek15
    Poziom 21  

prosze Cie precyzuj swoje wypowiedzi. na suba chcesz wydac te 250 pln, czy na suba + wzmaka ??

mozesz popatrzeć na jakieśużywki na allegro :) co do suba i wzmaka też :) nieraz trafiaja sie super okazje :D

pozdrawiam Jacek

0
  • #23 31 Lip 2006 10:23
    hitmaster
    Poziom 11  

Ja chce kupic suba aktywnego. One maja wzmacniacz w sobie.

0
  • #24 31 Lip 2006 10:48
    Tremolo
    Poziom 43  

Allegro i google szukaj ludzi, którzy robią wzmacniacze Albo poszukaj Irka to Ci zrobi wzmacniacz z filtrem i wszysktim co potrzeba.

Temat nieprecyzyjny zamykam. Prosze przejrzeć konstrukcje DIY i fora AKUSTYKA sa opisane wrażenia odsłuchowe. Słowa kluczowe do szukaj:

GDN ARN
    GDN 20/60/3, 20/80/2 20/80 30/80/4 30/120 i inne z www.e-tonsil.pl

22/120, 27-150 27-300 i inne z www.stx.pl

ARN 226 ARN 312 z www.empire.com.pl

0
  Szukaj w 5mln produktów